Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kontrolóri našli v zariadeniach župy pochybenia

Kraj v reakcii na kontroly posiela vedúcich pracovníkov z kontrolovaných zariadení sociálnych služieb na školenia

V zariadeniach nitrianskej župy našla kontrola porušenia zákonov. Župa v reakcii na kontroly posiela vedúcich pracovníkov domovov na právne školenia.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

.

NITRA. Porušenie niekoľkých právnych predpisov zistil Najvyšší kontrolný úrad SR v štyroch zariadeniach sociálnych služieb, ktoré patria nitrianskej župe. Úrad skontroloval zariadenia Fénix a Jeseň života v Leviciach, Kamilku v Mani a Clementiu v Kovarciach.

Kontrolóri v týchto zariadeniach zistili napríklad porušenie zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákona o verejnom obstarávaní, zákona o sociálnych službách alebo zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite.

„Došlo i k nehospodárnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami, nedodržaniu postupov pri verejnom obstarávaní a v niektorých zariadeniach kontrola poukázala na slabú úroveň vnútorného kontrolného systému,“ vyhlásila Lenka Ištvánová z Najvyššieho kontrolného úradu SR.

V troch zo štyroch kontrolovaných zariadení bol vyšší počet prijímateľov sociálnej služby na jedného zamestnanca ako pripúšťa zákon. Kontrolórom tiež prekážal nízky percentuálny podiel odborných zamestnancov na celkový počet zamestnancov aj to, že priemerná mesačná mzda zamestnancov bola nižšia ako priemerná nominálna mzda v Nitrianskom kraji a hospodárstve Slovenskej republiky.

Župa v reakcii na kontrolu posiela vedúcich pracovníkov z týchto zariadení na semináre, ktoré majú „prehĺbiť“ ich vedomosti o právnych predpisoch.

„Kontrolné nálezy sa v prevažujúcej časti dotkli iba bežných výdavkov, ktorými sú výdavky na tovary a služby a výdavky na mzdy. Nakladanie s kapitálovými výdavkami bolo priaznivé,“ reagovala Miluša Budayová, šéfka odboru sociálnych vecí a zdravotníctva na župnom úrade.

„Vzhľadom na to, že zdroje verejných financií týchto zariadení sú veľmi limitované, riadiaci pracovník musí denne určovať prioritu platieb za objektívne, nutné výdavky. Preto vykázané nálezy zväčša kvalifikujeme ako výsledky konania v časovej tiesni alebo konania v dôsledku objektívnej nemožnosti zamestnávať špecialistov na ekonomické a právne činnosti,“ dodala Miluša Budayová.

Zariadenia sa podľa nej zaviazali vykonať opatrenia, ktorými nedostatky zistené kontrolórmi odstránia.

"Nakladanie s kapitálovými výdavkami bolo priaznivé,“ reagovala Miluša Budayová, šéfka odboru sociálnych vecí a zdravotníctva na župnom úrade.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť