Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rodina žiada od nemocnice rekordné takmer miliónové odškodné

Právnik nitrianskej nemocnice povedal, že 900-tisíc eur by mohlo byť pre jeho klienta likvidačných.

Terapia v bazéne, ktorý majú Buchovci v rodinnom dome.(Zdroj: Dušan Tarko)

Právnik nemocnice povedal, že 900-tisíc eur by mohlo byť pre jeho klienta likvidačných. Náhradu škody za sťažené spoločenské uplatnenie a bolesť, spolu takmer 220-tisíc eur, nespochybnil.

NITRA. Súd vyhlásil dokazovanie za skončené. V októbri vynesie rozsudok. Rozhodne o odškodnom, ktoré má nitrianska nemocnica zaplatiť Šimonovi Buchovi a jeho rodine.

Šimon je už päť rokov v bdelej kóme. Upadol do nej po operácii nosnej prepážky. Právnik rodiny Peter Koscelanský povedal, že za chlapcov stav môže bezprecedentné zanedbanie zdravotnej starostlivosti.

Preto od nemocnice žiada odškodné, aké ešte na Slovensku nikdy nebolo vyplatené -takmer 900-tisíc eur.

Pôvodne bola suma asi o 50-tisíc eur vyššia, Koscelanský ju upravil na základe nového znaleckého posudku.

Nemocnica chcela ďalší posudok

Pojednávanie v septembri pokračovalo po niekoľkomesačnej prestávke. Súd čakal na ďalší znalecký posudok, ktorý si vyžiadala nemocnica.

Týždeň pred termínom pojednávania poslal jej právny zástupca na súd obsiahle vyjadrenie. Navrhol doplniť dokazovanie o výsluchy ďalších svedkov, najmä anestéziológa Klimenta, ktorý bol pri Šimonovej operácii. Žiadal tiež vypracovať ďalší - kontrolný znalecký posudok.

Sudkyňa to zamietla. Poukázala pri tom aj na trestný rozkaz z januára 2009, ktorým bol doktor Kliment uznaný vinným za ublíženie na zdraví.

Trestný súd ho odsúdil za zanedbanie monitoringu pacienta, dostal dvojročnú podmienku a päťročný zákaz vykonávať prácu anestéziológa.

Buchovci odchádzajú zo súdu. Foto: (MH)

Bezprecedentný prípad

Šimon Buch prišiel 4. septembra 2007 do nemocnice na jednoduchú operáciu nosovej prepážky, mal 16 rokov.

„Na základe hrubého a bezprecedentného zanedbania zdravotnej starostlivosti je odvtedy v bdelej kóme a vyzerá to, že takto aj dožije,“ povedal na súde právnik rodiny.

Citoval znalca, podľa ktorého je Šimon v stave sociálnej smrti. „

Vulgárne povedané, je živá mŕtvola. Žije, ale nevníma tento svet, nevie sa sám najesť, urobiť si osobnú hygienu. Myslím si, že väčšia ujma, ako sa stala Šimonovi, sa stať nemohla. Pre neho aj rodinu by možno bola milosrdnejšia smrť,“ dodal právnik.

Poukázal aj na „desivé okolnosti“, ktoré viedli k trvalému poškodeniu chlapcovho mozgu: „Keďže mu počas zákroku zastalo srdce, mali ho dať po operácii na jednotku intenzívnej starostlivosti, nie na prebúdzaciu izbu, kde si ho nikto z kompetentných nevšímal.“

Znalec napísal, že v nemocnici urobili opatrenia na ochranu mozgu pred nedostatkom kyslíka až štyri hodiny po operácii! Podľa Koscelanského je vinný celý tím lekárov, nielen doktor Kliment.

Je 900-tisíc veľa či málo?

„Mladému chlapcovi zničili život v dôsledku odfláknutia roboty. Chyby sa dajú ospravedlniť, ale to, čo sa stalo Šimonovi, je neospravedlniteľné,“ dodal právnik, ktorý žiada pre Buchovcov odškodné takmer 900-tisíc eur.

„Je to veľa alebo málo za zničenie ľudského života? Nechávam to na rozhodnutí súdu.“ Šimonov prípad treba podľa Koscelanského brať ako odstrašujúci precedens pre zdravotníctvo: „Celá rodina bude poznačená tým, čo sa stalo, a za akých okolností sa to stalo. Ide o nenahraditeľnú emocionálnu ujmu.“

Zarážajúca je podľa neho aj skutočnosť, že sa nemocnica Buchovcom neospravedlnila ani neprejavila ľútosť.

Záleží len na súde

Časť sumy, ktorú rodina žiada, je vypočítaná podľa bodov - ide o náhradu škody za bolesť a sťažené spoločenské uplatnenie. Spolu je to do 220-tisíc eur.

Zvyšok sumy je náhrada za nemajetkovú ujmu. „Jej výška nie je stanovená žiadnym predpisom, záleží len od úvahy súdu," povedal Koscelanský.

Pre Šimona žiada 330-tisíc za porušenie práva na zdravie. Rodičia a dvaja súrodenci by mali dostať po 90-tisíc eur za porušenie práva na súkromie, do ktorého patrí právo na zdravý rodinný život.

Likvidačná suma?

„Považujem za extrémne ťažké sa v tomto prípade vyjadrovať a spochybňovať ujmu, ktorá sa stala. Ja sám mám dve deti a neviem si predstaviť, čo musia zažívať,“ povedal na adresu Buchovcov právny zástupca nemocnice.

Dodal, že morálne nespochybňuje, že došlo k ujme, ale z právnej stránky vraj existujú určité pochybnosti. „Ak by sa doktor Kliment v trestnom konaní bránil, možno by dosiahol pre seba priaznivejší výsledok. Jeho postup nebol v rozpore s právnymi predpismi,“ tvrdí právnik nemocnice.

Náhradu škody za sťažené spoločenské uplatnenie a bolesť (takmer 220-tisíc) nespochybnil. Náhradu nemajetkovej ujmy ale označil za neskutočne vysokú: „Poukazujem na súdne rozhodnutia, kde boli priznávané až 10-násobne nižšie sumy aj v prípade, kde došlo k smrti.“

Zároveň však poznamenal, že „smrť je možno aj lepšia ako to, čo sa stalo Šimonovi Buchovi“. Požadované odškodné vo výške takmer 900-tisíc eur môže byť podľa právnika pre nemocnicu likvidačné: „Neviem, či by ho bola schopná zaplatiť.“

Vyjadril sa aj k absentujúcemu ospravedlneniu zo strany nemocnice: „Ako právny zástupca by som klientovi neodporučil, aby sa pred ukončením sporu ospravedlňoval.“

Šimon trávi doma predĺžené víkendy a sviatky. Foto: Dušan Tarko

Rodina sa zadlžila

O výške odškodného rozhodne súd 10. októbra. Aj keby priznal rodine celú požadovanú sumu, otázne je, koľko a kedy naozaj dostane.

„Vzhľadom na novelu o exekučnom poriadku sú peniaze zo štátneho rozpočtu neexekuovateľné. A toto je to Kocúrkovo, v ktorom žijeme,“ poznamenal právnik Buchovcov po pojednávaní. Dodal, že ak sa za desať rokov nepodarí vymôcť vysúdenú sumu, bude nárok premlčaný.

Buchovci sa po nevydarenej operácii zadlžili, aby sa mohli o syna postarať. Z viedenského sanatória pre bdelú kómu si ho berú domov na predĺžené víkendy a sviatky.

Keďže nitriansky byt nebol bezbariérový, postavili v Hornej Kráľovej dom, v ktorom urobili pre Šimona kúpeľňu s hydraulickou vaňou, telocvičňu a bazén. Zabezpečili mu aj špeciálne vycvičeného psa, ktorý by mal vycítiť, keď dostane záchvat.

„Stálo to veľa, ukracovali sme seba, dvojičky, zobrali sme pôžičky, založili sme, čo sa dalo,“ povedala mama Valéria, ktorej sa pred piatimi rokmi úplne zmenil život. Hovorí však, že človek sa musí naučiť ďalej žiť a obrniť sa voči všetkému.

ico

Úrad pred dohľad potvrdil pochybenie

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou už v roku 2007 konštatoval, že „postup po ukončení anestézie a operácie nebol adekvátny a správny“. Nemocnica dostala vtedy maximálnu možnú pokutu 300-tisíc korún.

„Keďže počas operácie prišlo k zástave srdca a pacient bol resuscitovaný, nemal byť umiestnený na bežnú prebúdzaciu izbu, ale na jednotku intenzívnej starostlivosti,“ povedal v roku 2007 dnes už nebohý riaditeľ nemocnice Viktor Žák.

Riaditelia, ktorí prišli po ňom, sa k prípadu odmietli vyjadriť. Rovnaký postoj má aj súčasné vedenie nemocnice.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 103
  2. Neded prekvapil v Galante Foto 396
  3. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 349
  4. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 284
  5. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 267
  6. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 246
  7. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 222
  8. Sereď opäť doma remizovala 209
  9. Pozrite si majstrov okresu v atletike 196
  10. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 147

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole

Víťazom kola je Vincent Komačka z Topoľčian, ktorý uhádol 9 zápasov. Poradie na čele: 65 - Jozef Zima, Vráble, 63 - Iveta Matejová, Nitra, atď.

Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2

Golianovo potvrdilo, že je na domácej pôde silné a poradilo si aj s nebezpečnou Lehotou

Blízke regióny

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Všetky správy

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Kam vyraziť