Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obyvateľom sídliska prekáža medzisklad

Mesto má so spoločnosťou podpísanú zmluvu o prevádzkovaní medziskladu na Ulici Fraňa Kráľa po dobu 20 rokov.

Medzisklad na sídlisku.(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Obyvateľom časti večianskeho sídliska prekáža medzisklad, ktorý sa nachádza v blízkosti ich rodinných domov. Sťažujú sa na zápach, potkany, neporiadok a zničené cesty. Chcú ho dostať mimo obytnej zóny. Podľa vedenia mesta to nie je v súčasnosti možné z viacerých dôvodov. Tvrdí však, že sprísni kontrolné opatrenia. K tým sa zaviazala aj spoločnosť, ktorá sa všetky nedostatky, ako vraví, snaží odstraňovať operatívne.

Podnety na inšpekciu

„Ľudia sú zdecimovaní. Priamo pri domoch máme v podstate smetisko, je z toho smrad, potkany, hmyz, všade lietajú igelitky a PET fľaše. Chceme, aby bol medzisklad odsťahovaný,“ vraví Šalianka, ktorá býva neďaleko medzi-skladu. V ňom je odpad nakladaný na veľkokapacitné autá, ktoré ho odvážajú na skládku do Mochoviec.

„Ak z nejakých dôvodov nemôže byť medzisklad premiestnený v krátkom čase, tak treba nájsť technické riešenie na zlepšenie stavu. Bolo by dobré, keby mesto zvolalo verejnú diskusiu v zmysle VZN, kde by sa občania mohli vyjadriť ku skládke a aj k stanovištiam kontajnerov, respektíve neporiadku na sídlisku. Hlavne mi záleží na deťoch, škôlkari tadiaľto chodia na prechádzaky, tie predsa nemôžu existovať v takomto prostredí,“ vraví Šalianka, ktorá niekoľko problémov načrtla aj priamo členom komisie životného prostredia.

Otázkou medziskladu sa začala vážnejšie zaoberať potom, čo z neho cez leto enormne zapáchal nazhromaždený odpad. V tom období ho bolo viac, keďže firma vypomohla svojej sesterskej spoločnosti z Levíc. Tento dočasný problém však vyriešili do niekoľkých dní s tým, že prijali aj opatrenia do budúcnosti.

Elektronická aukcia

Medzisklad na Ulici Fraňa Kráľa susedí s kotolňou patriacou spoločnosti MeT, ktorej 100- percentným vlastníkom je mesto. Bol vybudovaný skôr, ako sa začala výstavba rodinných domov.
Likvidáciu odpadu v Šali, vrátane prevádzkovania dvoch zberných dvorov zabezpečuje spoločnosť Sita Slovensko. Elektronickou aukciou vyhrala verejnú súťaž. S mestom má v súčasnosti uzatvorenú zmluvu do konca roka 2019. Túto službu vykonávala pre mesto už od roku 1993, ale pod názvom Syko Šaľa.

V roku 1997 mala s mestom podpísať zmluvu o vybudovaní a prevádzkovaní medzi-skladu na Ulici Fraňa Kráľa vo Veči minimálne po dobu 20 rokov. Podľa nej by tak malo prevádzkovanie medziskladu vypršať v roku 2017. Mesto ju však dodatkom predĺžilo o dva roky, do doby ukončenia zmluvy so spoločnosťou Sita.

„Zmluvy platia a náš zmluvný partner zrejme nebude súhlasiť, že jednostranne vypovieme zmluvu o medzi-sklade, pokiaľ má právne záväznú zmluvu, kde sme sa zaviazali, že budeme likvidovať odpad prostredníctvom medziskladu. Je to nereálne aj pre nás, pretože ceny by v tom prípade boli pre zber komunálneho odpadu iné. Ak by sme chceli medzisklad presťahovať, museli by sme to spraviť na vlastné náklady,“ vraví primátor Martin Alföldi.

Kompostáreň neúspešná

Úmyslom mesta bolo vybudovať kompostáreň pri ČOV smerom na Vlčany, kam by postupne presunuli aj medzisklad. Na investíciu sa snažili získať eurofondy, projekt však nebol úspešný.

„My sme predložili mestu koncepciu odpadového hospodárstva a jeho presunu mimo zastavanej zóny. Spravili sme projekt za takmer milión korún na kompostáreň a EIU-posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Aj našou snahou je presťahovať sa, ale sami to nemôžeme spraviť, pretože pozemok je mestský a k eurofondom sa dá dostať len v spolupráci s mestom a zastupiteľstvom,“ vraví vedúci prevádzky spoločnosti SITA Slovensko Gabriel Sýkora.

Ak bude na tom mesto finančne lepšie a poslanci projekt podporia, mesto by sa podľa primátora mohlo v budúcnosti opätovne uchádzať o eurofondy na kompostáreň.

„V 2019 končia všetky zmluvy o odpade a povinnosťou mesta bude vypísať nové verejné obstarávanie na nového dodávateľa. Možno to vyhrá niekto, kto bude mať skládku 3 kilometre od mesta a nebude potrebný medzisklad. Možno do roku 2019 bude vymyslená úplne iná likvidácia odpadu. Teraz v každom prípade sprísnime kontrolu prevádzky medziskladu,“ poznamenáva Alföldi.

Podľa Gabriela Sýkoru sú na prekládke dodržiavané všetky zákony o odpadoch a tiež všetky povinnosti, ktoré stanovujú vyhlášky. Sú podľa jeho slov v súlade s platným prevádzkovým poriadkom, ktorý schvaľuje obvodný úrad životného prostredia.

„Je deratizovaná trikrát ročne, plocha, na ktorej sú prekladané odpady, je operatívne čistená. Manipulačná plocha je odizolovaná, všetky vody z prekládky prechádzajú pred vstupom do verejnej kanalizácie lapolom, ktorý má skúšku tesnosti. Filtre sú pravidelne kontrolované a menené odbornou firmou. Okolie prekládky je trikrát do týždňa čistené, nálety odpadu sú v mnohých prípadoch zo sídliska,“ vraví vedúci prevádzky. Dodal, že spoločnosť reaguje na všetky podnety, ktoré „nie sú zveličené“ a odstraňuje ich operatívne.

„Zatiaľ sme nemali problémy takého charakteru, že by to niekomu znepríjemňovalo život. Vystúpili iba teraz, v extrémnych horúčavách, ale odpad sme okamžite začali zasýpať chlórovým vápnom a zabezpečili sme umytie cesty. Že je medzisklad tŕňom v oku ľudí, chápem, medzičasom si tam vybudovali krásne domy, medzi ktoré odpad nesvedčí. Ale jeho miesto kedysi určilo mesto a schválili poslanci,“ dodáva Sýkora.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Škôlku pozná ako vlastnú dlaň

Od prvého januára nastúpila do funkcie riaditeľky Materskej školy MDŽ Erika Sekanová.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spieva si Marleyho, dá si pivo a fotí sa. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa na klasiky pripravoval inak ako súperi. "Keď som to navrhol, všetci si mysleli, že som zošalel," tvrdí športový riaditeľ jeho tímu.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kam vyraziť