Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Viliam Karmažin zo Serede ašpiruje na svetový rekord

Dirigovanie sa stalo Viliamovi Karmažinovi koníčkom na celý život.

(Zdroj: (sered.sk))

SEREĎ. Viliam Karmažin sa chce zapísať do Guinnessovej knihy rekordov ako najdlhšie pôsobiaci dirigent na svete. Ak mu uznajú 76-ročnú dirigentskú kariéru, tromfne aj španiela Juana Garces Queralta.

Tenorom u Fischera

Viliam Karmažin sa narodil v leopoldovskej trestnici, kde bol jeho otec vrchným dozorcom. Tak to má zapísané aj v rodnom liste. Dirigovanie ho sprevádza po celý život, dostal sa k nemu ešte v Leopoldove na meštianskej škole.
„Počas hodiny spevu nás učiteľ sprevádzal na husliach. Keď sme už pieseň vedeli, dal si husle pod pažu a prechádzal sa od katedry po zadnú stenu medzi lavicami. Raz sme niečo nezaspievali dobre, on sa v prostriedku otočil a všimol si, ako ja za jeho chrbtom s ceruzkou v ruke dirigujem triedu. Vytiahol ma z lavice za vlasy a musel som za spevu spolužiakov oddirigovať tú pieseň. Odvtedy som dirigoval aj školský zbor, ktorý on nacvičoval,“ spomína pán Viliam.

Jeho skúsenosti s dirigovaním pokračovali aj potom, čo sa presťahoval do Serede. Bol tenorom v zbore Zvon organistu Jána Fischera, ktorý ho založil v roku 1925. Keď v roku 1942 Fischera vymenovali za inšpektora hudobných škôl na Slovensku a musel odísť do Bratislavy, jeho dirigentskú paličku prevzal pán Viliam, vtedy ešte ako študent trnavského gymnázia. Zbor viedol až doteraz, celých 70 rokov. Popri ňom dokonca dirigoval aj zbor Zora v Galante.

V súčasnosti zháňa potvrdenia o tom, ako dlho a kde všade pôsobil, aby mohol ašpirovať na svetový rekord na najdlhšie pôsobiaceho dirigenta. „Národný umelec Milan Novák, ktorý spolu so mnou prednedávnom dostal vyznamenanie v Leopoldove, mi už poslal vyhlásenie, že v roku 1936 som dirigoval na Stromkovej slávnosti detský zbor, v ktorom on spieval. Ak by mi tieto všetky roky priznali, tak by som predbehol aj španiela, ktorý má dirigentskú kariéru 71 rokov, ja by som mal 76.“

Vystúpenie u pápeža

So súborom Zvon, kde si Viliam Karmažin našiel aj svoju životnú lásku, manželku Editu, sa zúčastnil mnohých speváckych súťaží a koncertných vystúpení. Tých bolo vyše 600. Najviac si cení vystúpenie na audiencii u Svätého Otca Jána Pavla II. vo Vatikáne a vystúpenie na celoštátnej súťaži v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe, kde sa umiestnili na 6. mieste.
„Keď je dobre nacvičený súbor, tak stačí, keď dirigent hýbe jedným prstom alebo pracuje tvárou. Moji speváci si za tie roky zvykli, že keď som sa na nich zamračil, už nebolo niečo v poriadku, keď som sa usmieval, boli spokojní aj oni.“

Pre pána Viliama je dirigovanie koníčkom. Popri ňom učil matematiku a hudobnú výchovu vyše 35 rokov, odbor vyštudoval na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Má aj sedem semestrov inžinierskeho staviteľstva a architektúry na vysokej škole technickej. Tú mu však vtedajší režim nedovolil dokončiť.

„V 48. roku, keď boli pohnuté časy, ma kvôli hraniu v kostole vylúčili z vysokej školy. Dopomohlo k tomu v úvodzovkách aj to, že otec bol kostolníkom, bratia miništrovali a sestra bola mníška. Na francúzskom lýceu v Teheráne na misiách pôsobila 47 rokov, v súčasnosti žije v Paríži. Tento rok oslávila sto rokov a keď s ňou idem po meste, tak ju musím upozorňovať, aby sa tak neponáhľala,“ hovorí s úsmevom pán Viliam.

Všetko s mierou

Narodil sa ešte začiatkom minulého storočia, ale je neuveriteľne vitálny a mladý duchom. Hoci včera oslávil deväťdesiatku, partitúry pre spevákov zostavuje na počítači, funguje tiež na známej sociálnej sieti a používa bez problémov mobil. Jeho recept na dlhý život spočíva v striedmosti. „Všetko treba robiť s mierou, nič nepreháňať, ani v pijatike, ani v láske, ani v jedení.“

Viliam Karmažin svoju dirigentskú kariéru oficiálne ukončil sobotným koncertom v Seredi. Ostáva však naďalej robiť v zbore pre občianske záležitosti. „Hudba je najzázračnejšie zo všetkých umení, robí človeka ušľachtilejšieho a lepšieho.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť