Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Miliónový úver si mesto na investície nevezme

Poslanci tvrdia, že nie sú proti rozvoju mesta, len sú v ťažkej dobe opatrní. Mesto oponuje, že investičné akcie bez úveru nebudú.

Radnica plánuje od januára spoplatrniť parkovanie v niektorých častiach mesta. Peniaze z parkovného plánoval primátor využiť na splácanie úveru.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Poslanci tvrdia, že nie sú proti rozvoju mesta, len sú v ťažkej dobe opatrní. Mesto oponuje, že investičné akcie bez úveru nebudú.

ZLATÉ MORAVCE. Mestský parlament nesúhlasil s tým, aby si samospráva vzala na krk ďalšiu pôžičku. Miliónový úver mal poskytnúť peniaze na financovanie veľkých investičných akcií, na ktoré mesto peniaze nemá.

Samospráva pritom je v kondícii, ktorá jej umožňuje vziať si úver. Celková úverová zaťaženosť Zlatých Moraviec je totiž pod limitom, ktorý stanovuje zákon.

Ten určuje, že celková zadĺženosť mesta nesmie presiahnuť šesťdesiat percent zo skutočných bežných príjmov samosprávy v predchádzajúcom roku. Úverová zaťaženosť Zlatých Moraviec je doteraz na úrovni 23,28 %, v prípade miliónového úveru by poskočila na 39,27 percenta.

Lednár: V pohode by sme úver splácali

Radnica pritom vypočítala, že nový úver by mesto dokázalo bez problémov splácať.

Podľa primátora Petra Lednára končí zhruba o rok splácanie dvoch iných úverov.

„Presne také isté splátky ako pri týchto dvoch úveroch by sme splácali aj v novom úvere, čiže by sme splácali približne rovnakú sumu,“ hovorí Lednár.

Aj mimo toho ale podľa primátora existovali zdroje, z ktorých by sa miliónový úver splatiť dal. Mesto totiž plánuje od januára budúceho roka spoplatniť parkovanie v niektorých častiach Zlatých Moraviec. Peniaze z parkovného plánovalo využiť na splácanie úveru.

Primátor dokonca povedal, že ideálne pre mesto by bol 1,5-miliónový úver, ale že ak poslanci schvália aspoň miliónový úver, tak im zatlieska.

Galaba: Nevieme, aká bude finančná situácia

Lednár tlieskať nebude musieť, keďže mestskí poslanci minulý týždeň súhlas s úverom nedali. Argumentovali opatrnosťou.

„To nie je o tom, že nechceme brať úvery, to je iba z opatrnosti. Ľahko sa zoberie úver, ale z čoho sa bude splácať?“ pýta sa Milan Galaba, šéf poslaneckého klubu Smeru a KDH.

Galaba upozornil, že na meste prebieha kontrola z Najvyššieho kontrolného úradu. Podľa neho poslanci z kuloárov vedia, že kontrola zistila „veľa nedostatkov“ a očakávajú za ne sankcie.

„Okrem toho je zlá finančná situácia, nevieme, aký bude vývoj v budúcom roku, ani ako dopadne hospodárenie v tomto roku. Ak sa ukáže, že vývoj financií a ekonomika mesta naberie pozitívny smer, tak sa nebránime ani úveru, aj keď možno nižšiemu, napríklad vo výške 500-tisíc eur,“ povedal Galaba.

Mesto na väčšie investície nemá peniaze

S tým ale nesúhlasí primátor. Lednár tvrdí, že kto si teraz nezoberie úver, v budúcom roku ho už od bánk dostať nemusí.

„Zlaté Moravce zostanú prešľapovať na mieste. Väčšia pohroma už ani nemohla nastať,“ komentoval rozhodnutie poslaneckého zboru primátor.

Galaba naznačil, že poslanci očakávali, že primátor stagnovanie mesta hodí na ich plecia. „Poznáme jeho rétoriku, stojí na marketingovom základe,“ povedal poslanec.

Bez prijatia úveru si investičné akcie v meste nevie predstaviť ani šéfka ekonomického oddelenia zlatomoravskej radnice Iveta Szobiová.

„Ak chce mesto zabezpečovať rozvoj v oblasti investičnej výstavby, rozhodne nemá vlastné zdroje na vykrytie investičných výdavkov vo väčšom rozsahu, akými sú napríklad budovanie ciest a chodníkov alebo ich rekonštrukcia vo väčšom rozsahu,“ povedala Iveta Szobiová.

Dva veľké úvery ťažia mesto

Zlaté Moravce momentálne splácajú štyri úvery, zostatok úverového zaťaženia ku koncu augusta bol 1,579 milióna eur.

Najviac mesto zaťažujú úvery, ktoré súvisia s vracaním pôžičky štátu za porušenia zákonov pri výstavbe Tekovskej bytovky. Veľké sú aj splátky za úver na reštrukturalizáciu majetku mesta, ktorým sa vyrovnali dlhy mestskej nemocnice. Mesačná splátka za dlhy nemocnice je až 5 843 eur.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť