Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vína bude menej ako vlani, môže za to teplo

Slováci čoraz viac inklinujú k sladším bobuľovým výberom či k slameným vínam. Naopak, trh s ružovými vínami sa už naplnil a v tomto segmente sa rast neočakáva.

Samuel Waldner z Vinárskych závodov Topoľčianky hovorí, že hrozno má tento rok mimoriadne vysoký obsah cukru. Výlisnosť je ale nižšia.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

TOPOĽČIANKY, NITRA. Veľmi veľa slnka a extrémne teplo potešili vinárov. Bobule hrozna boli pre veľké teplá menšie, ale zato mali vyšší obsah cukru, čo vždy poteší.

Sezónu porovnávajú s vlaňajšou. Aj keď surovina na spracovanie je kvalitná, šťavy z hrozna získajú menej ako vlani.

Hrozno už majú pestovatelia zozbierané. Na koreňoch ostalo už len to, ktoré ponechávajú na ľadový zber. Ten sa robí, keď je teplota vonku mínus sedem alebo nižšia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Menej vína

„Tento ročník nám doprial veľa slnka, čo je dobré na vyzrievanie hrozna, ale zároveň to spôsobuje, že je nižšia výlisnosť, teda vína bude o trochu menej ako minulý rok,“ zhodnotil sezónu Jozef Adamovič, výrobný riaditeľ Víno Nitra. Podľa neho je situácia podobná v celej Európe.

„Chýbali nám trošku zrážky. S menším množstvom vody súvisí nižšia výlisnosť hrozna. Ostalo viacej kalov a menej šťavy, no na druhej strane máme perfektne prezretú surovinu so super vysokým obsahom cukru,“ povedal Samuel Waldner z Vinárskych závodov Topoľčianky. Menej dažďov však pomohlo pestovateľom v hrozna v tom, že odrody ostali ochránené od hubových ochorení.

Odborník na vína Samuel Waldner vraví, že hroznu by prospelo o čosi viac letných zrážok.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Úroda je už zozbieraná

V Topoľčiankach už obrali osemdesiat percent úrody. So zberom sa začalo nezvyčajne skoro, už v polke augusta. Aj burčiak si tak ľudia mohli vychutnať oveľa skôr ako sú zvyknutí.

Teplý ráz počasia pomohol podľa Samuela Waldnera hlavne červeným vínam, ale ani biele vína z tohto ročníka nebudú zlé. „Budú plnšie, veľmi pekné ovocné, nasladlé, s dobrými arómami,“ povedal.

Na koreňoch ostali závodom už len modré odrody, z ktorých sa pripravujú špeciálne červené vína a hrozno, ktoré ponechali na ľadový zber. Ten sa podľa prísnych pravidiel robí, keď je vonku teplota mínus sedem stupňov a nižšia. Vinárske závody v Topoľčiankach na tento zber ponechali tradične dve odrody, frankovkou modrú a rizling vlašský. Z oboch odrôd vyprodukujú po zhruba troch tisíckach 0,375-litrových fliaš.

Víno Nitra aj Vinárske závody Topoľčianky očakávajú mierne problémy so škorcami, ktoré na jeseň, v čase, keď im končí prirodzená potrava, môžu zaútočiť na hrozno ponechané na koreňoch na ľadový zber.


Kopce nad Topoľčiankami sa veľkou mierou podieľajú na produkcii Vinárskych závodov Topoľčianky. Tie ročne vyrobia šesť miliónov fliaš vína, čo predstavuje viac ako päť miliónov litrov opojného moku.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Mladé víno príde v novembri

Vinári teraz očakávajú príchod mladých vín na trh. „Na pulty sa mladé víno dostane prvý novembrový pondelok – tento prvý možný termín, kedy mladé víno môže uzrieť pulty obchodov, totiž prikazuje zákon,“ vysvetľuje Jozef Adamovič.

Víno Nitra plánuje robiť aj slamové vína, o ktoré je podľa Adamoviča medzi Slovákmi v poslednom období veľký záujem. „Plánujeme dokonca jeho predaj až do Číny,“ povedal.

Podľa Waldnerových skúseností zase Slováci čoraz častejšie siahajú po sladších bobuľových výberoch. Do popredia idú aj šumivé vína vyrobené tradičnou metódou. „V začiatkoch si ich vedeli vychutnať len znalci vín, ale teraz je po nich väčší dopyt. Súvisí to zrejme aj s tým, že spotrebitelia sú čoraz viac vzdelanejší vo vínach,“ povedal Samuel Waldner.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť