Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

DOSKY: Pohania nie sú kresťanskou agitáciou, hovorí režisér sezóny

Hra podľa režiséra rieši otázku duchovna, vyrovnávania sa s dogmami, s cirkvou, s rodinou, s rodinnými problémami. Poukazuje na súčasný stav spoločnosti.

NITRA. Inscenácia Pohania Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave si na odovzdávaní divadelných ocenení sezóny DOSKY 2012 odniesla dve ceny. Jej režisér Marián Amsler je podľa kritikov najlepším režisérom sezóny a najlepší ženský herecký výkon sezóny podala Božidara Turzonovová.

Príbeh nešťastnej rodiny, ktorej do života vstúpi babička, ktorá prinesie do života pohanov trocha viery, kritikov mimoriadne zaujal, pretože hra získala najviac nominácií na DOSKY – až šesť. Hru do povedomia ľudí zapísal aj tragický osud jej mladej ukrajinskej autorky Anny Jablonskej, ktorá zahynula pri teroristickom útoku na letisko v Moskve v roku 2011.

Podľa Amslera je to veľmi ťažká inscenácia, pretože sa zaoberá závažnou témou. Ako povedal pre médiá po získaní ceny, nečakal žiadny veľký divácky úspech, pretože v dnešnej dobe majú diváci radšej komédie a ľahšie tituly. „O to viac ma prekvapilo, že sme dostali šesť nominácií a je vidieť, že možno na Slovensku to nie je až také zlé, že divákov dokážu osloviť aj vážne témy a že to zarezonovalo aj u kritiky. Som veľmi šťastný, že sme aspoň dve z nominácií premenili,“ povedal Amsler.

Zdôraznil, že Pohania nie sú kresťanskou agitáciou, ale poukazujú na absentujúce vyššie hodnoty, ktoré sa vytratili a každodenný život ovláda materiálno. Hra podľa neho rieši otázku duchovna, vyrovnávania sa s dogmami, s cirkvou, s rodinou, s rodinnými problémami a poukazuje na súčasný stav spoločnosti. „Naozaj si myslím, že dnešná spoločnosť nemá nejaké hodnoty alebo ideály, ku ktorým by sa mala upierať,“ zhodnotil režisér.

Tvorba inscenácie podľa Amslera nebola jednoduchá. „Mal som veľmi pestrý herecký tím, kde sa stretla naozaj veľmi temperamentná Zuzana Fialová a svojím spôsobom takisto temperamentná Božidara Turzonovová s Ferkom Kovárom, bol tam Maroš Geišberg so svojimi názormi. My sme na skúškach naozaj zistili, že sa nezhodneme na ničom,“ otvorene priznal Amsler.

Tvorivý proces bol preto podľa jeho slov veľmi živý a v inscenácii je poznať veľmi veľa názorov. Každý herec do svojej postavy vložil kus svojho svetonázoru, životnej skúsenosti a osobného ja.

Božidara Turzonovová, ktorá stvárnila úlohu duchovne založenej babičky, si tvorivý proces pri príprave inscenácie pochvaľuje. Režisér dal podľa nej hercom dostatočný priestor, no na druhej strane ich vedel aj usmerniť.

„Pre mňa bola práca s pánom režisérom aj s jeho skvelým tímom veľmi zaujímavá, takže bola radosť pracovať. Táto hra je skvelá v tom, že vyjadruje to, čo doteraz ešte nikto nevyjadril, a myslím, že sú to podstatné veci,“ povedala.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Kam vyraziť