Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
LÍSTKY NA DNEŠNÉ PREDSTAVENIA SÚ UŽ VYPREDANÉ, ALE NA UTOROK ORGANIZÁTORI FESTIVALU NAVÝŠILI POČET LÍSTKOV NA OBE PREDSTAVENIA - III FÚRIE A ČÍM VIAC NÁS JE, TÝM RÝCHLEJŠIE DOSIAHNEME CIEĽ.

Divadelná Nitra je v polovici, teší sa vypredaným sálam

Divadelný profesionál Christof Belka vyslovil veľké uznanie úrovni Divadelnej Nitry - ako programu, tak aj organizácii - a tiež obdiv nad spoluprácou s dobrovoľníkmi.

NITRA. – Medzinárodný festival Divadelná Nitra je práve v polovici. Festival v piatok otvorila tanečná inscenácia svetoznámej režisérky Constanzy Macras Otvorení všetkému, ktorá zožala niekoľkominútový potlesk a standing ovations. Na úvod Divadelnej Nitry rozdali aj divadelné ocenenia sezóny - Dosky.

Víkend sa niesol v znamení špičkového európskeho divadla z Českej republiky, Maďarska, Rumunska a Ruska. Festival potrvá do stredy 26. septembra. Organizátori hovoria o vypredaných sálach a spokojných divákoch. Pozitívne reakcie majú aj od profesionálov zo zahraničia. Festival napríklad navštívil významný divadelný profesionál Christof Belka, ktorý je manažérom jedného z najvýznamnejších súčasných svetových režisérov Američana Roberta Wilsona. „Vyslovil veľké uznanie úrovni Divadelnej Nitry - ako programu, tak aj organizácii a tiež obdiv nad spoluprácou s dobrovoľníkmi,“ povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Leitmotívom tohtoročnej Divadelnej Nitry je vina/nevina. V sobotu si publikum Divadelnej Nitry pozrelo inscenáciu Mraky. Ide o dojímavý príbeh o rodine českej performerky Veroniky Švábovej, ktorá so súborom Handa Gote netradičným spôsobom vyrozprávala minulosť svojich prastarých aj starých rodičov, ktorí prešli peripetiami fašizmu aj komunizmu. Názov inscenácie sa inšpiroval koláčom Mraky, ktorý zvykla piecť Veronikina babička a ktorý umelkyňa upiekla priamo na pódiu. Na záver predstavenia potom divadelníci rozdávali čerstvo upečený koláč a kávu publiku. Z Maďarska zavítal do Nitry uznávaný režisér Viktor Bodó, ktorý na scénu priniesol diagnózu zdravotníckeho systému. Dynamická a trefná inscenácia poukázala na závažné choroby zdravotníctva aj čiernym a groteskným humorom.

V nedeľu si festivalové publikum pozrelo inscenáciu Slovenského komorného divadla Martin Sedem dní do pohrebu v réžii Ľubomíra Vajdička. Dramatizácia románu Jána Roznera získala DOSKY za najlepšiu inscenáciu roka a hlavný predstaviteľ Dano Heriban si odniesol cenu za najlepší herecký výkon. Stvárnil literáta, ktorý trúchli nad dobou komunizmu a smrťou svojej manželky, zakázanej prekladateľky Zory Jesenskej.

„Pri tejto postave som mal intenzívny pocit, že niečo visí vo vzduchu a téma oslovuje mňa i divákov. Zároveň aj všetci ostatní, ktorí na tejto inscenácii pracovali, to cítili veľmi podobne. Som rád, že tento môj vnútorný pocit sa prejavil aj v ocenení,” povedal Heriban.

Dnes čaká divákov britská inscenácia Zajtrajšie večierky od zakladateľa britského experimentálneho divadla Tima Etchellsa. Jeho súbor Forced Entertainment sa na Divadelnú Nitru vracia po roku a tento raz predvedie divákom hravé fantazírovanie o budúcnosti v podaní dvoch hercov.

Na scénu sa dostane aj flámska choreografka a tanečníčka Lisbeth Gruwez so svojou inscenáciou Bude to len horšie a horšie a horšie, priateľu, v ktorej upozorňuje na nebezpečenstvo samozvaných spasiteľov. Ide o jedno z najpôsobivejších tanečných sól posledných sezón. Zo slovenského výberu je pripravená inscenácia Psota z Divadla Pôtoň, ktorá bola nominovaná na DOSKY za najlepšiu inscenáciu sezóny.

Lístky na dnešné predstavenia sú už vypredané, ale na utorok organizátori festivalu navýšili počet lístkov na obe predstavenia. Pripravená je poľská punková inscenácia III Fúrie od uznávaného režiséra Marcina Libera o odvrátených stránkach poľskej histórie.

Slovinskí experimentátori prinesú na dosky politickú provokáciu v inscenácii Čím viac nás je, tým rýchlejšie dosiahneme cieľ. Jej tvorcovia sa pred pár rokmi premenovali podľa mena slovinského premiéra Janeza Janšu. V ich diele bude hosťovať známa slovenská herečka Zuzana Fialová, ktorá netradičným spôsobom doplní inscenáciu úryvkom z kultovej Shakespearovej drámy Rómeo a Júlia.

V stredu, teda v posledný deň festivalu, na Divadelnú Nitru zavíta slovenská divadelná špička. Divadlo Aréna prinesie na nitrianske dosky inscenáciu Kukura, ktorá je inšpirovaná životom a úvahami herca a zároveň zakladateľa a riaditeľa divadla Juraja Kukuru.

V rámci sekcie Festival Plus uvedie v Nitre Slovenské národné divadlo inscenáciu Pohania, ktorej režisér Marián Amsler získal DOSKY za najlepšiu réžiu a herečka Božidara Turzonovová dostala túto cenu za najlepší ženský herecký výkon sezóny. V hre Pohania stvárnila babičku Natáliu, ktorá prinesie do života pohanov trochu viery.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 279
  2. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 678
  3. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 660
  4. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 205
  5. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 195
  6. Neded prekvapil v Galante Foto 194
  7. Lancz už nie je trénerom Šale 169
  8. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 161
  9. Moravce nemajú kam pochovávať 152
  10. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 148

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Blízke regióny

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetci súťažiaci odpovedali správne. Vylosovali sme dvoch výhercov

V redakcii sme vylosovali dvoch výhercov, ktorí dostanú po dva lístky na netradičnú diskotéku. Už túto sobotu na Trojičnom námestí.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Trump sa predviedol nevyberaným gestom, odstrčil premiéra Čiernej Hory

Na sociálnych sieťach gesto vyvovalo kritické reakcie.

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Kam vyraziť