Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rakovina krčka maternice nebolí, ale zabíja

Každý rok 600 nových ochorení a 200 úmrtí.

MUDr.Jana Drieňovská.

DUNAJSKÁ STREDA. To je naša bilancia následkov rakoviny krčka maternice. O zákernom ochorení, príznakoch a možnostiach prevencie sme sa rozprávali s MUDr. Janou Drieňovskou z gynekologickej ambulancie v Dunajskej Strede.

Je známe, že rakovinu krčka maternice spôsobuje vírus HPV a dá sa jednoducho zistiť už v počiatočnom štádiu. Chodia k Vám pacientky pravidelne a zodpovedne na prehliadky?

- Väčšinou mladé dievčatá prídu ku gynekológovi preto, že si chcú dať predpísať antikoncepciu. V rámci tejto prípravy na antikoncepciu však ja, aj moji kolegovia urobíme preventívnu prehliadku, súčasťou ktorej je aj cytologický odber. Aj keď by možno samé od seba na ten odber neprišli, pre recept na antikoncepciu prídu vždy a vtedy si ich „odchytíme“. Mám totiž pacientky, ktoré neboli na takomto vyšetrení aj viac ako päť rokov a veru musím povedať, že v mnohých prípadoch sa objaví neuspokojivý nález. A takúto skúsenosť nemám len ja, ale je to, bohužiaľ, pravidlo na celom Slovensku.

Ako sa prenáša HPV vírus?

- Nakaziť sa vírusom HPV možno nechráneným pohlavným stykom, a to nemusí byť práve ani aktuálny partner, ale mohol to byť aj jeden z predchádzajúcich sexuálnych partnerov, ktorý ich infikoval. Dôležitú rolu v takomto prípade zohráva imunitný systém. Pokiaľ je žena imunologicky zdravá, jej organizmus sa s infekciou vysporiada a nemusí prísť k žiadnemu poškodeniu buniek krčka maternice. Pokiaľ však zlyhá imunitný systém a pridruží sa účinok iných exogénnych faktorov, napr. promiskuita, fajčenie cigariet, užívanie hormonálnej antikoncepcie či zlá životospráva, tak sa to ochorenie môže rozvinúť. Približne 70% HPV vírusom infikovaných žien sa spontánne vylieči.

Má rakovina krčka maternice v začiatkoch nejaké príznaky? Bolí? Svrbí?

- Spočiatku pacientky nič necítia, sú absolútne bez symptómov, čo je veľmi zradné. Preto je nesmierne dôležité, aby sa im pravidelne spravilo kvalitné vyšetrenie. Niektoré pacientky však už prídu s tým, že majú napríklad kontaktné krvácanie po pohlavnom styku, samozrejme na to dávame pozor, lebo to je prvý signál, že niečo nie je v poriadku. Iným príznakom je krvácanie mimo cyklu, prípadne zvláštny výtok. Takýmto pacientkam sa venujeme intenzívnejšie, častejšie, viac ich edukujeme a predvolávame na kontroly.

Spomínali ste kvalitné cytologické vyšetrenie. Ako prebieha?

- Svojim pacientkam vždy vysvetlím, čo to cytológia je, aké bunky sa vyšetrujú a z akej časti krčka maternice ich kefkou odoberám. Poviem im o štandardnej cytológií, kde sa bunky natierajú priamo na sklíčko a aj o novej LBC cytológií, kde ich vymývam do špeciálneho roztoku. Ženy, ktorým robím LBC cytológiu, si už potom pri kontrolnom vyšetrení samé žiadajú tento moderný sofistikovaný odber. Sama vidím, čo všetko môže zhoršiť kvalitu odobraného steru. Prevažne ide o prebytočný hlien, krv, baktérie. Viem si predstaviť, ako je to na sklíčku v laboratóriu potom ťažko čitateľné. Pri LBC cytológií je to iné, pretože vďaka roztoku si v laboratóriu vedia bunky naniesť na sklíčko aj viackrát a bunky sú potom prehľadné, ľahko skúmateľné. Navyše táto technika umožňuje vyšetriť aj prítomnosť rizikovej skupiny HPV vírusov, chlamýdií a pod. Takto sa odbremení pacientka od opakovaných vyšetrení.

Je cytológia spoľahlivá?

- Podľa môjho názoru je to najspoľahlivejšia metóda na zistenie včasných štádií rakoviny krčka maternice, pretože krčok maternice je orgán, ktorý je voľným okom pozorovateľný, najdostupnejší,, odber je nebolestivý, trvá len minútku a nezaťažuje ženu. Myslím si, že neexistuje taký orgán v tele ženy alebo muža, ktorý je jednoducho a lacno dostupný na včasnú diagnostiku rakoviny.

Čo by ste odkázali čitateľom, na čo si treba dávať pozor?

- Na Slovensku na rakovinu krčka maternice ročne umrie 200 žien a ďalších 600 ich ochorie. Treba si zafixovať, že tak ako chodíme pravidelne k zubárovi, lebo chceme mať pekné biele a zdravé zuby, treba ísť aj ku gynekológovi a mať zdravé reprodukčné orgány. Práve teraz prebieha celoslovenská osvetová kampaň, ktorá nabáda ženy k zodpovednému prístupu k prevencii.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 2 252
  2. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 866
  3. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 213
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 872
  5. Je prvenstvo VSS zaslúžené? 865
  6. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 674
  7. Liptákov zlomil Balaj 332
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 288
  9. Štumpf je hladný po úspechu 268
  10. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 246

Najčítanejšie správy

Nitra

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Je prvenstvo VSS zaslúžené?

Druhá futbalová liga pozná svojho víťaza. Reč čísiel však hovorí jasne o tom, že tento formát súťaže je hlúposť.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Koncert Lucie bude skúškou pre dopravu

Legendárni Česi odohrajú svoj jediný slovenský koncert už v sobotu 3. júna v trnavskej City Arene. Organizátori tu čakajú pätnásťtisíc ľudí.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Rybáriková šokovala favoritku a postúpila do druhého kola Roland Garros

Slovenská tenistka nestratila na úvod turnaja ani set.

Riadenie slovenského futbalu je trápne, tvrdil. A potom klub odhlásil

Čo ukázal uplynulý ročník futbalovej ligy? Pozrite si odpovede na sedem otázok.

Kam vyraziť