Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto sa súdi s dôchodcom, žiada nájomné za školu

Poslanci s mimosúdnou dohodou nesúhlasili. Mesto čaká, ako krajský súd rozhodne o jeho odvolaní.

V areáli bývalej základnej školy dnes sídlia dve stredné školy, sú v podnájme.(Zdroj: Dušan Tarko)

NITRA. Mesto sa už roky súdi s bývalým učiteľom a exposlancom, dnes dôchodcom Cyrilom Ivanom. Žiada od neho zaplatiť nájomné za bývalú Základnú školu Levická.

Ivan si priestory prenajal ešte v roku 2004, keď mesto zrušilo základnú školu z racionalizačných dôvodov. Chcel, aby ďalej fungovala ako súkromná škola. Napokon to nevyšlo a jemu na krku zostal dlh 4-tisíc eur plus úroky z omeškania a zmluvná pokuta.

Okresný súd už po druhýkrát rozhodol, že platiť nemusí. Mesto sa opäť odvolalo.

Žalobu zamietli

Prvý rozsudok okresného súdu je z roku 2010, krajský súd ho zrušil a vec vrátil na nové konanie za účelom doplnenia dokazovania.

„V ďalšom rozsudku z 28. mája 2012 okresný súd opätovne zamietol žalobu mesta, pretože podľa jeho názoru nepreukázalo nad všetky pochybnosti, že predmet nájmu odporcovi riadne odovzdalo,“ povedal hovorca súdu Oliver Kolenčík.

Okresný súd poukázal napríklad na existenciu zmluvy o spolupráci (o ochrane a vykurovaní objektu), ktorú uzavrelo mesto s Cyrilom Ivanom. „V tejto súvislosti súd konštatuje, že pokiaľ by bol predmet nájmu riadne odovzdaný, neexistoval by žiaden logický dôvod na uzavretie zmluvy o spolupráci medzi mestom a odporcom,“ dodal Kolenčík.

Rozsudok nie je právoplatný, keďže sa mesto odvolalo.

V jednej z budov sídli Stredná odborná škola. Foto: Dušan Tarko

Primátor trval na dlhu

Cyril Ivan mal priestory v prenájme od septembra 2004 do 17. januára 2005. Tvrdí však, že mu budova nebola nikdy odovzdaná, respektíve že sa do nej nemohol dostať a nebola v užívania schopnom stave. Mesto s tým nesúhlasí, poukazuje najmä na preberacie protokoly, ktoré Ivan podpísal.

Poslanec Anton Kretter už v roku 2006 na zastupiteľstve povedal, že sám bol svedkom, ako sa Ivan do prenajatej školy nedostal, pretože tam bola aj druhá zámka, od ktorej nemal kľúč. Neskôr to zopakoval aj na súde.

Aj na základe Kretterovho svedectva poslanci ešte v roku 2006 vyhoveli žiadosti Cyrila Ivana a rozhodli o odpustení dlhu. Vtedajší primátor Ferdinand Vítek však uznesenie nepodpísal, považoval ho za nevýhodné pre mesto. Radnica si začala nájomné vymáhať súdnou cestou.

Ivan: Rešpektujte súd

Problémom sa zaoberalo aj septembrové zastupiteľstvo - radnica predložila poslancom informatívnu správu o vývoji sporu. Na rokovaní vystúpil aj Cyril Ivan, ktorý poslancom rozdal svoje písomné stanovisko.

Okrem iného v ňom píše, že nájomné vykompenzoval opravou strechy školských budov. „Rovnako bola dokladovaná aj ochrana a ošetrovanie školských objektov.“

Ivan ďalej píše, že škola bola nepoužiteľná a nájomná zmluva neplatná pre porušenie viacerých zákonov. Zastupiteľstvo požiadal, aby rešpektovalo rozsudok okresného súdu, ktorý žalobu mesta zamietol.

Poslancom pripomenul, že osobne školu budoval v akcii Z a kedysi bol ich kolegom: „Ako poslanec som sedel medzi vami tri volebné obdobia, bol som poslancom národnej rady.“

Foto: Dušan Tarko

Nedohodnú sa

Podľa poslanca Antona Krettera mestský úrad „niekedy postupoval tvrdšie voči Cyrilovi Ivanovi, možno aj pre jeho prchkú povahu“.

Nepozdáva sa mu napríklad, že mesto od Ivana žiada aj šesťpercentný úrok z omeškania ročne a zmluvnú pokutu: „Niekedy sme radi, že nám zaplatia len dlžnú sumu...“

Kretter preto navrhol, aby sa mesto dohodlo s Cyrilom Ivanom mimosúdne. „Pochybujem, že pán Ivan uzná našu pohľadávku. Som za pokračovanie v súdnom spore, ak je tam šanca na úspech,“ reagoval poslanec Milan Burda.

Rovnaký názor mala väčšina poslancov. Za Kretterov návrh hlasovali len traja, ôsmi boli proti a dvanásti sa zdržali.

Ak by aj návrh prešiel, primátor Jozef Dvonč povedal, že určite by uznesenie nepodpísal, lebo by išlo proti záujmom mesta: „Ak právnici mesta vyhodnotia, že môžeme byť úspešní, ja musím pokračovať v súdnom spore.“

Mesto: Máme dôkazy

Právnička vysvetlila, že sú dve možnosti: „Buď počkáme na rozhodnutie krajského súdu, alebo odvolanie stiahneme. V takom prípade zaplatíme všetky trovy a vzdáme sa možnosti vymáhať pohľadávku.“ Mesto trvá na tom, že má dostatok dôkazov, na základe ktorých by mohlo v odvolacom konaní uspieť.

„Sú tam preberacie protokoly s vlastnoručným podpisom pána Ivana. Nájomník nikdy nenamietal, že sa nevie do budovy dostať. Neuplatnil si ani právo na odpustenie nájomného, ktoré po šiestich mesiacoch zaniklo,“ povedala zástupkyňa prednostu Ivana Buranská.

Tvrdí tiež, že práce, ktoré na škole zabezpečil Cyril Ivan, sa museli vykonať zvnútra, čo znamená, že sa do budovy dostal. On trvá na tom, že sa robili len zvonka. Ide napríklad o opravu poškodených dverí a okien. Radnica namieta, že na oknách boli mreže, predložila o tom fotodokumentáciu.

Štefek: Mali ste jednu zámku odpíliť

„Vážim si váš prístup pri budovaní školy aj pri jej záchrane. Ale mali ste tú jednu zámku odpíliť, ak vám bránila v užívaní školy,“ povedal Ivanovi na zastupiteľstve viceprimátor Štefan Štefek. Poznamenal, že sa čuduje sudcovi, že rozhodol tak, ako rozhodol.

V správe, ktorú radnica predložila poslancom, sa píše: „Máme za to, že súd tendenčne, nesprávne a jednostranne posudzoval nami predložené dôkazy ako nedostatočné...“

ico

Dnes sa v budovách učia stredoškoláci

Cyril Ivan na ZŠ Levická dlhé roky učil, neskôr bojoval za jej záchranu. Keď ju mesto zrušilo, občianska iniciatíva poverila Ivana zriadením súkromnej základnej školy s materskou školou. Pokúšali sa o jej zaradenie do siete škôl v extrémne krátkom čase, ešte počas letných prázdnin 2004. Na ministerstve však neuspeli. Cyril Ivan za to viní mesto, údajne robilo „tlaky“.

Koncom roka 2004 poslanci schválili odstúpenie od nájomnej zmluvy, hoci bola uzatvorená na dobu určitú - do 30. júna 2005. Cyril Ivan voči tomu zaslal protest, no neuspel. Mesto argumentovalo aj nezaplateným nájomným. Radnica neskôr budovy prenajala stredným školám, ktoré tam fungujú dodnes.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 6 864
  2. Vargová z Veselí do Šale 682
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 567
  4. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 562
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 516
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 387
  7. Neded s cenným víťazstvom 257
  8. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 242
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 145
  10. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť