Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre spoplatnia ďalšie ulice, automaty budú aj pred nemocnicou

V súčasnosti je v Nitre 42 mestských parkovacích automatov. Postupne budú pribúdať ďalšie.

Časť Hodžovej ulice je už jednosmerná. Teraz ju zjednosmernia celú a parkovanie spoplatnia.(Zdroj: (JK))

NITRA. Radnica spoplatní parkovanie pod Kalváriou. Viaceré ulice zjednosmerní, aby získala nové parkovacie miesta. Zmeny začnú platiť už tento mesiac.

Spoplatňovanie parkovania bude pokračovať aj na budúci rok. Dotkne sa najmä ulíc v Starom Meste.

Parkovné sa bude platiť aj na Špitálskej ulici, ktorá je vždy plná áut. Foto: (JK)

15 centov na hodinu

Najkritickejšia situácia s parkovaním je podľa radnice na Klokočine, Dieloch a pod Kalváriou - v okolí fakultnej nemocnice.

„Situácia pod Kalváriou je dlhodobo neúnosná. Súvisí to aj s tým, že v tejto lokalite vznikli nové zdravotnícke zariadenia, ktoré navštevujú ľudia zo širokého okolia. Zjednosmernenie ulíc umožní bezpečné parkovanie, ktoré spoplatníme,“ povedal viceprimátor Štefan Štefek.

Zmeny v organizácii dopravy zavedie mesto postupne. „Zjednosmernené budú hlavne Hodžova, Kalinčiakova, Palackého a Kukučínova ulica,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Už v súčasnosti sú jednosmerné ulice Špitálska, Kasalova, Jaskyňová, Robotnícka a Riečna, čiastočne aj Hodžova. Práve tie budú spoplatnené v prvom kole. Hodina parkovania by mala stáť 15 centov. Je to však len návrh, ktorý sa ešte môže zmeniť.

„K výberu parkovného dôjde po osadení parkovacích automatov a zmene dopravného značenia. Predpokladaný termín je 30. októbra,“ dodal Pánský.

Ľudia, ktorí v spoplatnenej lokalite bývajú, si môžu kúpiť občiansku parkovaciu kartu za 10 eur na rok. Umožní im parkovať na dvoch uliciach.

Budú nasledovať ďalšie

Na budúci rok vodiči zaplatia parkovné aj na ďalších uliciach, podľa našich informácií sa uvažuje napríklad nad Vikárskou a Ďurkovou v Starom Meste. Radnica však zatiaľ nechce ulice konkretizovať.

„Je pripravený návrh na spoplatnenie ďalších komunikácií v centrálnej mestskej zóne. Spoplatnenie sa bude realizovať postupne - vzhľadom na finančné možnosti Mestských služieb, ktoré musia nakúpiť parkovacie automaty,“ povedal Ján Pánský.

Cena jedného automatu je údajne až 4700 eur. V Nitre je ich momentálne 42. „Vlani z nich bolo vybratých 317-tisíc eur, čo je mesačne priemerne 26 420 eur,“ vyčíslil pred časom Ľudovít Janček z Mestských služieb.

Cez SMS to nepôjde

Mestské komunikácie, na ktorých sa vyberá parkovné, sú rozdelené do štyroch okruhov. V prvom je sadzba 50 centov za prvú hodinu a 1 euro za každú začatú ďalšiu hodinu parkovania. V druhom okruhu je sadzba 30 centov na hodinu a v treťom okruhu 15 centov na hodinu.

Vo štvrtom okruhu sú parkoviská a plochy, ktoré sú spoplatnené počas výstav na Agrokomplexe. Platí sa poplatok na deň, nie na hodinu.

„Podľa vyjadrenia správcu miestnych komunikácií sa zatiaľ zmeny neplánujú, so zjednotením sadzby sa neuvažuje,“ povedal Pánský.

Ešte minulý rok mestský úrad avizoval, že bude rokovať s firmami o možnosti zaviesť platby za parkovné cez esemesky. Teraz sme však dostali jednoznačnú odpoveď: „Platby cez SMS nebudú realizované.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť