Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dušana Lenciho odprevadili do hereckého neba

Zosnulý Dušan Lenci bol jednou z osobností veľkej éry zakladateľov slovenského profesionálneho divadelníctva. Vyše 40 rokov spoluvytváral značku nitrianskeho divadla.

S Dušanom Lencim sa v piatok DAB naposledy rozlúčili jeho rodina, kolegovia, priatelia, ďalší slovenskí divadelníci, umelci aj verní diváci.(Zdroj: (ČE))

Zosnulý Dušan Lenci bol jednou z osobností veľkej éry zakladateľov slovenského profesionálneho divadelníctva. Vyše 40 rokov spoluvytváral značku nitrianskeho divadla.

NITRA. Smutná úloha pripadla v piatok javisku Divadla Andreja Bagara. S doskami pre neho tak drahými sa rozlúčil Dušan Lenci. Významného slovenského herca, ktorý zomrel po ťažkej chorobe v nedeľu 30. septembra vo veku 71 rokov, na poslednej ceste odprevadili jeho najbližší, priatelia, herci a spolupracovníci z DAB, ďalší slovenskí umelci, ale aj jeho verní diváci.

Za všetkých sa s nezabudnuteľným hercom, kolegom a priateľom rozlúčili riaditeľ DAB Ján Greššo, šéfdramaturg a režisér Svetozár Sprušanský a herec Ivan Tuli Vojtek. Umeleckým slovom zosnulého kolegu odprevadili Renáta Ryníková a Juraj Hrčka. Prostredníctvom kondolenčných listov vyjadrili účasť ďalšie divadelné a kultúrne inštitúcie a umelci. Dôstojná rozlúčka spojená s katolíckym obradom sa skončila posledným standing ovation s padajúcou oponou.

Ako povedal Ján Greššo, všetci Dušanovi Lencimu v boji so zákernou chorobou držali palce, žiaľ, nepodarilo sa... „Nezostáva nám už nič iné, len sa ti poďakovať za všetko, čím si obšťastnil divákov vo všetkých divadlách, kde si hral, zvlášť nitrianskych, ale aj televíznych divákov a rozhlasových poslucháčov. Všetko, čo si urobil na javisku, pred kamerou i mikrofónom, bolo vždy osobité, výrazne zapamätateľné, niekedy provokujúce, inokedy zmyselne živelné, potom zas vtipne duchaplné, neraz zaváňajúce sarkazmom. Bol si osobnosťou, ktorá s milimetrovou presnosťou triafa klinček každého významu rovno po hlavičke,“ povedal Ján Greššo.

„Milý náš Dušan, bude nám bez teba ťažko, smutno, ale nikdy na teba nezabudneme. Pri každej príležitosti si budeme na teba v dobrom spomínať tak, ako na všetkých našich milých kolegov, s ktorými si už v hereckom nebi podávate ruky.“

Za profesionalitu, herecké výkony, tvorivé nadšenie, lakonický humor a roky obety a pokory v službách bohyne Thálie poďakoval Lencimu šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.

„Náš drahý kolega bol úžasný človek a mal naozaj svojský humor. Pamätám sa, ako raz sarkasticky podotkol: „Viete, čo by bolo pre mňa najstrašnejšie? Zomrieť na konci sezóny alebo nedajbože v lete, lebo by som si neužil divadelné prázdniny. Chcel by som zomrieť na začiatku sezóny“.“

Sprušanský Lencimu vzdal hold ako jednej z popredných osobností veľkej éry zakladateľov slovenského profesionálneho divadelníctva. Vyše 40 rokov spoluvytváral značku nitrianskeho divadla. Vyjadril vieru, že Lenciho hviezda „tam hore“ neblúdi ako jeho posledná postava Duncan v inscenácii Láska a peniaze. „Má vo všetkom jasno, lebo je jasná a svieti s takou prenikavosťou a jasnosťou, s akou na vás budeme my tu „dole“ ešte dlho spomínať,“ dodal Sprušanský.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť