Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto sa súdi s dôchodcom, žiada nájomné za školu

Poslanci s mimosúdnou dohodou nesúhlasili. Mesto čaká, ako krajský súd rozhodne o jeho odvolaní.

V areáli bývalej základnej školy dnes sídlia dve stredné školy, sú v podnájme.(Zdroj: Dušan Tarko)

NITRA. Mesto sa už roky súdi s bývalým učiteľom a exposlancom, dnes dôchodcom Cyrilom Ivanom. Žiada od neho zaplatiť nájomné za bývalú Základnú školu Levická.

Ivan si priestory prenajal ešte v roku 2004, keď mesto zrušilo základnú školu z racionalizačných dôvodov. Chcel, aby ďalej fungovala ako súkromná škola. Napokon to nevyšlo a jemu na krku zostal dlh 4-tisíc eur plus úroky z omeškania a zmluvná pokuta.

Okresný súd už po druhýkrát rozhodol, že platiť nemusí. Mesto sa opäť odvolalo.

Žalobu zamietli

Prvý rozsudok okresného súdu je z roku 2010, krajský súd ho zrušil a vec vrátil na nové konanie za účelom doplnenia dokazovania.

„V ďalšom rozsudku z 28. mája 2012 okresný súd opätovne zamietol žalobu mesta, pretože podľa jeho názoru nepreukázalo nad všetky pochybnosti, že predmet nájmu odporcovi riadne odovzdalo,“ povedal hovorca súdu Oliver Kolenčík.

Okresný súd poukázal napríklad na existenciu zmluvy o spolupráci (o ochrane a vykurovaní objektu), ktorú uzavrelo mesto s Cyrilom Ivanom. „V tejto súvislosti súd konštatuje, že pokiaľ by bol predmet nájmu riadne odovzdaný, neexistoval by žiaden logický dôvod na uzavretie zmluvy o spolupráci medzi mestom a odporcom,“ dodal Kolenčík.

Rozsudok nie je právoplatný, keďže sa mesto odvolalo.

V jednej z budov sídli Stredná odborná škola. Foto: Dušan Tarko

Primátor trval na dlhu

Cyril Ivan mal priestory v prenájme od septembra 2004 do 17. januára 2005. Tvrdí však, že mu budova nebola nikdy odovzdaná, respektíve že sa do nej nemohol dostať a nebola v užívania schopnom stave. Mesto s tým nesúhlasí, poukazuje najmä na preberacie protokoly, ktoré Ivan podpísal.

Poslanec Anton Kretter už v roku 2006 na zastupiteľstve povedal, že sám bol svedkom, ako sa Ivan do prenajatej školy nedostal, pretože tam bola aj druhá zámka, od ktorej nemal kľúč. Neskôr to zopakoval aj na súde.

Aj na základe Kretterovho svedectva poslanci ešte v roku 2006 vyhoveli žiadosti Cyrila Ivana a rozhodli o odpustení dlhu. Vtedajší primátor Ferdinand Vítek však uznesenie nepodpísal, považoval ho za nevýhodné pre mesto. Radnica si začala nájomné vymáhať súdnou cestou.

Ivan: Rešpektujte súd

Problémom sa zaoberalo aj septembrové zastupiteľstvo - radnica predložila poslancom informatívnu správu o vývoji sporu. Na rokovaní vystúpil aj Cyril Ivan, ktorý poslancom rozdal svoje písomné stanovisko.

Okrem iného v ňom píše, že nájomné vykompenzoval opravou strechy školských budov. „Rovnako bola dokladovaná aj ochrana a ošetrovanie školských objektov.“

Ivan ďalej píše, že škola bola nepoužiteľná a nájomná zmluva neplatná pre porušenie viacerých zákonov. Zastupiteľstvo požiadal, aby rešpektovalo rozsudok okresného súdu, ktorý žalobu mesta zamietol.

Poslancom pripomenul, že osobne školu budoval v akcii Z a kedysi bol ich kolegom: „Ako poslanec som sedel medzi vami tri volebné obdobia, bol som poslancom národnej rady.“

Foto: Dušan Tarko

Nedohodnú sa

Podľa poslanca Antona Krettera mestský úrad „niekedy postupoval tvrdšie voči Cyrilovi Ivanovi, možno aj pre jeho prchkú povahu“.

Nepozdáva sa mu napríklad, že mesto od Ivana žiada aj šesťpercentný úrok z omeškania ročne a zmluvnú pokutu: „Niekedy sme radi, že nám zaplatia len dlžnú sumu...“

Kretter preto navrhol, aby sa mesto dohodlo s Cyrilom Ivanom mimosúdne. „Pochybujem, že pán Ivan uzná našu pohľadávku. Som za pokračovanie v súdnom spore, ak je tam šanca na úspech,“ reagoval poslanec Milan Burda.

Rovnaký názor mala väčšina poslancov. Za Kretterov návrh hlasovali len traja, ôsmi boli proti a dvanásti sa zdržali.

Ak by aj návrh prešiel, primátor Jozef Dvonč povedal, že určite by uznesenie nepodpísal, lebo by išlo proti záujmom mesta: „Ak právnici mesta vyhodnotia, že môžeme byť úspešní, ja musím pokračovať v súdnom spore.“

Mesto: Máme dôkazy

Právnička vysvetlila, že sú dve možnosti: „Buď počkáme na rozhodnutie krajského súdu, alebo odvolanie stiahneme. V takom prípade zaplatíme všetky trovy a vzdáme sa možnosti vymáhať pohľadávku.“ Mesto trvá na tom, že má dostatok dôkazov, na základe ktorých by mohlo v odvolacom konaní uspieť.

„Sú tam preberacie protokoly s vlastnoručným podpisom pána Ivana. Nájomník nikdy nenamietal, že sa nevie do budovy dostať. Neuplatnil si ani právo na odpustenie nájomného, ktoré po šiestich mesiacoch zaniklo,“ povedala zástupkyňa prednostu Ivana Buranská.

Tvrdí tiež, že práce, ktoré na škole zabezpečil Cyril Ivan, sa museli vykonať zvnútra, čo znamená, že sa do budovy dostal. On trvá na tom, že sa robili len zvonka. Ide napríklad o opravu poškodených dverí a okien. Radnica namieta, že na oknách boli mreže, predložila o tom fotodokumentáciu.

Štefek: Mali ste jednu zámku odpíliť

„Vážim si váš prístup pri budovaní školy aj pri jej záchrane. Ale mali ste tú jednu zámku odpíliť, ak vám bránila v užívaní školy,“ povedal Ivanovi na zastupiteľstve viceprimátor Štefan Štefek. Poznamenal, že sa čuduje sudcovi, že rozhodol tak, ako rozhodol.

V správe, ktorú radnica predložila poslancom, sa píše: „Máme za to, že súd tendenčne, nesprávne a jednostranne posudzoval nami predložené dôkazy ako nedostatočné...“

ico

Dnes sa v budovách učia stredoškoláci

Cyril Ivan na ZŠ Levická dlhé roky učil, neskôr bojoval za jej záchranu. Keď ju mesto zrušilo, občianska iniciatíva poverila Ivana zriadením súkromnej základnej školy s materskou školou. Pokúšali sa o jej zaradenie do siete škôl v extrémne krátkom čase, ešte počas letných prázdnin 2004. Na ministerstve však neuspeli. Cyril Ivan za to viní mesto, údajne robilo „tlaky“.

Koncom roka 2004 poslanci schválili odstúpenie od nájomnej zmluvy, hoci bola uzatvorená na dobu určitú - do 30. júna 2005. Cyril Ivan voči tomu zaslal protest, no neuspel. Mesto argumentovalo aj nezaplateným nájomným. Radnica neskôr budovy prenajala stredným školám, ktoré tam fungujú dodnes.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť