Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
V NIEKTORÝCH REGIÓNOCH SLOVENSKA SA CELÉ RODINNÉ KLANY „MEDVEDIAROV“ ŽIVILI FINANČNE VÝNOSNÝM LOVENÍM ŠELMY. PO NEKONTROLOVANOM VYBÍJANÍ BOLO V ROKU 1929 NA SLOVENSKU UŽ LEN ASI 40 MEDVEĎOV.

Výstava o medveďovi je najmä pre deti, končí sa workshopom

Zadná laba medveďa má podobný odtlačok ako ľudská noha. Túto a ďalšie zaujímavosti sa dozviete na výstave v múzeu.

Sprava Eva Havranová, Katarína Lendelová a medvedík zo zbierky Rudolfa Dulaja.(Zdroj: (ČE))

Zadná laba medveďa má podobný odtlačok ako ľudská noha. Túto a ďalšie zaujímavosti sa dozviete na výstave v múzeu.

NITRA. Už pri vstupe do sály Ponitrianskeho múzea (PM) návštevník zistí, že ho čakajú príjemne strávené chvíle na zaujímavej výstave. Už názov Po stopách medveďa hnedého napovedá, že jej hlavným hrdinom je naša najväčšia šelma.

Gro expozície tvoria zvieracie preparáty a prírodné materiály predstavujúce kulisu lesa a medvedieho brloha. Dva exempláre preparovaných medveďov na výstavu zapožičali Kaštieľ vo Sv. Antone a preparátor PM Rudolf Dulaj.

Alternatívne vzdelávanie

Interaktívnu výstavu o medveďovi hnedom pripravili študenti Katedry muzeológie UKF v Nitre s pomocou svojich pedagógov a spolužiakov. „Kráľa“ našich lesov približujú cez viacero stanovísk. Kurátorkami sú pedagogičky na UKF Daniela Prelovská a Silvia Eliašová.

„Je to v poradí už štrnásta študentská výstava, je praktickou súčasťou bakalárskych skúšok. Autormi sú dvanásti študenti 3. ročníka katedry muzeológie,“ hovorí Silvia Eliašová. „Výstava je prednostne určená najmä deťom a mládeži ako forma alternatívneho vzdelávania v predmete prírodoveda, ale iste má čo povedať aj širokej verejnosti.“

Workshop s otázkami

Jednou z autoriek výstavy je aj Alexandra Pištová. „Cez tri stanoviská dokumentujeme deťom jednotlivé etapy života medveďa od narodenia, cez štádium dospievania, po dospelosť a fázu reprodukcie. Dozvedia sa, čo je jeho potravou, ako vychováva mláďatá, ako zimuje v brlohu a podobne. Na konci výstavy ich čaká workshop, kde si na základe otázok a odpovedí overia, čo si z výkladu zapamätali,“ vysvetlila študentka.

Ako doplnil študent Lukáš Čákovský, deti sa na jednom zo stanovísk oboznámia so stavbou tela medvedieho samca a samice, so zafarbením srsti, s výskytom na území SR, so značkovaním svojho teritória, porovnajú si aj jeho stopy v hline . „Je zaujímavé, že zadná laba má podobný odtlačok ako ľudská noha,“ dodal Lukáš.

Na stanovisku Kataríny Lendelovej a Eva Havranovej zaujme deti okrem preparátu medvedieho mláďaťa aj video autora Erika Baláža. „Z filmu sa dozvedia, ako si medveď hľadá potravu, aký je život medvedice s mláďatami a ako si svoje „deti“ chráni pre útokmi iných medveďov,“ doplnili študentky.

Je premnožený

Podľa zoológa PM Štefana Bleha, odborného garanta výstavy, bol medveď od nepamäti súčasťou života ľudí. Vzdávali mu úctu, personifikovali si ho, stával sa ich ochrancom. Medveď sa dostal aj do mnohých erbov miest a obcí. S rozširovaním ľudskej činnosti sa však neskôr stal nežiaducim – znižoval stavy lesnej zveri, útočil aj na stáda oviec či dobytka.

„Ľudia ho začali loviť – najmä pascami. V niektorých regiónoch Slovenska sa celé rodinné klany „medvediarov“ živili jeho finančne výnosným lovením. Po nekontrolovanom vybíjaní bolo v roku 1929 na Slovensku už len asi 40 medveďov. Po uzákonení jeho ochrany a obmedzení lovu sa stav v roku 1997 zvýšil na 700-800 kusov. Dnes je ich ešte viac, dá sa povedať, že sú premnožené,“ skonštatoval Bleho.

Súčasťou expozície, ktorá potrvá do 19. októbra, je výstava vyše 90 prác s motívom medveďa, ktoré vytvorili deti z MŠ Piaristická, ZŠ Topoľová, Fatranská, kniežaťa Pribinu v Nitre a Spojená škola špeciálna, ZŠ internátna z Topoľčian. Návštevníci môžu do konca výstavy hlasovať za najkrajší obrázok.

Lukáš Čákovský a Alexandra Pištová pri medveďovi zapožičanom zo Sv. Antona.

Časť stanoviska, ktoré dokumentuje potravu medveďa hnedého.

Študenti UKF, ktorí výstavu pripravili. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť