Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Cesta je neosvetlená. Úrady ju zatiaľ neriešia

Ľudia trpia nezáujmom úradov o cestu, ktorá sa v noci stáva nebezpečnou.

Chýba osvetlenie. Niekoľkometrová burina, ktorá na niektorých miestach presahuje do cesty, zužuje vozovku.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Ľudia trpia nezáujmom úradov o cestu, ktorá sa v noci stáva nebezpečnou.

NITRA. Obyvatelia Hájnickej ulice, ktorí idú na autobusové zastávky neďaleko podjazdu pod R1 medzi Nitrou a Párovskými Hájmi, riskujú.

Prejsť pešo úsekom zaberie asi päť minút. Pomerne krátka cesta sa však stáva nebezpečnou hlavne v noci – cesta je bez osvetlenia a navyše ju roky vôbec nikto neudržiava. V lokalite rastie aj niekoľkometrová burina, ktorá na niektorých miestach presahuje do cesty, čím zužuje vozovku.

Neudržiavaná celoročne, nielen v zime

Ľudia z oblasti, v ktorej pribúdajú nové domy, na tento stav upozorňujú už dávnejšie. Zatiaľ sa ale nenašiel nik, kto by s ich problémom niečo spravil.

„Je tu tabuľa, že v zime cestu neudržiavajú. Pokojne by ju mohli prepísať a dať tam, že cesta je neudržiavaná celoročne,“ povedal obyvateľ Ivan Horňaček.

Niekoľko stoviek metrov dlhý úsek od zastávok po domy ľudí desí hlavne v noci. Keď ho majú zdolať, aby skoro ráno či neskoro večer prešli na zastávku, nevyhnutnosťou je baterka, bez ktorej riskujú, že sa dochrámu.

„Moja mama nosí so sebou ešte aj kaser, sprej používaný pri napadnutiach psami. Nie raz sa stalo, že sa na niekoho vyrútili túlavé psy, ktorých je tu neúrekom,“ hovorí Ivan Horňáček.

„Bez baterky sem ani ísť nemôžem, je to tu nebezpečné. Pomohli by lampy,“ mieni Zita Sedliačiková, ktorá do lokality často chodí na návštevy.

Trojmetrová burina

Záhradkárom, ktorí majú svoje políčka v lokalite, svetlo nechýba, uznávajú ale, že domácim by pomohlo.

„Mne prekáža osvetlenie – kupovala som si to tu ako záhradu, v ktorej bol pôvodne krásny výhľad na hviezdy. Teraz majú niektoré uličky urobené osvetlenie a hviezdy nevidím. Ale chápem, že ľudia, ktorí tu bývajú trvalo, by osvetlenie uvítali,“ povedala Jana Černáková.

„Tadiaľto chodia všelijaké indivíduá, túlajú sa a železo žobrú. Aj kvôli nim tu majú ľudia strach,“ hovorí Ján Kukla z Chrenovej, ktorý chodí do záhrady každý deň.

Stálych obyvateľov okrem chýbajúceho osvetlenia irituje aj nepokosená až trojmetrová burina. Vo viacerých úsekoch vystupuje až do vozovky, čím ju zužuje. A nielen to. „Tie buriny sa dostávajú aj do záhrad,“ upozornila Zita Sedliačiková.

Viceprimátor Štefek: Problémy budeme riešiť

Zdá sa ale, že niet toho, kto by sa o starú jarockú cestu smerujúcu od autobusových zastávok k Hájnickej ulici postaral.

Župa reagovala, že jej sa problém netýka, pretože cesty v lokalite nie sú v jej správe. Viceprimátor Štefan Štefek povedal, že v oblasti momentálne prebieha vysporiadanie pozemkov po dostavbe rýchlostnej cesty R1.

„Po dobudovaní sa postupne pozemky budú odovzdávať buď nám alebo vyššiemu územnému celku. Až keď bude tento úsek zaradený v našom majetku, budeme môcť hovoriť o dobudovaní infraštruktúry,“ povedal viceprimátor Štefek. Mesto už vlani v decembri sľúbilo, že v okolí Hájnickej by sa malo rozšíriť verejné osvetlenie.

Podobne sa tiež bude riešiť udržiavanie zelene v lokalite. Až po zaradení pozemkov do vlastníctva mesta pripravia na radnici plán údržby aj pre túto oblasť.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť