Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
ARCHEOLÓGOVIA SA K NÁLEZU VYJADRUJÚ OPATRNE. NA PODROBNEJŠIE PRESKÚMANIE IM FOTOGRAFIA NESTAČÍ.

Na poli našli záhadný kameň s vyobrazenou hlavou

Kameň našli na poli dvaja obyvatelia, keď hľadali železo. Zdalo sa im, že by mohol mať nejakú hodnotu, tak ho chceli speňažiť a ponúkli ho správcovi Mestského múzea v Želiezovciach.

Kameň našli na poli dvaja obyvatelia, keď hľadali železo. Zdalo sa im, že by mohol mať nejakú hodnotu, tak ho chceli speňažiť a ponúkli ho správcovi Mestského múzea v Želiezovciach.

LEVICE/ŽELIEZOVCE. Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v okrese Levice. Odborníci si na ním lámu hlavy. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov juhoamerického kontinentu. Kameň našli na poli dvaja obyvatelia, keď hľadali železo. Zdalo sa im, že by mohol mať nejakú hodnotu, tak ho chceli speňažiť a ponúkli ho správcovi Mestského múzea v Želiezovciach.

„Prišla za mnou žena zrejme so svojím dospelým synom. Keďže som mal práve návštevníkov, tak som sa im nemohol príliš venovať. Kameň som si aspoň rýchlo oskenoval,“ povedal pre agentúru SITA správca múzea Pavel Polka. Nálezcovia za kameň žiadali vyššiu sumu peňazí. Keď zistili, že sa nedohodnú, odišli. Na Slovensku platí, že všetky archeologické nálezy nájdené v zemi patria štátu, treba ich odovzdať odborníkom a nesmú sa speňažiť.

Polka hovorí, že na prvý pohľad zbadal, že nejde o lacný falzifikát. Nevylúčil však, že môže ísť o falzifikát veľmi kvalitný. „Javilo to všetky známky toho, že ide o nejaký historický kus. Cítil som, že to je niečo mimoriadneho a veľmi mi to vŕta v hlave,“ priznal.

Polka poukázal na to, že predmety staré niekoľko tisíc rokov nie sú v okolí Želiezoviec ničím výnimočným. Želiezovce sú známe osídlením už z mladšej doby kamennej. Archeológia pozná výraz želiezovská skupina, ktorou sa označuje neolitická kultúra, ktorej prejavy sa našli na juhozápadnom Slovensku, v západnom Maďarsku, na Morave, v Dolnom Rakúsku, juhovýchodnom Poľsku a na Spiši.

„Držal som to v ruke, viem, čo je to modulit alebo falzifikát zo sadry, ale toto bol typický riečny kameň, vyzeral ako hronský kremeň. Mal som dojem, že je to niečo olmécke, inkské alebo niečo takého, ale mohlo to byť aj staromaďarské,“ myslí si Polka.

Archeológovia sa k nálezu vyjadrujú opatrne. Na podrobnejšie preskúmanie im fotografia nestačí. „Takéto neisté veci sa preverujú trasologicky, teda zisťuje sa, či boli ryté, obrusované alebo leštené pomocou moderných nástrojov a médií - brúsky, frézy, karborundový prášok a podobne,“ uviedol pre agentúru SITA námestník riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť