Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obe ocenené predstavenia diváci odmenili standing ovation

Sedem dní do pohrebu a Pohania boli špičkovými predstaveniami programu Divadelnej Nitry. Snahy ich tvorcov vyzdvihli aj silné herecké výkony hercpov z Martina a Bratislavy.

V hlavných postavách hry Sedem dní do pohrebu excelovali Jana Oľhová a Dano Heriban.(Zdroj: ARCHÍV DN)

NITRA. Festivalové publikum si v rámci tohtoročnej ponuky predstavení Divadelnej Nitry pozrelo aj dve ocenené inscenácie - Sedem dní do pohrebu v réžii Ľubomíra Vajdičku a Pohania v réžii Mariána Amslera.

Zomrel v Mníchove

Predlohou pre spracovanie prvej hry sa stal rovnomenný román Jána Roznera, ktorý sa v roku 2009 stal knihou roka na Slovensku. Dramatizácia Roznerovho diela si z nitrianskeho festivalu odniesla Dosky za najlepšiu inscenáciu sezóny, zároveň Dano Heriban za postavu Jána získal aj Dosky za najlepší mužský herecký výkon.

V predstavení excelovali herci Slovenského komorného divadla Martin Jana Oľhová, Dano Heriban, Ján Kožuch a Lucia Jašková. Sledovať ich herecký koncert bol skutočne zážitok. Heriban a Oľhová stvárnili manželskú umeleckú dvojicu Jána Roznera a Zory Jesenskej. Ako neskôr Heriban uviedol, pri postave Roznera mal intenzívny pocit, že niečo visí vo vzduchu a téma oslovuje jeho i divákov. Dodal, ako je rád, že tento jeho vnútorný pocit sa prejavil aj v ocenení od kritikov a publicistov.

Inscenácia popisuje smrť Jesenskej, po roku 1968 zakázanej prekladateľky, a udalosti sedmich dní, ktoré predchádzali jej pohrebu. Hra podáva sugestívny obraz intímneho života dvojice, ale najmä kritiku spoločensko-politickej situácie v časoch nastupujúcej normalizácie, ktorá poznačila životy Roznera i jeho manželky. Keďže bola známou osobnosťou, ktorá verejne vystúpila proti sovietskej okupácii, komunisti kultúrnu verejnosť vyzývali k neúčasti na jej pohrebe.

Rozner - od roku 1945 redaktor Národnej obrody, literárny, divadelný, filmový kritik i prekladateľ z anglickej a nemeckej literatúry - nesmel v rokoch normalizácie publikovať. V roku 1977 sa vysťahoval do Nemecka, kde aj v roku 2006 v Mníchove zomrel.

Druhé šance

Druhou ocenenou inscenáciou boli Pohania v podaní hercov Činohry SND. Spomedzi hier festivalu mali najviac nominácií na Dosky – až šesť. Hra ukrajinskej autorky Anny Jablonskej, ktorá zahynula vlani pri teroristickom útoku na letisko v Moskve, si napokon odniesla Dosky za najlepšiu réžiu Mariána Amslera a predstaviteľka babky Natálie Božidara Turzonovová získala Dosky za najlepší ženský herecký výkon.

Hra diváka voviedla do rodiny realitnej maklérky a hudobníka, ku ktorej po dlhých rokoch prichádza ich babka (Božidara Turzonovová). Je zhrozená bezbožnosťou, nenávisťou a nevšímavosťou, ktorá v nej vládne. Rozhodne sa konať a vniesť do kruhu svojich najbližších božie slovo a milosrdenstvo.

Pod jej vplyvom sa mení sused Nikolaj (František Kovár), syn Oleg (Marián Geišberg), nevesta Marina (Zuzana Fialová) aj vnučka Kristína (Alexandra Palatínusová). No nie celkom tak, ako by si babka predstavovala... Členovia rodiny po všetkých pádoch a omyloch dostávajú od osudu druhú šancu, babka však napokon zomiera...

Obe výpovedne silné hry nenechali diváka ľahostajným, v ich vrcholných momentoch by bolo počuť špendlík spadnúť. Predstavenia so skvelým hereckým obsadením si od festivalového publika vyslúžili nadšené standing ovation.

Pohania - zľava Zuzana Fialová, Božidara Turzonovová a František Kovár. FOTO: ARCHÍV DN

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť