Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mažoretky sú ako mušketieri: jedna za všetkých, všetky za jednu

Majstrovstvá Európy sú pre mažoretky tou najvyššou súťažou, na ktorú sa môžu dostať. Na nedávnych ME vo Francúzku skončil súbor I. NIMA v konkurencii 16 krajín na peknom 7. mieste.

NItrianske mažoretky v jednom zo svojich kostýmov.(Zdroj: ARCHÍV I.NIMA)

Majstrovstvá Európy sú pre mažoretky tou najvyššou súťažou, na ktorú sa môžu dostať. Na nedávnych ME vo Francúzku skončil súbor I. NIMA v konkurencii 16 krajín na peknom 7. mieste.

NITRA. Na mnohých akciách doma i v zahraničí reprezentujú našemesto Prvé nitrianske mažoretky. Už 17 rokov fungujú pod skratkou I. NIMA, farby mesta symbolizuje aj jedna z ich rovnošiat: modro-biele kabátiky, sukne, čižmy a „vojenská“ lodička.

Počas takmer dvoch desiatok rokov sa v ich radoch vystriedalo približne 100 dievčat. Súčasnou kapitánkou a trénerkou nitrianskych mažoretiek je Alžbeta Martišková z Dražoviec, ktorá medzi nimi začínala ako 7-ročná.

Cvičí aj trénuje

Mažoretky pôsobia v dvoch skupinách podľa veku – kolektív mladších tvorí dvanásť dievčat od 6 do 12 rokov, starších vo veku od 15 do 25 rokov je sedemnásť.

„Na tréningoch sa stretávame v CVČ Domino, my staršie, stredoškoláčky a vysokoškoláčky, nacvičujeme utorok a štvrtok od 18. h, mladšie v stredu a piatok od 15.30 h. Ak by bol záujem, rady medzi nami privítame aj nové členky,“ hovorí 23-ročná Betka, štvrtáčka na EU v Bratislave.

„Keďže som cvičenka aj trénerka a mojou úlohou je vymýšľať a nacvičovať nové choreografie, je to dosť časovo náročné. Niekedy neviem, kde mi hlava stojí, ale zatiaľ sa to dá zvládnuť. Po skončení školy by som sa však už aktívnej činnosti chcela vzdať a robiť obom tímom len trénerku.“

Hrajú v muzikáli, povzbudzujú na zápasoch

V choreografiách narábajú mažoretky s paličkami (kategória baton) aj strapcami (pom-pom). Môžete ich vidieť na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach, napríklad na mestských fašiangových oslavách, na MDD v parku ale aj na javisku DAB, kde sú súčasťou záverečnej scény v muzikáli Sladká Charity. S pom-pom choreografiami často povzbudzujú aj na športových zápasoch, napríklad na hokeji, hokejbale, basketbale či floorbale.

I.NIMA má na konte množstvo úspechov. K tým najvýraznejším sa rátajú popredné umiestnenia na celoslovenských súťažiach mažoretiek. „V Sobotišti sme vlani skončili prvé v baton kategórii a druhé v pom-pom. Na Zlatej paličke v Galante sme vlani obsadili tiež prvé a druhé miesto,“ hovorí Betka, ktorá so svojimi kolegyňami nechýbala ani na majstrovstvách Európy mažoretiek v Bosne a Hercegovine, Rumunsku a Chorvátsku. Väčšinou obsadili 8. – 10. priečku.

„Naším najväčším úspechom je účasť na tohtoročných ME vo francúzskom meste Mazamet, kde sme sa predstavili šiestimi choreografiami. Skončili sme siedme. Dúfali sme, že získame lepšie umiestnenie, ale v konkurencii 20 súborov zo 16 krajín je to celkom slušné miesto, sme spokojné. V krajine galského kohúta sme celkovo strávili päť krásnych dní, za ktoré by sme chceli poďakovať mestu Nitra i Veolii transport, bez nich by sme sa tam nedostali.“

Twirling je najťažší

Betku Martiškovú na „mažoretkovstve“ od detstva lákala ladnosť a súhra pohybov, gracióznosť a istá majestátnosť vo vystupovaní. „Nie je to ani šport, ani tanec, niečo medzi tým, ale rovnako si vyžaduje dobrú kondíciu. Cvičenka musí mať rytmus v tele, musí sa vedieť prispôsobiť ostatným a stať sa kolektívnym hráčom,“ hovorí sympatická plavovláska.

„Cviky s paličkou treba miliónkrát opakovať. Najľahšie je točenie v ruke, asi najťažšie je naučiť sa twirling - krútiť ju okolo seba tak, aby nepadala na zem. Trvalo mi asi rok, kým som vedela s paličkou dokonale narábať.“

Kapitánku baví nielen samotné cvičenie či trénovanie. Ako hovorí, je to aj o ľuďoch. „Sme výborný kolektív. Koľkokrát som si unavená povedala, že už s tým končím, ale vždy som vytrvala. Práve kvôli babám. Sme ako mušketieri – jedna za všetkých, všetky za jednu,“ zasmiala sa Betka Martišková.

I.NIMA počas vystúpenia s baton choreografiou na ME vo Francúzsku.

Naše mažoretky tiež na ME vo Francúzsku s choregrafiou pom-pom.

Záverečná fotka z Francúzska spolu s mažoretkami z Tekovských Lužian (v strede). FOTKY: ARCHÍV I.NIMA

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kam vyraziť