Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Sociálne služby v Nitre zdraželi, monitoring je lacnejší

Väčšina sadzieb išla hore, výrazne však zlacnelo monitorovanie klientov.

Monitorovací náramok má 23 klientov.(Zdroj: (mh))

NITRA. Mesto od júla zmenilo poplatky za všetky sociálne služby. Rozhodli o tom poslanci.

„Bolo to už nevyhnutné, nakoľko naposledy sa sadzby upravovali k 1. januáru 2009,“ povedala Naďa Šimová, vedúca odboru sociálnych služieb na radnici.

Pripláca aj rodina

V mestských lôžkových sociálnych zariadeniach išli ceny výrazne hore. Štyrom klientom musí finančne prispievať rodina, pretože ich príjem nestačí.

V zariadení pre seniorov stúpol mesačný poplatok z 307 na 350 eur. V zariadení opatrovateľskej služby sa suma zvýšila ešte radikálnejšie - z pôvodných 290 na 390 eur.

Pre klientov, ktorí bývajú doma a využívajú len opatrovateľskú službu, sa samotné sadzby (s výnimkou víkendov) nemenili. Posunuli sa však hranice príjmu, podľa ktorých platia, čo znamená, že pre mnohých služba zdražela.

Počet klientov síce neklesol, služby opatrovateliek ale využívajú o niečo menej. „Objednávajú si len nevyhnutný rozsah poskytovania tejto sociálnej služby, zaznamenali sme pokles asi o štvrtinu,“ povedala Naďa Šimová.

Víkend vyjde draho

Klienta, ktorý má príjem do 250 eur mesačne, stojí hodina s opatrovateľkou 1 euro počas pracovného času (od 7. do 16. h). Predtým táto sadzba platila pre klientov s príjmom až do 280 eur.

Dôchodcovia s príjmom do 374 eur zaplatia 1,50 za hodinu, pri príjme nad 374 eur je sadzba 2 eurá. Po 16. hodine sú sadzby o 50 centov vyššie.

Počas víkendov a sviatkov narástla suma enormne - na 6,04 eura na hodinu. „Táto sadzba je pre osamelých ľudí likvidačná, nie všetci majú príbuzných,“ myslí si poslanec Ivan Juhás.

Počas víkendov je o opatrovateľky nulový záujem. Podľa Šimovej ich klienti cez voľné dni nevyužívali ani pred zdražením.

Pomáha im náramok

Od leta je lacnejšia jediná sociálna služba - monitoring a signalizácia potreby pomoci. Poplatok klesol z 10 na 5 eur mesačne. Zrejme práve preto pribudli v septembri piati noví klienti.

„Túto službu momentálne využíva 23 klientov,“ upresnila Šimová. Potvrdila, že cenu znížili z dôvodu, aby mohlo monitoring využívať viac ľudí.

Mesto má k dispozícii 50 prístrojov, ktoré záujemcom prenajíma. Môžu ich nosiť na ruke ako náramok alebo na krku. Ak majú nejaký problém, stlačia „alarm“. Rádiová stanica ich automaticky spojí s centrom tiesňových volaní, ktoré funguje na mestskom úrade 24 hodín denne.

Keď mesto v roku 2006 službu spustilo, malo len trinásť klientov.

Záujemcov je viac

Prepravná služba, ktorú využíva štyridsať klientov, zdražela približne o 20 percent. Po novom sa neúčtujú jazdy, ale kilometre. Ak má klient zmluvu, sadzba je 0,20 eura/km, pre ostatných platí sadzba 0,30 eura/km.

Drahší je aj denný stacionár, poplatok stúpol približne o 40 percent (z pôvodných 0,40 eura na 0,70 eura na hodinu). Napriek tomu je záujemcov čoraz viac.

„V meste sa nachádzajú tri denné stacionáre: pre seniorov, pre osoby so zdravotným postihnutím a pre autistov. Momentálne v nich evidujeme 51 klientov,“ povedala Naďa Šimová.

Narastá aj počet seniorov, ktorí vyžívajú obedy dotované mestom, v súčasnosti je ich 670. Od júla stojí stravný lístok 2,20 eura, predtým to bolo 2,16 eura.

Priplatia si aj bezdomovci

Poslanci rozhodli aj o 15-percentnom zvýšení poplatku v útulku pre bezdomovcov. Po novom sa bude platiť od 0,60 do 2,50 eura za deň, v závislosti od príjmu klienta.

„Zvýšené úhrady začnú platiť dňom spustenia prevádzky nového útulku, nakoľko momentálne je v rekonštrukcii,“ povedala Naďa Šimová.

Kedy útulok na Štúrovej ulici dokončia, nie je známe. Isté je, že túto zimu to nebude. Mesto nedávno vypovedalo zmluvu stavebnej firme, vypíše novú súťaž.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť