Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Útulok v paneláku Šaľania nechcú

Obyvatelia bytového domu pravdepodobne požiadajú mesto o odkúpenie bytu, ktorý obývajú bezdomovci.

(Zdroj: (LAZ))

Obyvatelia bytového domu pravdepodobne požiadajú mesto o odkúpenie bytu, ktorý obývajú bezdomovci.

ŠAĽA. Obyvatelia Jazernej ulice spísali petíciu za zrušenie útulku. Sťažujú sa okrem iného aj na správanie niektorých bezdomovcov, ktorí sú v ňom ubytovaní.

Poslanci však na ostatnom zastupiteľstve nenašli žiadne riešenie tejto situácie.

Útulok bude na Jazernej ulici minimálne do roku 2014, po vybudovaní nového domova dôchodcov by sa mal presťahovať do existujúcej budovy zariadenia pre seniorov.

Zmluva o výpožičke

Útulok - štvorizbový byt na prízemí jedného z bytových domov na Jazernej ulici prevádzkuje organizácia sociálnej starostlivosti od roku 1993.

Rozhodnutím vtedajšieho primátora bol vyňatý na dobu neurčitú z bytového fondu so zmenou účelovosti na nebytové priestory s použitím ako náhradné ubytovanie - spoločná ubytovňa pre bezdomovcov.

V súčasnosti je právny vzťah k bytu upravený zmluvou o výpožičke uzatvorenej medzi mestom a organizáciou na dobu určitú do 1. apríla 2018 s účelom použitia ako útulok pre bezdomovcov.

Útulok poskytuje ubytovanie za symbolickú sumu 11 ľuďom bez domova, výlučne mužom. Byt musia opustiť vždy ráno o 8. h, vracajú sa naspäť o 5. h popoludní.

V nedeľu v ňom môžu byť celý deň, aby si oprali veci. Reguluje ich prevádzkar, ktorý má kľúče od vchodu i bytu.

Pečiatka od hygieny

S umiestnením útulku sú však obyvatelia bytovky na Jazernej ulici nespokojní. Ich sťažnosti rieši organizácia spolu s ostatnými kompetentnými už od roku 2004.

„V máji 2008 sa na mesto a OSS opätovne obrátil predseda spoločenstva vlastníkov bytov s požiadavkou na odstránenie technických nedostatkov kanalizácie v byte č. 47. OSS vzápätí zabezpečila opravu a odstránenie technickej závady. Odvtedy neevidujeme žiadne ďalšie upozornenie či požiadavku na opravu závad na vodovodných a kanalizačných rozvodoch, ktoré sú ako neodstránené uvádzané v petícii,“ píše sa v materiáli, ktorý predkladal Ľubor Gál, riaditeľ organizácie sociálnej starostlivosti.

„Mali zlú kanalizáciu, ktorá presakovala, a keď som ako predseda vyzval organizáciu, poslali tam údržbára, ktorý spravil odpad tak, že ho obalil igelitovým vreckom,“ vraví Miroslav Kudry.

Ukazuje pritom na fotografie, ktoré korešpondujú s jeho slovami. Poslancom predložil aj tie, ktoré zachytávajú zanedbaný interiér.

„Ak si myslíte, že takéto veci spĺňajú hygienu, tak vám tam doprajem naobedovať sa, dobrú chuť,“ povedal Kudry poslancom.

Útulok však oficiálnu pečiatku od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre podľa našich informácií má.

Rekonštrukcia nutná

Otázku útulku rieši Miroslav Kudry ako predseda spoločenstva asi päť rokov.

„Niektorí sú neprispôsobiví, keď sú podgurážení alkoholom, vyčíňajú, vulgárne sa správajú. Keď sa zotmie, vypadne žiarovka alebo ženy prichádzajú z nočnej, boja sa ísť do vchodu. Ja hovorím, že kto má veľké sociálne cítenie, nech si ich nasťahuje na rok k sebe.“

Keďže v súčasnosti mesto nemá k dispozícii žiadne voľné priestory, ktoré by mohli slúžiť dočasne ako útulok, situácia sa nemení. Minimálne do roku 2014.

Vtedy by sa mohol pre potreby azylového bývania využiť súčasný objekt Zariadenia pre seniorov na Nešporovej ulici.

Sústredili by sa v ňom okrem útulku pravdepodobne aj nocľaháreň a zariadenie núdzového bývania. Vyplýva to aj zo schváleného Komunitného plánu sociálnych služieb.

„Čo budeme robiť dovtedy, stále to tam máme trpieť, veď aj my máme deti. Budeme to pravdepodobne riešiť tak, že požiadame mesto o odkúpenie toho bytu,“ povedal nám Miroslav Kudry znechutene.

„V roku 2008 sme navrhovali zrušenie útulku s tým, že sme sa snažili zriadiť celoročnú nocľaháreň pre bezdomovcov, ktorá dnes funguje každoročne len v zimných mesiacoch. Myslím si, že ak by sme pristúpili v rokoch 2008 až 2010 k tomu, že by sa zrealizovala rekonštrukcia objektu na Partizánskej ulici, boli by sme tento problém dávno vyriešili,“ povedal primátor Martin Alföldi.

Sezónna nocľaháreň na Partizánskej ulici v roku 2011 vyšla mesto na 18 100 eur. Ak by sa z budovy vytvorilo kombinované zariadenie s celoročným režimom prevádzky, predpokladané celkové náklady z rozpočtu mesta sú v pláne vyčíslené na 17-tisíc eur ročne. Suma je už po odrátaní príspevku a predpokladanej úhrady za služby od klientov.

Ročné prevádzkovanie azylového bývania v starom domove dôchodcov by podľa plánu mesto stálo 16 600 eur, to iba v prípade získania dotácie. Obe budovy vyžadujú rekonštrukciu.

Útulok stojí mesto ročne podľa komunitného plánu približne 8-tisíc eur, na ktorého prevádzku mesto aj v roku 2012 čerpá finančný príspevok z účelovej dotácie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Miroslav Kudry na zastupiteľstve predložil aj fotografie.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 4 077
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 145
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 880
  4. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 856
  5. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 811
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 528
  7. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 477
  8. Liptákov zlomil Balaj 411
  9. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 275
  10. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 199

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť