Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dušana Lenciho odprevadili do hereckého neba

Zosnulý Dušan Lenci bol jednou z osobností veľkej éry zakladateľov slovenského profesionálneho divadelníctva. Vyše 40 rokov spoluvytváral značku nitrianskeho divadla.

S Dušanom Lencim sa v piatok DAB naposledy rozlúčili jeho rodina, kolegovia, priatelia, ďalší slovenskí divadelníci, umelci aj verní diváci.(Zdroj: (ČE))

Zosnulý Dušan Lenci bol jednou z osobností veľkej éry zakladateľov slovenského profesionálneho divadelníctva. Vyše 40 rokov spoluvytváral značku nitrianskeho divadla.

NITRA. Smutná úloha pripadla v piatok javisku Divadla Andreja Bagara. S doskami pre neho tak drahými sa rozlúčil Dušan Lenci. Významného slovenského herca, ktorý zomrel po ťažkej chorobe v nedeľu 30. septembra vo veku 71 rokov, na poslednej ceste odprevadili jeho najbližší, priatelia, herci a spolupracovníci z DAB, ďalší slovenskí umelci, ale aj jeho verní diváci.

Za všetkých sa s nezabudnuteľným hercom, kolegom a priateľom rozlúčili riaditeľ DAB Ján Greššo, šéfdramaturg a režisér Svetozár Sprušanský a herec Ivan Tuli Vojtek. Umeleckým slovom zosnulého kolegu odprevadili Renáta Ryníková a Juraj Hrčka. Prostredníctvom kondolenčných listov vyjadrili účasť ďalšie divadelné a kultúrne inštitúcie a umelci. Dôstojná rozlúčka spojená s katolíckym obradom sa skončila posledným standing ovation s padajúcou oponou.

Ako povedal Ján Greššo, všetci Dušanovi Lencimu v boji so zákernou chorobou držali palce, žiaľ, nepodarilo sa... „Nezostáva nám už nič iné, len sa ti poďakovať za všetko, čím si obšťastnil divákov vo všetkých divadlách, kde si hral, zvlášť nitrianskych, ale aj televíznych divákov a rozhlasových poslucháčov. Všetko, čo si urobil na javisku, pred kamerou i mikrofónom, bolo vždy osobité, výrazne zapamätateľné, niekedy provokujúce, inokedy zmyselne živelné, potom zas vtipne duchaplné, neraz zaváňajúce sarkazmom. Bol si osobnosťou, ktorá s milimetrovou presnosťou triafa klinček každého významu rovno po hlavičke,“ povedal Ján Greššo.

„Milý náš Dušan, bude nám bez teba ťažko, smutno, ale nikdy na teba nezabudneme. Pri každej príležitosti si budeme na teba v dobrom spomínať tak, ako na všetkých našich milých kolegov, s ktorými si už v hereckom nebi podávate ruky.“

Za profesionalitu, herecké výkony, tvorivé nadšenie, lakonický humor a roky obety a pokory v službách bohyne Thálie poďakoval Lencimu šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.

„Náš drahý kolega bol úžasný človek a mal naozaj svojský humor. Pamätám sa, ako raz sarkasticky podotkol: „Viete, čo by bolo pre mňa najstrašnejšie? Zomrieť na konci sezóny alebo nedajbože v lete, lebo by som si neužil divadelné prázdniny. Chcel by som zomrieť na začiatku sezóny“.“

Sprušanský Lencimu vzdal hold ako jednej z popredných osobností veľkej éry zakladateľov slovenského profesionálneho divadelníctva. Vyše 40 rokov spoluvytváral značku nitrianskeho divadla. Vyjadril vieru, že Lenciho hviezda „tam hore“ neblúdi ako jeho posledná postava Duncan v inscenácii Láska a peniaze. „Má vo všetkom jasno, lebo je jasná a svieti s takou prenikavosťou a jasnosťou, s akou na vás budeme my tu „dole“ ešte dlho spomínať,“ dodal Sprušanský.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 701
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 410
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 120
  4. Ivan Veľký 888
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 624
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 575
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 477
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 466
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 414
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 359

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Američania schválili Slovensku vrtuľníky za 135 miliónov. Nik sa k nim nehlási

Požiadavku posielal ešte minister Glváč. Stroj firmy Bell spadol nedávno pri Prešove a zahynuli v ňom dvaja hasiči. Ďalšie rovnaké helikoptéry by chceli ministerstvá vnútra aj obrany.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť