Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Napriek zasypanému vodovodu by ľudia do zimy vodu mali mať

Pár ľudí v centre obce sa cíti diskriminovaných. Tvrdia, že kým v iných častiach majú všetko, na nich sa zabúda.

Ulica je v centre obce, no jej obyvatelia sa cítia byť diskriminovaní.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRIANSKE HRNČIAROVCE. Boj o vodu z verejného vodovodu začala malá skupina obyvateľov ulice Za škôlkou.

Hoci hlavná vetva vodovodu už pred ich domami natiahnutá je, boja sa, že sa na ňu do zimy nestihnú napojiť. Starostke vyčítali, že potrubie nechala hneď po natiahnutí rýchlo zakopať. Tá pritom argumentuje, že postupovala presne podľa zákona a inak ani konať nemohla.

Paliatka: Je to neekonomické

„Už osem rokov prosíme o zavedenie vody, kanalizácie a spevnenie povrchu cesty na našej ulici. Sme len pár metrov od obecného úradu a dva kilometre od stotisícovej Nitry, ale žijeme tu ako v 19. storočí,“ hovorí Emil Paliatka, najaktívnejší spomedzi obyvateľov v asi siedmich domoch, ktorých sa problém týka.

Obyvatelia sa potešili, keď na prelome augusta a septembra položili pred ich domami vodovodné potrubie. Nemilo ich ale zaskočilo, keď po dvoch týždňoch prác potrubie firma zahrabala a odišla.

„Keď sme bežali za nimi, prečo to hneď zakopali, povedali nám, že taký majú kontrakt s obecným úradom. Je to okrem iného aj neekonomické,“ hovorí Emil Paliatka a naráža na to, že onedlho sa k hlavnému vodovodnému potrubiu aj tak bude musieť dať dostať znovu – jednotlivé domy sa naň totiž budú pripájať.

Zahrabanie vodovodu hneď po jeho položení je podľa Emila Paliatku neekonomické aj nelogické. Starostka Anna Vrábelová ale vraví, že inak konať nemohla, ak chcela postupovať podľa zákona.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Vrábelová: Mám zodpovednosť za tú vodu

Starostka Anna Vrábelová s ním ale nesúhlasí a hovorí, že postupovala presne podľa projektovej dokumentácie a podľa zákona.

„Nemôžem to nechať otvorené, je tam voda, za ktorú som zodpovedná,“ povedala starostka. Odvolala sa na zákon o verejných vodovodoch, ktorý nariaďuje vlastníkovi, aby budovanie prípojok bolo urobené tak, aby nemohlo dôjsť k znečisteniu pitnej vody vo verejnom vodovode, alebo k zmiešaniu vody z iného zdroja s vodou vo verejnom vodovode.

Aj nahnevaní občania ale argumentovali zákonom – stavebným. Tvrdia, že neboli prizvaní na vyjadrenie k stavbe, ktorá s nimi bezprostredne súvisí. „Keby sme okolo toho nebehali, tak ani nevieme, čo sa s tým deje,“ hovorí Emil Paliatka.

Starostka Vrábelová však tvrdí, že len postupovala v súlade s predpismi. „Mojou povinnosťou je to zakryť, lebo v tejto chvíli neevidujem ani jednu žiadosť od občanov, takže ja nemôžem zatiaľ budovať takzvané odbočenie na vodovode. Ak občan požiada o vodovodnú prípojku, musím požiadať prevádzkovateľa vodovodu, ktorými sú vodárne, a tie dajú súhlas na takzvané odbočenie,“ hovorí starostka. Dodáva, že odbočenia sú vlastne napojenia na hlavnú vodovodnú vetvu, platí ich obec. Prípojky do domu si už potom platí každý občan sám.

Problém by sa mal rýchlo vyriešiť

Ľudia z ulice vyjadrili obavy, že až do budúcej jari nebudú napojení na verejný vodovod. Paliatka hovorí, že voda z jeho studne bola na rozbore a nevyhovuje normám pre pitnú vodu. Na konzumáciu a varenie si preto musia občania vodu kupovať alebo nosiť od rodiny.

„Keď je hodne ostrá zima, čerpadlo nám zamrzne, sme nútení zaobstarať si vodu z iných zdrojov. Naša nie je dobrá ani na umývanie zubov,“ povedal Emil Paliatka. Preto dúfa, že vodu z vodovodu bude môcť čerpať čím skôr.

Starostka ubezpečuje, že jej úrad ešte nikomu nerobil problémy ani prieťahy pri schvaľovaní žiadosti o napojenie na verejný vodovod. Museli ale obsahovať všetky príslušné prílohy. Rýchly postup očakáva aj v prípade napájania ulice Za škôlkou.

Sucho núti ľudí žiadať o verejnú vodu

Nitrianske Hrnčiarovce v tomto roku zaznamenali žiadosti o napojenie na verejný vodovod aj od ľudí, ktorí už dávno pri svojich domoch majú natiahnuté vodovodné potrubia, no doteraz nejavili záujem o pripojenie.

Títo ľudia si doteraz vystačili s vodou zo svojich studní. Obecný úrad si pribúdanie žiadostí vysvetľuje mimoriadne suchým rokom, ktorý spôsobil, že v súkromných studniach voda celkom vyschla alebo jej bolo tak málo, že to domácnostiam nestačilo.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť