Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

The Roxannes spievajú rock, džez aj pop - viachlasne

Názov kapely si vymysleli podľa pesničky Roxanne od skupiny Police. Šesť dievčat a troch chalanov spojila lásku k hudbe.

V The Roxannes spievajú a hrajú Mária Chrenková, Martina Belková, Adriana Guzmická, Jaroslava Muchová, Martina Nagyová a Milana Sarovová.(Zdroj: ARCHÍV TR)

Názov kapely si vymysleli podľa pesničky Roxanne od skupiny Police. Šesť dievčat a troch chalanov spojila lásku k hudbe.

NITRA. Len čosi vyše polroka pôsobí na nitrianskej hudobnej scéne kapela The Roxannes. Početnú skupinu tvorí šesť dievčat a traja chalani vo veku zhruba 20 rokov – spojila ich láska k hudbe a túžba baviť seba aj ľudí.

Spev a hru na akordeóne, perkusiách a djembe majú na starosti Mária Chrenková, Martina Belková, Adriana Guzmická, Jaroslava Muchová, Martina Nagyová a Milana Sarovová. Za klavírom sedáva Michal Halčin, na gitare hráva Michal Chrenko (menovec superstaristu) a príležitostne sa na basgitare a kontrabase pridá Miňo Štefanka.

Spoznali sa v Dúhe

Gro skupiny tvoria dievčatá, ktoré sa spoznali v speváckom zbore Dúha, pôsobiacom na ZUŠ Jozefa Rosinského. „Sme v ňom najstaršie a popri spievaní v zbore sme sa priatelili aj mimo neho. Naše kamarátstvo a hudba, ktorá je naším veľkým koníčkom, nám vnukli myšlienku, že by sme si mohli založiť vlastnú skupinu,“ hovoria 19-ročné stredoškoláčky Martina Belková a Adriana Guzmická.

Hoci je dievčat v The Roxannes prevaha, nedá sa povedať, že by boli dievčenskou kapelou. „Občas hráme na rôzne hudobné nástroje, ale hlavne spievame – rock, rokenrol, pop, džez aj iné žánre. A čo je špecialitou našej skupiny – viachlasne. Keďže je nás šesť, už nepotrebujeme žiadne ďalšie - ani mužské hlasy - ktoré by jednotný dojem našich skladieb trochu narušili. Naši traja muzikanti sa radšej vyšantia na hudobných nástrojoch,“ hovorí Adriana.

K názvu kapely dievčatá inšpiroval muzikál Moulin Rouge – je v ňom upravená skladba Roxanne, ktorú v origináli spieva skupina Police. „Táto pesnička sa nám veľmi páčila, plánujeme ju v inej podobe naspievať aj v rámci nášho repertoáru, tak sme si podľa nej vymysleli meno The Roxannes,“ prezradila Martina.

Prvý ples v Dražovciach

Ich prvou akciou bol ples v kultúrnom dome v Dražovciach. Keďže to bolo skôr podujatie s viac-menej rodinnou atmosférou, s mnohými známymi a priateľmi, trému nemali. „Sme zvyknuté vystupovať so zborom, takže to bolo v pohode, len sme sa občas cítili nesmelo, keď sme mali spievať sólovo,“ zhodli sa Martina s Adrianou.

Coververzie hitov zo 60. - 80. rokov v ich podaní mali u publika úspech, takže bol ples takým „nakopnutím“ k prvým samostatným koncertom. Prvý oficiálny mali v Jazz café. Prišli naň nielen ich rodiny a kamaráti, ale, samozrejme, aj neznámi ľudia, takže dievčatá sa vraj cítili trochu neisto. Hneď deň nato odspievali svoj druhý koncert v Retro klube, kde pesničkami v štýle oldies viac ako „zapasovali“.

Okrem zábav, plesov či koncertov v kluboch a kaviarňach ich ľudia mohli vidieť aj na Chrenovských stánkoch či otváraní areálu nitrianskych kasární pod Zoborom.

Na začiatku si kapela koncerty vybavovala sama, teraz sa dievčatám ľudia ozývajú sami po akcii alebo aj priamo počas nej, čo ich veľmi teší.

Cigaretku zaradili výnimočne

The Roxannes spievajú prebraté veci od zahraničných interpretov, napríklad Joea Cockera, Raya Charlesa, Morcheby, Novelle Vague, Elly Fitzgerald, Arethy Franklin, Wandy Jackson, Connie Francis, veľa skladieb majú aj od Beatles. Martininou obľúbenou je pesnička Sugar, sugar od The Archies, Adriana zas rada spieva Summer in The City od Joea Cockera. Z domácich spevákov majú v repertoári len Riša Müllera a jeho Cigaretku na dva ťahy. Aj tá sa medzi ich pesničky dostala viac-menej náhodou.

„Hrali sme na akcii fajkového klubu Pipe Club J.I.M. v Music a Café, tak sme si špeciálne pre túto akciu pripravili Rišovu pesničku. Páčila sa, tak sme ju zaradili do nášho repertoáru. Takto nám do neho pribúdajú aj iné „tematické“ pesničky,“ doplnili dievčatá.

Spočiatku ich koncertné programy tvorili najmä retro skladby, neskôr k nim pridávali nové a nové a playlist stále obmieňali.

„Dohromady máme dnes asi 40 pesničiek, všetky v angličtine, no neváhame ísť aj do ďalších cudzích jazykov, ak sa nám pesničky budú pozdávať. Nie sú to však úplne tie isté skladby, ako ich poznáme v origináli. Upravujeme si ich a robíme aranžmány pre viac hlasov, pre rôzne iné nástroje, takže dostávajú novú podobu,“ hovoria speváčky.

Nahrajú demo aj album

Pravdivosť tvrdenia „kto nič nerobí, nič nepokazí“, si na vlastnej koži overili aj dievčatá z kapely. Potrápili ich napríklad problémy s ozvučením koncertov, za čo síce nemohli, no dôsledok sa prejavil. „Menšie trapasy sa nevyhýbajú ani nám, na koncertoch sa vyskytne všeličo, ale nebránime sa improvizácii - vždy sa vieme vynájsť, väčšinou to nikto ani nezbadá,“ hovorí Martina.

Pre speváčky The Roxannes je hudba a spev záľubou číslo jedna. Vnáša im radosť do života, nabíja ich pozitívnou energiou. „S našou láskou k hudbe sa chceme podeliť aj s ľuďmi. Keď sa poslucháči na našich akciách bavia a tancujú, je to pre nás tá najväčšia odmena,“ vraví Adriana.

„Ešte väčšiu radosť budeme mať, keď budeme spievať svoje vlastné piesne. Dúfam, že to bude už čoskoro. V blízkej dobe tiež chystáme nahrávanie dema, ale aj oficiálneho albumu. Takisto by sme chceli nakrútiť pár videí, aby sme sa dostali do povedomia našich fanúšikov nielen spevom...“

Rôzne podoby nitrianskej kapely The Roxannes.

Za klavesovými nástrojmi sedáva Michal Halčin.

Na gitare Michal Chrenko.

Do tretice mužských členov kapely patrí ja Miňo Štefanka. FOTKY: ARCHÍV TR

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť