Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
LÍSTKY NA DNEŠNÉ PREDSTAVENIA SÚ UŽ VYPREDANÉ, ALE NA UTOROK ORGANIZÁTORI FESTIVALU NAVÝŠILI POČET LÍSTKOV NA OBE PREDSTAVENIA - III FÚRIE A ČÍM VIAC NÁS JE, TÝM RÝCHLEJŠIE DOSIAHNEME CIEĽ.

Divadelná Nitra je v polovici, teší sa vypredaným sálam

Divadelný profesionál Christof Belka vyslovil veľké uznanie úrovni Divadelnej Nitry - ako programu, tak aj organizácii - a tiež obdiv nad spoluprácou s dobrovoľníkmi.

NITRA. – Medzinárodný festival Divadelná Nitra je práve v polovici. Festival v piatok otvorila tanečná inscenácia svetoznámej režisérky Constanzy Macras Otvorení všetkému, ktorá zožala niekoľkominútový potlesk a standing ovations. Na úvod Divadelnej Nitry rozdali aj divadelné ocenenia sezóny - Dosky.

Víkend sa niesol v znamení špičkového európskeho divadla z Českej republiky, Maďarska, Rumunska a Ruska. Festival potrvá do stredy 26. septembra. Organizátori hovoria o vypredaných sálach a spokojných divákoch. Pozitívne reakcie majú aj od profesionálov zo zahraničia. Festival napríklad navštívil významný divadelný profesionál Christof Belka, ktorý je manažérom jedného z najvýznamnejších súčasných svetových režisérov Američana Roberta Wilsona. „Vyslovil veľké uznanie úrovni Divadelnej Nitry - ako programu, tak aj organizácii a tiež obdiv nad spoluprácou s dobrovoľníkmi,“ povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Leitmotívom tohtoročnej Divadelnej Nitry je vina/nevina. V sobotu si publikum Divadelnej Nitry pozrelo inscenáciu Mraky. Ide o dojímavý príbeh o rodine českej performerky Veroniky Švábovej, ktorá so súborom Handa Gote netradičným spôsobom vyrozprávala minulosť svojich prastarých aj starých rodičov, ktorí prešli peripetiami fašizmu aj komunizmu. Názov inscenácie sa inšpiroval koláčom Mraky, ktorý zvykla piecť Veronikina babička a ktorý umelkyňa upiekla priamo na pódiu. Na záver predstavenia potom divadelníci rozdávali čerstvo upečený koláč a kávu publiku. Z Maďarska zavítal do Nitry uznávaný režisér Viktor Bodó, ktorý na scénu priniesol diagnózu zdravotníckeho systému. Dynamická a trefná inscenácia poukázala na závažné choroby zdravotníctva aj čiernym a groteskným humorom.

V nedeľu si festivalové publikum pozrelo inscenáciu Slovenského komorného divadla Martin Sedem dní do pohrebu v réžii Ľubomíra Vajdička. Dramatizácia románu Jána Roznera získala DOSKY za najlepšiu inscenáciu roka a hlavný predstaviteľ Dano Heriban si odniesol cenu za najlepší herecký výkon. Stvárnil literáta, ktorý trúchli nad dobou komunizmu a smrťou svojej manželky, zakázanej prekladateľky Zory Jesenskej.

„Pri tejto postave som mal intenzívny pocit, že niečo visí vo vzduchu a téma oslovuje mňa i divákov. Zároveň aj všetci ostatní, ktorí na tejto inscenácii pracovali, to cítili veľmi podobne. Som rád, že tento môj vnútorný pocit sa prejavil aj v ocenení,” povedal Heriban.

Dnes čaká divákov britská inscenácia Zajtrajšie večierky od zakladateľa britského experimentálneho divadla Tima Etchellsa. Jeho súbor Forced Entertainment sa na Divadelnú Nitru vracia po roku a tento raz predvedie divákom hravé fantazírovanie o budúcnosti v podaní dvoch hercov.

Na scénu sa dostane aj flámska choreografka a tanečníčka Lisbeth Gruwez so svojou inscenáciou Bude to len horšie a horšie a horšie, priateľu, v ktorej upozorňuje na nebezpečenstvo samozvaných spasiteľov. Ide o jedno z najpôsobivejších tanečných sól posledných sezón. Zo slovenského výberu je pripravená inscenácia Psota z Divadla Pôtoň, ktorá bola nominovaná na DOSKY za najlepšiu inscenáciu sezóny.

Lístky na dnešné predstavenia sú už vypredané, ale na utorok organizátori festivalu navýšili počet lístkov na obe predstavenia. Pripravená je poľská punková inscenácia III Fúrie od uznávaného režiséra Marcina Libera o odvrátených stránkach poľskej histórie.

Slovinskí experimentátori prinesú na dosky politickú provokáciu v inscenácii Čím viac nás je, tým rýchlejšie dosiahneme cieľ. Jej tvorcovia sa pred pár rokmi premenovali podľa mena slovinského premiéra Janeza Janšu. V ich diele bude hosťovať známa slovenská herečka Zuzana Fialová, ktorá netradičným spôsobom doplní inscenáciu úryvkom z kultovej Shakespearovej drámy Rómeo a Júlia.

V stredu, teda v posledný deň festivalu, na Divadelnú Nitru zavíta slovenská divadelná špička. Divadlo Aréna prinesie na nitrianske dosky inscenáciu Kukura, ktorá je inšpirovaná životom a úvahami herca a zároveň zakladateľa a riaditeľa divadla Juraja Kukuru.

V rámci sekcie Festival Plus uvedie v Nitre Slovenské národné divadlo inscenáciu Pohania, ktorej režisér Marián Amsler získal DOSKY za najlepšiu réžiu a herečka Božidara Turzonovová dostala túto cenu za najlepší ženský herecký výkon sezóny. V hre Pohania stvárnila babičku Natáliu, ktorá prinesie do života pohanov trochu viery.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť