Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z húštiny vysekali desiatky židovských náhrobkov

Cintorín v Janíkovciach pol roka obnovovali desiatky dobrovoľníkov, medzi ktorými bolo aj mnoho detí.

Náhrobné kamene boli skryté v húštine.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. Židovský cintorín v Janíkovciach, ktoré sú mestskou časťou Nitry, opäť vidieť. Zaslúžili sa o to desiatky nadšencov, ktorí ho vo voľnom čase a bez nároku na odmenu vysekali z húštiny.

Z miesta od konca marca do septembra odviezli desiatky vriec odpadu, ktorí tam nahádzali vandali. Odpratali aj prerastené kroviny a stromy.

Až vďaka veľkému 'upratovaniu', ktoré spustilo občianske združenie Leustach spolu s mestom Nitra sa zistilo, že na zabudnutom cintoríne je až osemdesiat náhrobných kameňov. Tie najstaršie sú z 19. storočia.

Synagógu nenašli

Počiatky usádzania židov vo Veľkých Janíkovciach siahajú do polovice 18. storočia.

„K hromadnejšiemu prílevu židov do obce však došlo až na prelome 18. a 19. storočia, keď ich miestni zemania usadili na svojich kuriálnych majetkoch. V roku 1828 sa už vo Veľkých Janíkovciach spomína 23 židovských daňovníkov, celkovo 49, čím sa tunajšia komunita zaradila v danej dobe medzi najväčšie v okolí,“ hovorí Šarlota Drahošová, riaditeľka Štátneho archívu v Nitre.

Židia si v Janíkovciach vytvorili svoj cintorín. Mali tu aj svojho rabína a údajne tu fungovala aj synagóga – dnes vraj ale nikto nevie povedať, kde presne stála.

Pred vojnou tvorili židia v Janíkovciach početnú komunitu, zo šiestich stoviek obyvateľov sa k židovstvu hlásilo dvesto ľudí.

Cez druhú svetovú vojnu ale Židov odvliekli do koncentračných táborov. Po desivých vojnových udalostiach sa už do rodnej dediny nevrátili. S ich zmiznutím nebolo na židovskom cintoríne koho pochovávať, preto hroby postupne chátrali.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Blahová: Deťom sa vštepovala úcta k iným vierovyznaniam

Obnovu zanedbaného a zabudnutého cintorína začalo Leustach v marci. Na revitalizáciu parku a obnovu cintorína získali grant.

Manželia Blahovci, ktorí obnovu viedli, sú učiteľmi, a tak do úpravy cintorína zapojili aj svojich žiakov, ktorí tu pracovali počas svojho voľna. Pripojili sa k nim aj kamaráti z okolitých dedín.

„Je to časť histórie Janíkoviec, ktorú sme si aj takto pripomenuli. Nikto z nás by nemal zanevrieť na kultúrne dedičstvo a na architektúru, ktorá tu je,“ hovorí Stanislava Blahová, ktorá s manželom Jozefom iniciovala obnovenie cintorína.

Deťom práce na cintoríne pomohli vo viacerých aspektoch. Naučili sa niečo o histórii a svoj voľný čas trávili zmysluplne. A nielen to.

„Stretli sa tu s vierovyznaním iným, aké majú oni, čo im pomohlo vštiepiť akúsi úctu k rôznym náboženstvám aj k svojim predkom,“ povedala Stanislava Blahová.

Nelegálne smetisko

Za pol roka vyniesli dobrovoľníci kvantá odpadkov, pretože obyvatelia Janíkoviec si z cintorína spravili nelegálne smetisko.

Našli sa tu chladničky, pneumatiky, kusy áut, stavebný materiál aj azbestové krytiny. Miesto dobrovoľníci sprehľadnili, odstránili náletovú burinu a zoschnuté kry.

Náhrobkov, ktoré sa z húštiny postupne vynárali, sa ale ani nedotkli. Cieľom projektu totiž nebolo obnovovať staré pomníky. Sú medzi nimi aj také, na ktorých sa už písmo nedá vôbec prečítať.

V okolí židovského cintorína vznikne postupne oddychový park, ktorý by mal pripomenúť históriu Janíkoviec. Už teraz tam stojí info tabuľa, kde si ľudia môžu prečítať stručnú genézu príchodu aj odchodu židov z lokality.

Samospráva plánuje na cintoríne spraviť jednu zo zástavok na chystanej cyklotrase medzi Nitrou a Vrábľami.

„Netreba zabudnúť na židovskú komunitu, ktorá tu kedysi žila. Tento cintorín spomenieme aj v pripravovanej publikácii o Janíkovciach, ktorú chystáme pri príležitosti budúcoročných osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o Janíkovciach,“ povedal viceprimátor Štefan Štefek.

Viceprimátor upozornil, že samospráva si po úprave chce židovský cintorín zachovať. Na rozdiel od mnohých iných miest tak staré hroby neskončia na lopatách buldozérov.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť