Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V škatuli od radiátora našiel svoju vlastnú zbierku

Nevidelo sa mu oslovenie deduško, tak mu vnučky vymysleli meno Mladuško. Príhody s nimi sa pre Jaroslava Rezníka stali nezabudnuteľné, tak o nich napísal knižku.

Jaroslava Rezníka predstavili riaditeľka nitrianskej knižnice Marta Lobodášová a Peter Mišák, literárny kritik, básnik a redaktor (vpravo).(Zdroj: (ČE))

Nevidelo sa mu oslovenie deduško, tak mu vnučky vymysleli meno Mladuško. Príhody s nimi sa pre Jaroslava Rezníka stali nezabudnuteľné, tak o nich napísal knižku.

NITRA. Na konte má knihy poézie, prózy, literatúru faktu, rozprávky, televízne i rozhlasové hry, bábkové hry pre deti. O svojom živote a tvorbe rozprával spisovateľ Jaroslav Rezník, hosť večera, ktorý v kaviarni DAB pripravil Literárny klub Janka Jesenského a Krajská knižnica Karola Kmeťka.

Spisovateľa, ktorý má v Nitre mnoho priateľov, dokonca tu jeho dcéra učí na základnej škole, predstavili riaditeľka knižnice Marta Lobodášová a Peter Mišák, literárny kritik, básnik a redaktor, z Rezníkovej tvorby čítali Ján Hrmo a Zuzana Švecová.

Literárny zemepis

Jaroslav Rezník v roku 1966 debutoval básnickou zbierkou Váhavosť. Neskôr nasledovali Prijímanie, S vodou na jazyku, Horúčava, Dôstojnosť a iné básne a Tajomstvo priamky. Vo svojich veršoch vyjadruje kresťanský a národno-vlastenecký princíp a vieru vo všeľudské hodnoty. Jeho veľkým literárnym počinom sú tituly Po literárnych stopách Slovenska a dve prepracované a doplnené vydania Túry do literatúry. V prvej z nich predstavuje slovenské literárne osobnosti, ktorých dielo už bolo uzatvorené, do druhej zahrnul aj žijúcich autorov. Kniha, doplnená o množstvo fotografického a zvukového materiálu, je pre čitateľov pútavým literárnym zemepisom.

Po 10 rokoch znova

„Téma literárneho pamiatkarstva mi bola asi od detstva súdená. Ako žiak 7. - 8. ročníka som si robil výstrižky o spisovateľoch – ich fotky, stručný životopis a k tomu nejaký úryvok či myšlienku autora. A takto sa to so mnou tiahlo,“ hovorí Jaroslav Rezník, ktorý neskôr ako pracovník Matice slovenskej mal okrem iného na starosti metodickú starostlivosť o nehnuteľné literárne pamiatky.

„Na základe tohto aj na základe mojich kultúrno-historických reportáží, ktoré sa im zdali napísané takým ľahkým perom, ma Mladé letá vyzvali, aby som niečo v tomto duchu vytvoril. Začal som teda písať Po literárnych stopách Slovenska. Keď som mal už asi polovicu knihy hotovú, povedali, že nemajú záujem. Z politických dôvodov. No napokon bola spoločenská objednávka tá veľká, že ma požiadali, aby som to len predsa napísal,“ pokračuje autor.

„Musel som s tým začať odznova, lebo po 10 rokoch som bol už niekde inde – v poznaní aj myslení. Mladé letá chceli tento titul aj preto, lebo Česi mali svoje tri knihy Literární toulky po Čechách, Moravou a Prahou od Vladimíra Kovaříka. Jeho knihy vyšli u nás v slovenčine, na revanš chceli aj Česi našu knihu – napísal som ju teda v češtine ako Literární toulky Slovenskem."

Ježko Rýchlik, škorec Borec

Veľmi úspešný je Jaroslav Rezník aj na poli tvorby pre deti. Napísal pre ne bábkové, rozhlasové hry, televízne rozprávkové seriály, knihy básní aj prózy, napríklad Zvieratká píšu deťom, Len z črpáka s pekným uškom, Ježko v kvetináči, Kika spávav paprike, Rozprávky o Mladuškovi či Oči plné oblohy.

Rozprávky o Mladuškovi napísal na podnet svojich vnučiek – necítil sa byť pri nich „starým“ deduškom, tak mu vymysleli meno Mladuško. Knihu tvorí desať sviežich, hravých rozprávok zo súčasnosti, ktorých dej sa odohráva na chalupe u starých rodičov v Reci. Hlavnými hrdinami sú popri Mladuškovi a vnučkách Laure a Eve aj ježko Rýchlik, škorec Borec, či lienka Nedelienka.

Prekvapenie od brata a rodákov

Ako Peter Mišák prezradil, Jaroslav Rezník je azda jediným básnikom, ktorému vyšla zbierka veršov bez jeho vedomia. Ružomberčania pozbierali básne, ktoré sa týkali mesta a okolia, a vydali knihu. „Pozvali sme autora a otvorili veľký balík, v ktorom bolo asi tristo knižiek. Majster o nich vôbec nevedel, že vyšli,“ povedal Mišák.

„Pozerám na to a hovorím si - čo mi radiátor na chalupu kúpili? Lebo škatuľa bola od radiátora. A v nej som objavil knihu S prestrelenou ružou v erbe,“ spomína Rezník. „Takto som sa prvýkrát stretol s vlastnou zbierkou. Bol to výber z mojich veršov, ktoré sa týkali môjho rodiska Ružomberka, obce Liskovej, kde som vyrastal, priľahlých chotárov, Choča, je tamnejaké vyznanie gymnáziu, kde som maturoval a podobne. Na začiatku je venovanie od brata Jozefa a ružomberskýchspisovateľov, no poviem vám, bol som dojatý. Zbierku sponzoroval Jozef, jeden z mojich štyroch bratov, podnikateľ, ktorému sa celkom darí.“

Čestné občianstva

V Liskovej Rezníkovi v roku 2002 pri 750. výročí prvej písomnej zmienky o obci udelili čestné občianstvo. Tento titul dostal aj teraz pri príležitosti 70. narodenín od mesta Ružomberka – je tu zapísaný v matrike, tu maturoval, tu sa istý čas angažoval aj v kultúrno-spoločenskom živote.

„Obe ocenenia si veľmi vážim. Prezradím, že niekedy v novembri mi chce čestné občianstvo udeliť aj Martin. Pravda, pôsobil som tu v Matici slovenskej, ale ako zásluhy mi pripisujú aj veci, na ktoré som už zabudol - napríklad zápas o zachovanie historického centra Martina, ktoré chceli búrať a postaviť tam paneláky. Z iniciatívy Miška Kováča, ktorý ma poveril vypracovaním štatútu národného cintorína, som sa zasadzoval aj o to, aby bol martinský cintorín uznaný za národnú kultúrnu pamiatku, s čím súvisela finančná podpora zo štátneho rozpočtu.“

Jaroslavovi Rezníkovi bolo literárne pamiatkarstvo asi od detstva súdené. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť