Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Útulok v paneláku Šaľania nechcú

Obyvatelia bytového domu pravdepodobne požiadajú mesto o odkúpenie bytu, ktorý obývajú bezdomovci.

(Zdroj: (LAZ))

Obyvatelia bytového domu pravdepodobne požiadajú mesto o odkúpenie bytu, ktorý obývajú bezdomovci.

ŠAĽA. Obyvatelia Jazernej ulice spísali petíciu za zrušenie útulku. Sťažujú sa okrem iného aj na správanie niektorých bezdomovcov, ktorí sú v ňom ubytovaní.

Poslanci však na ostatnom zastupiteľstve nenašli žiadne riešenie tejto situácie.

Útulok bude na Jazernej ulici minimálne do roku 2014, po vybudovaní nového domova dôchodcov by sa mal presťahovať do existujúcej budovy zariadenia pre seniorov.

Zmluva o výpožičke

Útulok - štvorizbový byt na prízemí jedného z bytových domov na Jazernej ulici prevádzkuje organizácia sociálnej starostlivosti od roku 1993.

Rozhodnutím vtedajšieho primátora bol vyňatý na dobu neurčitú z bytového fondu so zmenou účelovosti na nebytové priestory s použitím ako náhradné ubytovanie - spoločná ubytovňa pre bezdomovcov.

V súčasnosti je právny vzťah k bytu upravený zmluvou o výpožičke uzatvorenej medzi mestom a organizáciou na dobu určitú do 1. apríla 2018 s účelom použitia ako útulok pre bezdomovcov.

Útulok poskytuje ubytovanie za symbolickú sumu 11 ľuďom bez domova, výlučne mužom. Byt musia opustiť vždy ráno o 8. h, vracajú sa naspäť o 5. h popoludní.

V nedeľu v ňom môžu byť celý deň, aby si oprali veci. Reguluje ich prevádzkar, ktorý má kľúče od vchodu i bytu.

Pečiatka od hygieny

S umiestnením útulku sú však obyvatelia bytovky na Jazernej ulici nespokojní. Ich sťažnosti rieši organizácia spolu s ostatnými kompetentnými už od roku 2004.

„V máji 2008 sa na mesto a OSS opätovne obrátil predseda spoločenstva vlastníkov bytov s požiadavkou na odstránenie technických nedostatkov kanalizácie v byte č. 47. OSS vzápätí zabezpečila opravu a odstránenie technickej závady. Odvtedy neevidujeme žiadne ďalšie upozornenie či požiadavku na opravu závad na vodovodných a kanalizačných rozvodoch, ktoré sú ako neodstránené uvádzané v petícii,“ píše sa v materiáli, ktorý predkladal Ľubor Gál, riaditeľ organizácie sociálnej starostlivosti.

„Mali zlú kanalizáciu, ktorá presakovala, a keď som ako predseda vyzval organizáciu, poslali tam údržbára, ktorý spravil odpad tak, že ho obalil igelitovým vreckom,“ vraví Miroslav Kudry.

Ukazuje pritom na fotografie, ktoré korešpondujú s jeho slovami. Poslancom predložil aj tie, ktoré zachytávajú zanedbaný interiér.

„Ak si myslíte, že takéto veci spĺňajú hygienu, tak vám tam doprajem naobedovať sa, dobrú chuť,“ povedal Kudry poslancom.

Útulok však oficiálnu pečiatku od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre podľa našich informácií má.

Rekonštrukcia nutná

Otázku útulku rieši Miroslav Kudry ako predseda spoločenstva asi päť rokov.

„Niektorí sú neprispôsobiví, keď sú podgurážení alkoholom, vyčíňajú, vulgárne sa správajú. Keď sa zotmie, vypadne žiarovka alebo ženy prichádzajú z nočnej, boja sa ísť do vchodu. Ja hovorím, že kto má veľké sociálne cítenie, nech si ich nasťahuje na rok k sebe.“

Keďže v súčasnosti mesto nemá k dispozícii žiadne voľné priestory, ktoré by mohli slúžiť dočasne ako útulok, situácia sa nemení. Minimálne do roku 2014.

Vtedy by sa mohol pre potreby azylového bývania využiť súčasný objekt Zariadenia pre seniorov na Nešporovej ulici.

Sústredili by sa v ňom okrem útulku pravdepodobne aj nocľaháreň a zariadenie núdzového bývania. Vyplýva to aj zo schváleného Komunitného plánu sociálnych služieb.

„Čo budeme robiť dovtedy, stále to tam máme trpieť, veď aj my máme deti. Budeme to pravdepodobne riešiť tak, že požiadame mesto o odkúpenie toho bytu,“ povedal nám Miroslav Kudry znechutene.

„V roku 2008 sme navrhovali zrušenie útulku s tým, že sme sa snažili zriadiť celoročnú nocľaháreň pre bezdomovcov, ktorá dnes funguje každoročne len v zimných mesiacoch. Myslím si, že ak by sme pristúpili v rokoch 2008 až 2010 k tomu, že by sa zrealizovala rekonštrukcia objektu na Partizánskej ulici, boli by sme tento problém dávno vyriešili,“ povedal primátor Martin Alföldi.

Sezónna nocľaháreň na Partizánskej ulici v roku 2011 vyšla mesto na 18 100 eur. Ak by sa z budovy vytvorilo kombinované zariadenie s celoročným režimom prevádzky, predpokladané celkové náklady z rozpočtu mesta sú v pláne vyčíslené na 17-tisíc eur ročne. Suma je už po odrátaní príspevku a predpokladanej úhrady za služby od klientov.

Ročné prevádzkovanie azylového bývania v starom domove dôchodcov by podľa plánu mesto stálo 16 600 eur, to iba v prípade získania dotácie. Obe budovy vyžadujú rekonštrukciu.

Útulok stojí mesto ročne podľa komunitného plánu približne 8-tisíc eur, na ktorého prevádzku mesto aj v roku 2012 čerpá finančný príspevok z účelovej dotácie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Miroslav Kudry na zastupiteľstve predložil aj fotografie.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť