Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obyvateľom sídliska prekáža medzisklad

Mesto má so spoločnosťou podpísanú zmluvu o prevádzkovaní medziskladu na Ulici Fraňa Kráľa po dobu 20 rokov.

Medzisklad na sídlisku.(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Obyvateľom časti večianskeho sídliska prekáža medzisklad, ktorý sa nachádza v blízkosti ich rodinných domov. Sťažujú sa na zápach, potkany, neporiadok a zničené cesty. Chcú ho dostať mimo obytnej zóny. Podľa vedenia mesta to nie je v súčasnosti možné z viacerých dôvodov. Tvrdí však, že sprísni kontrolné opatrenia. K tým sa zaviazala aj spoločnosť, ktorá sa všetky nedostatky, ako vraví, snaží odstraňovať operatívne.

Podnety na inšpekciu

„Ľudia sú zdecimovaní. Priamo pri domoch máme v podstate smetisko, je z toho smrad, potkany, hmyz, všade lietajú igelitky a PET fľaše. Chceme, aby bol medzisklad odsťahovaný,“ vraví Šalianka, ktorá býva neďaleko medzi-skladu. V ňom je odpad nakladaný na veľkokapacitné autá, ktoré ho odvážajú na skládku do Mochoviec.

„Ak z nejakých dôvodov nemôže byť medzisklad premiestnený v krátkom čase, tak treba nájsť technické riešenie na zlepšenie stavu. Bolo by dobré, keby mesto zvolalo verejnú diskusiu v zmysle VZN, kde by sa občania mohli vyjadriť ku skládke a aj k stanovištiam kontajnerov, respektíve neporiadku na sídlisku. Hlavne mi záleží na deťoch, škôlkari tadiaľto chodia na prechádzaky, tie predsa nemôžu existovať v takomto prostredí,“ vraví Šalianka, ktorá niekoľko problémov načrtla aj priamo členom komisie životného prostredia.

Otázkou medziskladu sa začala vážnejšie zaoberať potom, čo z neho cez leto enormne zapáchal nazhromaždený odpad. V tom období ho bolo viac, keďže firma vypomohla svojej sesterskej spoločnosti z Levíc. Tento dočasný problém však vyriešili do niekoľkých dní s tým, že prijali aj opatrenia do budúcnosti.

Elektronická aukcia

Medzisklad na Ulici Fraňa Kráľa susedí s kotolňou patriacou spoločnosti MeT, ktorej 100- percentným vlastníkom je mesto. Bol vybudovaný skôr, ako sa začala výstavba rodinných domov.
Likvidáciu odpadu v Šali, vrátane prevádzkovania dvoch zberných dvorov zabezpečuje spoločnosť Sita Slovensko. Elektronickou aukciou vyhrala verejnú súťaž. S mestom má v súčasnosti uzatvorenú zmluvu do konca roka 2019. Túto službu vykonávala pre mesto už od roku 1993, ale pod názvom Syko Šaľa.

V roku 1997 mala s mestom podpísať zmluvu o vybudovaní a prevádzkovaní medzi-skladu na Ulici Fraňa Kráľa vo Veči minimálne po dobu 20 rokov. Podľa nej by tak malo prevádzkovanie medziskladu vypršať v roku 2017. Mesto ju však dodatkom predĺžilo o dva roky, do doby ukončenia zmluvy so spoločnosťou Sita.

„Zmluvy platia a náš zmluvný partner zrejme nebude súhlasiť, že jednostranne vypovieme zmluvu o medzi-sklade, pokiaľ má právne záväznú zmluvu, kde sme sa zaviazali, že budeme likvidovať odpad prostredníctvom medziskladu. Je to nereálne aj pre nás, pretože ceny by v tom prípade boli pre zber komunálneho odpadu iné. Ak by sme chceli medzisklad presťahovať, museli by sme to spraviť na vlastné náklady,“ vraví primátor Martin Alföldi.

Kompostáreň neúspešná

Úmyslom mesta bolo vybudovať kompostáreň pri ČOV smerom na Vlčany, kam by postupne presunuli aj medzisklad. Na investíciu sa snažili získať eurofondy, projekt však nebol úspešný.

„My sme predložili mestu koncepciu odpadového hospodárstva a jeho presunu mimo zastavanej zóny. Spravili sme projekt za takmer milión korún na kompostáreň a EIU-posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Aj našou snahou je presťahovať sa, ale sami to nemôžeme spraviť, pretože pozemok je mestský a k eurofondom sa dá dostať len v spolupráci s mestom a zastupiteľstvom,“ vraví vedúci prevádzky spoločnosti SITA Slovensko Gabriel Sýkora.

Ak bude na tom mesto finančne lepšie a poslanci projekt podporia, mesto by sa podľa primátora mohlo v budúcnosti opätovne uchádzať o eurofondy na kompostáreň.

„V 2019 končia všetky zmluvy o odpade a povinnosťou mesta bude vypísať nové verejné obstarávanie na nového dodávateľa. Možno to vyhrá niekto, kto bude mať skládku 3 kilometre od mesta a nebude potrebný medzisklad. Možno do roku 2019 bude vymyslená úplne iná likvidácia odpadu. Teraz v každom prípade sprísnime kontrolu prevádzky medziskladu,“ poznamenáva Alföldi.

Podľa Gabriela Sýkoru sú na prekládke dodržiavané všetky zákony o odpadoch a tiež všetky povinnosti, ktoré stanovujú vyhlášky. Sú podľa jeho slov v súlade s platným prevádzkovým poriadkom, ktorý schvaľuje obvodný úrad životného prostredia.

„Je deratizovaná trikrát ročne, plocha, na ktorej sú prekladané odpady, je operatívne čistená. Manipulačná plocha je odizolovaná, všetky vody z prekládky prechádzajú pred vstupom do verejnej kanalizácie lapolom, ktorý má skúšku tesnosti. Filtre sú pravidelne kontrolované a menené odbornou firmou. Okolie prekládky je trikrát do týždňa čistené, nálety odpadu sú v mnohých prípadoch zo sídliska,“ vraví vedúci prevádzky. Dodal, že spoločnosť reaguje na všetky podnety, ktoré „nie sú zveličené“ a odstraňuje ich operatívne.

„Zatiaľ sme nemali problémy takého charakteru, že by to niekomu znepríjemňovalo život. Vystúpili iba teraz, v extrémnych horúčavách, ale odpad sme okamžite začali zasýpať chlórovým vápnom a zabezpečili sme umytie cesty. Že je medzisklad tŕňom v oku ľudí, chápem, medzičasom si tam vybudovali krásne domy, medzi ktoré odpad nesvedčí. Ale jeho miesto kedysi určilo mesto a schválili poslanci,“ dodáva Sýkora.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 683
  2. Neded prekvapil v Galante Foto 604
  3. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 593
  4. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 554
  5. Pozrite si majstrov okresu v atletike 324
  6. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 279
  7. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 221
  8. Plávať budú už po deviatykrát 206
  9. Sereď opäť doma remizovala 170
  10. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 157

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Blízke regióny

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Všetky správy

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Kam vyraziť