Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Marián Viskup: Rád na javisku šírim pozitívnu energiu

Ani náhodou nebol triednym bavičom, bol skôr nenápadný. Ako malý chcel byť Marián Viskup archeológom, požiarnikom či doktorom. K herectvu ho pritiahla jeho teta ochotníčka a Biele divadlo.

Marián Viskup na lodi v Nórsku.(Zdroj: ARCHÍV M.V.)

Ani náhodou nebol triednym bavičom, bol skôr nenápadný. Ako malý chcel byť Marián Viskup archeológom, požiarnikom či doktorom. K herectvu ho pritiahla jeho teta ochotníčka a Biele divadlo.

NITRA. Už vyše roka v nitrianskom Divadle Andreja Bagara má za sebou herec Marián Viskup. Do divadla sa dostal na základe konkurzu ako absolvent VŠMU spolu so spolužiakmi Martinom Šalachom a Jurajom Ďurišom. Vzali aj vtedy ešte študenta Romana Poláčika, ktorý je dnes už po ukončení školy stálym členom hereckého súboru DAB.

Mariána, ktorý disponuje výrazným komediálnom talentom ale má aj potenciál pre veľké dramatické postavy, môžete v DAB vidieť ako Abela v Lavv, Jacka, predavača a veriaceho v muzikáli Sladká Charity, ako anglikánskeho duchovného Collinsa v Pýche a predsudku či Gorma v hre Kto je tu riaditeľ? Novú sezónu otvoril postavou Briana v tínedžerskej detektívnej hre DNA.

Spieva si radšej pre seba

Marián Viskup Nitru poznal už odmalička. Chodieval sem často a rád k rodine na Veľkú Dolinu. Ako divadelné mesto ju spoznal až počas vysokoškolských štúdií. „Chodili sme sem na festival Divadelná Nitra, videli sme aj niekoľko nitrianskych repertoárových predstavení. Vedeli, sme že ju tu výborný, zväčša mladý kolektív, chceli sme sa preto do DAB dostať,“ hovorí Marián Viskup.

„Konkurencia bola veľká, ale povedali sme si, že to skúsime. A vyšlo to. Zatiaľ som tu veľmi spokojný, mám chuť aj veľa možností pracovať, herecká partia je výborná,“ pochvaľuje si Marián.

Jeho prvým predstavením v DAB bola Sladká Charity, kde vytvoril niekoľko menších postáv. Bol to vlastne aj jeho prvý muzikál, v ktorom si zahral, hoci v ňom nespieval. „Musím sa priznať, že muzikál nie je celkom „môj“ žáner, ale na druhej strane je to výborná škola skúseností,“ myslí si Majo.

„Na VŠMU som, samozrejme, mal spev, ale radšej si spievam len tak pre seba alebo spontánne pri zábave s kamarátmi.“

Z potenciálneho učiteľa herec

Ako malý nesníval Marián o povolaní herca. Chcel byť archeológom, veterinárom, požiarnikom, no hlavne lekárom. Herectvo sa do toho zaplietlo celkom pozvoľna. „Moja teta v Púchove bola v ochotníckom divadle, videl som ju hrať a zapáčilo sa mi to. Začal som o tom premýšľať,“ prezradil Majo, ktorý na rozdiel od mnohých hercov – v mladosti triednych zabávačov – bol vraj v kolektíve skôr utiahnutý a žiadnymi výstrelkami nepútal pozornosť spolužiakov či nebodaj pedagógov.

Koncom základnej školy to už začalo byť trochu iné – zapísal sa do mládežníckeho Bieleho divadla, ktoré viedla Nina Zemanová. Tu vytvoril svoje prvé divadelné postavy, chodil sem počas celého stredoškolského štúdia, zameraného na pedagogiku.

„Pôvodne som predtým uvažoval aj o konzervatóriu, ale neovládal som hru na žiadny hudobný nástroj a to som považoval za mínus. Ale až tak mi to nevadilo, lebo som vedel, že aj tak chcem po strednej škole skúsiť šťastie na VŠMU.“

Marián prešiel náročným trojkolovým sitom, o jeho prijatí či neprijatí rozhodovali aj herci a pedagógovia Emil Horváth, Martin Huba a Emília Vášáryová. „Bol to pre mňa veľký úspech, že ma prijali. V treťom kole prijímačiek som sa stretol s mojimi budúcimi spolužiakmi, teraz už kolegami Ďurišom a Šalachom, a aj s mojou vtedy budúcou priateľkou Andreou Sabovou, herečkou Starého Divadla v Nitre. Neskôr sme dokonca zistili, že sme s Ďurišom počas strednej školy chodili na obedy do spoločnej jedálne, len sme sa nepoznali.“

Rád ľudí zabáva

Ako Marián povedal, rád hrá najmä kladné postavy, teší ho, keď môže na javisku šíriť pozitívnu energiu. „Zgustnem si na komédiách, keďže som povahou veselý človek, rád sa bavím a rád zabávam aj druhých. No rovnako rád hrám aj dramatické či dokonca negatívne postavy – ako hercovi mi ponúkajú veľa možností, ako pracovať s ich charakterovým vyjadrením, ako diváka vtiahnuť do deja,“ vraví herec.

Jednou z takýchto postáv je aj duchovný Collins v hre Pýcha a predsudok. „Ako človek mi nie je veľmi sympatický, je zakomplexovaný, nemá u žien veľký úspech, ale zato má moc. Namýšľa si o sebe, že je niečo viac ako druhí, ale často zažíva skôr hanbu a sklamania ako úspechy. Rozporuplný je aj Brian v DNA – je takým bojkom, ktorý sa síce nechce pridať na stranu zla, ale nakoniec podľahne presile kolektívu.“

Okrem DAB Marián dohráva svoje postavy aj v SND a na Malej scéne, v divadle Pôtoň i v slovenskom divadle Vertigo v Budapešti.

Ako duchovný Collins hre Pýcha a predsudok.

Majo ako Gorm - člen IT kolektívu v tragikomédii Kto je tu riaditeľ?

Ako Brian v DNA.

Rád pózuje - tu ako doktor, ktorým sa z vôle osudu nestal.

V Nórsku na rybačke a pri soche H. Ibsena. FOTKY: ARCHÍV DAB A M.V.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť