Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zrušili 130-ročné noviny. Písali pre primátora, tvrdia poslanci

Boj o objektívne spravodajstvo pochoval tradičné noviny. Posledné číslo vyjde v decembri.

Končia tradičné noviny. Poslanci tvrdia, že píšu v prospech súčasného primátora Petra Lednára (v úrade je od januára 2011). V čase, keď noviny evidentne masovo propagovali bývalú primátorku Serafínu Ostrihoňovú (2002-2010), poslanecký zbor nenabral odvahu

ZLATÉ MORAVCE. Tekovské noviny, ktoré vydávalo mesto z peňazí daňových poplatníkov, končia. Vyjde už len jedno, posledné číslo – na Vianoce. Po Silvestri prestávajú noviny existovať.

Rozhodol o tom poslanecký zbor, podľa ktorého boli noviny jednostranné a poškodzovali niektorých poslancov.

Poslanci: Noviny nás zámerne poškodzujú

V dôvodovej správe, pod ktorou sú podpísané poslanecké kluby Smeru a KDH, sa píše, že v Tekovských novinách je dlhodobo porušovaná novinárska etika aj kódex novinára. „Periodikum jednostranne so zámerom poškodiť niektorých poslancov uverejnilo niektoré články, ktoré boli zámerne neobjektívne,“ tvrdia poslanci.

Šéfredaktorka novín Ľubomíra Rosinská si to nemyslí. „Všetko, čo sa kedy zverejnilo v Tekovských novinách, bola pravda – dostatočne podložená zákonmi, odbornými stanoviskami a oficiálnymi správami mesta,“ vyhlásila.

Rosinská: Poslancov som naháňala, ignorovali ma

Poslanci tvrdia, že kontrolnú moc nad Tekovskými novinami má v rukách primátor Peter Lednár. „Väčšinový názor poslancov je, že tie noviny sú jednostranné. Zo začiatku nám aj dávali priestor, keď sme sa ale vyjadrili negatívne, článok nevyšiel,“ povedal Milan Galaba, šéf poslaneckých klubov Smeru a KDH v mestskom parlamente.

To Rosinská striktne odmieta. Hovorí, že poslancov mnohokrát doslova naháňala a bombardovala telefonátmi a mailami, aby sa jej vyjadrili k rôznym témam. Vo väčšine prípadov ju podľa jej slov ignorovali.

„Nie jedenkrát v priebehu tých dvoch rokov dostali priestor na vyjadrenie sa k rôznym problémom, a to aj na kameru,“ podotkla.

Lednár: Poslanci ničia to, čo funguje

Paradoxne v tejto súvislosti vyznieva, že noviny prežili turbulentných osem rokov, kedy mestu šéfovala kontroverzná primátorka Serafína Ostrihoňová. Tá často poslancov a ich názory v novinách ignorovala úplne. Keď im aj 'dovolila' reagovať na nejaký článok, bolo to až v nasledujúcom čísle novín a zväčša k ich reakcii pripojila rovno aj svoj komentár či komentár pracovníka radnice.

Primátora Lednára rozhodnutie poslancov pobúrilo. „Od samého začiatku môjho pôsobenia som si zakladal na tomto periodiku. Svedčí o tom aj jeho okamžitá zmena dizajnu po mojom príchode. Medzi moje priority určite patrila informovanosť občanov viac do hĺbky, aj o nakladaní s financiami. A práve to sa niektorým poslancom vôbec nepáči. Samozrejme, že sa ako primátor pokúsim o záchranu Tekovských novín, ktoré majú nezastupiteľnú nielen historickú, ale aj informačnú úlohu,“ reagoval primátor.

Podľa Lednára idú poslanci proti ľuďom. „Ledva sme sa spamätali z boja za záchranu Mestskej nemocnice a hneď tu chcú poslanci zničiť ďalšie veci čo tu fungujú?“

Poslanec Galaba oponuje, že zboru išlo len o to, aby noviny informovali vyvážene a objektívne o dianí v meste – a to sa podľa neho v novinách za Lednárovho primátorovania nedialo.

Nové noviny pre poslancov?

Poslanci tiež schválili vytvorenie mestskej mediálnej rady. Tá by mala dohliadať nad objektivitou mestských médií. Mala by tiež pripraviť koncept nových novín, určiť im nový formát, náklad aj periodicitu vydávania. Na pozície redaktora aj grafika chcú poslanci konkurz.

Noviny by podľa Galabu nemali presiahnuť dnešný rozpočet Tekovských novín. Tie stáli mesto ročne 15-tisíc eur.

ico

Tekovské noviny

Prvý raz vyšli pred 130 rokmi.

Podľa historických záznamov založili Tekovské noviny v roku 1882. Vydavateľom bola Tlačiarenská účastina – spoločnosť s 32 účastníkmi. Hlavnými predstaviteľmi novín boli Viliam Migazzi, Oskar Svätojánsky, Ján Klobušický a Dr. Ľudovít Benkö. Prvé číslo vyšlo pred 130 rokmi – 10. júna 1882. Noviny zanikli po desaťročiach, nevie sa však, kedy presne. Obnovené boli 12. septembra 1991, vychádzali pri mestskom kultúrnom stredisku. Od roku 1996 ich vydáva mesto.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť