Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rakovina krčka maternice nebolí, ale zabíja

Každý rok 600 nových ochorení a 200 úmrtí.

MUDr.Jana Drieňovská.

DUNAJSKÁ STREDA. To je naša bilancia následkov rakoviny krčka maternice. O zákernom ochorení, príznakoch a možnostiach prevencie sme sa rozprávali s MUDr. Janou Drieňovskou z gynekologickej ambulancie v Dunajskej Strede.

Je známe, že rakovinu krčka maternice spôsobuje vírus HPV a dá sa jednoducho zistiť už v počiatočnom štádiu. Chodia k Vám pacientky pravidelne a zodpovedne na prehliadky?

- Väčšinou mladé dievčatá prídu ku gynekológovi preto, že si chcú dať predpísať antikoncepciu. V rámci tejto prípravy na antikoncepciu však ja, aj moji kolegovia urobíme preventívnu prehliadku, súčasťou ktorej je aj cytologický odber. Aj keď by možno samé od seba na ten odber neprišli, pre recept na antikoncepciu prídu vždy a vtedy si ich „odchytíme“. Mám totiž pacientky, ktoré neboli na takomto vyšetrení aj viac ako päť rokov a veru musím povedať, že v mnohých prípadoch sa objaví neuspokojivý nález. A takúto skúsenosť nemám len ja, ale je to, bohužiaľ, pravidlo na celom Slovensku.

Ako sa prenáša HPV vírus?

- Nakaziť sa vírusom HPV možno nechráneným pohlavným stykom, a to nemusí byť práve ani aktuálny partner, ale mohol to byť aj jeden z predchádzajúcich sexuálnych partnerov, ktorý ich infikoval. Dôležitú rolu v takomto prípade zohráva imunitný systém. Pokiaľ je žena imunologicky zdravá, jej organizmus sa s infekciou vysporiada a nemusí prísť k žiadnemu poškodeniu buniek krčka maternice. Pokiaľ však zlyhá imunitný systém a pridruží sa účinok iných exogénnych faktorov, napr. promiskuita, fajčenie cigariet, užívanie hormonálnej antikoncepcie či zlá životospráva, tak sa to ochorenie môže rozvinúť. Približne 70% HPV vírusom infikovaných žien sa spontánne vylieči.

Má rakovina krčka maternice v začiatkoch nejaké príznaky? Bolí? Svrbí?

- Spočiatku pacientky nič necítia, sú absolútne bez symptómov, čo je veľmi zradné. Preto je nesmierne dôležité, aby sa im pravidelne spravilo kvalitné vyšetrenie. Niektoré pacientky však už prídu s tým, že majú napríklad kontaktné krvácanie po pohlavnom styku, samozrejme na to dávame pozor, lebo to je prvý signál, že niečo nie je v poriadku. Iným príznakom je krvácanie mimo cyklu, prípadne zvláštny výtok. Takýmto pacientkam sa venujeme intenzívnejšie, častejšie, viac ich edukujeme a predvolávame na kontroly.

Spomínali ste kvalitné cytologické vyšetrenie. Ako prebieha?

- Svojim pacientkam vždy vysvetlím, čo to cytológia je, aké bunky sa vyšetrujú a z akej časti krčka maternice ich kefkou odoberám. Poviem im o štandardnej cytológií, kde sa bunky natierajú priamo na sklíčko a aj o novej LBC cytológií, kde ich vymývam do špeciálneho roztoku. Ženy, ktorým robím LBC cytológiu, si už potom pri kontrolnom vyšetrení samé žiadajú tento moderný sofistikovaný odber. Sama vidím, čo všetko môže zhoršiť kvalitu odobraného steru. Prevažne ide o prebytočný hlien, krv, baktérie. Viem si predstaviť, ako je to na sklíčku v laboratóriu potom ťažko čitateľné. Pri LBC cytológií je to iné, pretože vďaka roztoku si v laboratóriu vedia bunky naniesť na sklíčko aj viackrát a bunky sú potom prehľadné, ľahko skúmateľné. Navyše táto technika umožňuje vyšetriť aj prítomnosť rizikovej skupiny HPV vírusov, chlamýdií a pod. Takto sa odbremení pacientka od opakovaných vyšetrení.

Je cytológia spoľahlivá?

- Podľa môjho názoru je to najspoľahlivejšia metóda na zistenie včasných štádií rakoviny krčka maternice, pretože krčok maternice je orgán, ktorý je voľným okom pozorovateľný, najdostupnejší,, odber je nebolestivý, trvá len minútku a nezaťažuje ženu. Myslím si, že neexistuje taký orgán v tele ženy alebo muža, ktorý je jednoducho a lacno dostupný na včasnú diagnostiku rakoviny.

Čo by ste odkázali čitateľom, na čo si treba dávať pozor?

- Na Slovensku na rakovinu krčka maternice ročne umrie 200 žien a ďalších 600 ich ochorie. Treba si zafixovať, že tak ako chodíme pravidelne k zubárovi, lebo chceme mať pekné biele a zdravé zuby, treba ísť aj ku gynekológovi a mať zdravé reprodukčné orgány. Práve teraz prebieha celoslovenská osvetová kampaň, ktorá nabáda ženy k zodpovednému prístupu k prevencii.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Kam vyraziť