Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Otužilci sezónu otvorili minulú nedeľu v Cetíne

Vyše 40 nitrianskych ľadových medveďov sa už „zobudilo“ a vyhľadávajú plavecké lokality. Myslia už aj na 3. zraz SĽM v Nitre – snívajú o tom, že sa možno stane najväčšou akciou tohto druhu na Slovensku.

Takto nitrianske ľadové medvede plávali v Hangócke v mestskom parku.(Zdroj: ARCHÍV SĽM)

Vyše 40 nitrianskych ľadových medveďov sa už „zobudilo“ a vyhľadávajú plavecké lokality. Myslia už aj na 3. zraz SĽM v Nitre – snívajú o tom, že sa možno stane najväčšou akciou tohto druhu na Slovensku.

NITRA. Koniec teplých dní a nástup chladnejšieho jesenného obdobia privítali plavci - otužilci. Klub nitrianskych Slovenských ľadových medveďov (SĽM), ktorý sa sformoval v roku 2010, zaal svoju sezónu uplynulú nedeľu 6. októbra.

Trikrát týždenne

„Kým voda v parku neklesne pod 4 stupne, chodíme trénovať trikrát do týždňa na štrkovisko do Cetína. Práve tento čas je najvhodnejší pre tých, ktorí chcú s otužovaním začať,“ hovorí Marek Pozdech z klubu SĽM v Nitre.

„Približne v polovici novembra odštartuje celoslovenská sezóna a potom sa takmer každú nedeľu budeme stretávať v nám už známych vodných destináciách - od Bratislavy až po Košice. Opäť plánujeme zdolať naše najväčšie rieky Dunaj, Váh, Hron, ale nepohrdneme ani jazerami a tajchami.“

Pribudli noví

Nitriansky klub ľadových medveďov vytvorilo pred dvoma rokmi asi 20 skalných fanúšikov zimného plávania vo veku od 13 do 50 rokov. Marek Pozdech, iniciátor a zakladateľ SĽM Nitra, neskrýva radosť z toho, že klub z roka na rok rastie.

„Tak ako sa k nám pridali noví plavci po premiérovom ročníku celoslovenského zrazu otužilcov v roku 2011, tak tomu bolo aj po druhom tohtoročnom. Okrem nášho najmladšieho 15-ročného Jakuba Schovanca zatiaľ nemáme jeho rovesníkov, no naše rady sa rozrástli o ďalších mužov aj nové šarmantné medvedice,“ pokračuje Pozdech. „Kým o takomto čase pred dvoma rokmi som ešte len sníval, že v Nitre raz bude partia milovníkov ľadovej vody, dnes môžem povedať, že nás je už vyše štyridsať. Už sa mi ozvalo aj niekoľko nových ľudí, ktorí sa chcú k nám od novej sezóny pridať.“

Nitrianka na svetovom šampionáte

V radoch nitrianskych otužilcov zhruba dva roky pláva aj Anna Kollárová. Ako jediná zástupkyňa SĽM z Nitry sa v januári 2012 so skupinou Slovákov zúčastnila svetového šampionátu v zimnom plávaní v Lotyšsku. „Na akcii sa stretlo asi 1050 účastníkov z 27 krajín sveta, súťažili v disciplínach 25 m vysoké prsia, 50 m voľný štýl 450 m otužilecký maratón či 4x25 m a 4x50 m štafeta,“ spomína Anna Kollárová. „Preteky prebiehali v ohradenom bazéne - v zálive pomaly meandrujúcej rieky Lielupe. Voda mala 0,5°C. Dve obrovské čerpadlá museli vodu miešať, aby nezamrzla.“

V silnej konkurencii naša výprava v celkovom hodnotení krajín obsadila dobré deviate miesto. Veľký úspech dosiahli Slováci v otužileckom maratóne, kde získali dve zlaté medaily, čo SR v rámci tejto disciplíny zaradilo na 4. miesto.

„Za nitriansky klub som sa zúčastnila pretekov v kategórii 25 m vysoké prsia. Táto kategória je veľmi silne obsadená aj profesionálne súťažiacimi plavcami s vybrúseným plaveckým štýlom. Ale zahanbiť sme sa nedali a poctivo sme im dýchali na chrbát, hoci sme iba plavci amatéri,“ dodala Kollárová, ktorá si okrem diplomu o účasti odniesla zo šampionátu nové skúsenosti, zážitky aj priateľstvá.

Od mája „spali“

Oficiálnu bodku za uplynulou plaveckou sezónou ľadových medveďov v Nitre dal posledný marcový víkend v Dunaji - z nitrianskeho klubu vtedy plávalo dvadsať otužilcov. Nitrania potom ešte chvíľu pokračovali ďalej, pričom „domovskú“ Hangócku v parku vymenili za štrkovisko vo Veľkom Cetíne.

„Od mája sme sa však pobrali na letný spánok, lebo voda už bola pre nás neliečivo teplá. Závideniahodnú teplotu však hlásili spriaznené medvede z Banskej Bystrice, ktoré mali vo svojom rajóne koncom augusta už 4-stupňovú vodu! Takáto bude u nás až niekedy koncom novembra,“ podotkol Marek.

Budú prví?

Hoci sezóna otužilcov je len v začiatkoch, nitrianski plavci myšlienkami občas zablúdia už aj k 3. zrazu SĽM pod Zoborom. Prvý rok sa ho zúčastnilo 95 plavcov, vlani až 121.

„Ak sa nič nezmení, akcia bude opäť v mestskom parku v polovici januára. Chceme využiť našu skvelú spoluprácu s rybárskym zväzom a mestom a znovu prilákať na toto nevšedné podujatie veľa ľudí a potencionálnych medveďov,“ prezrádza Marek plány. „Zároveň mám taký nesplnený sen. Náš premiérový ročník v roku 2010 bol podľa počtu ľudí vo vode treťou najväčšou akciou na Slovensku. Pri 2. zraze sme sa posunuli s počtom 121 ľudí na druhé miesto. No a nasledujúci 3. ročník? Byť na prvom mieste by bolo úžasné...“

Otužilci v tomto roku na Jasení.

Otvorenie vlaňajšej sezóny v Nemečkách.

Nitrianska "medvedica" Anna Kollárová na šampionáte v zimnom plávaní v Lotyšsku. FOTKY: ARCHÍV SĽM NITRA

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Kam vyraziť