Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Meno „Veľkého Andyho“ nesie naše divadlo

Andrej Bagar stvárnil 297 divadelných a 14 filmových postáv, režíroval 42 divadelných hier, 276 rozhlasových hier, 115 skečov, 13 pásiem a jeden kabaret. Napísal aj knihu reportáží zo sveta.

Návštevníka na výstave v Salóne NG víta busta Andreja Bagara.(Zdroj: (ČE))

Andrej Bagar stvárnil 297 divadelných a 14 filmových postáv, režíroval 42 divadelných hier, 276 rozhlasových hier, 115 skečov, 13 pásiem a jeden kabaret. Napísal aj knihu reportáží zo sveta.

NITRA. Do rámca Divadelnej Nitry zapadá výstava Andrej Bagar (1900 - 1966), včera, dnes a zajtra, ktorú otvorili v Salóne Nitrianskej galérie. Kurátorkou výstavy, ktorá potrvá do 14. októbra, je Katarína Kunová.

Zápisky z ciest

Archívne dokumenty výstavy pochádzajú z depozitárov Divadelného ústavu v Bratislave. Hneď na začiatku návštevníkov víta busta a veľká fotografia významného herca a režiséra Andreja Bagara, po ktorom v roku 1976 pomenovali Krajové divadlo v Nitre. Jeho meno nesú aj ulice a ZŠ v Bratislave a rodných Trenčianskych Tepliciach.

Na niekoľkých paneloch je inštalovaný fotografický, textový i obrazový materiál venovaný životu a tvorbe umelca. Celkovo Bagar stvárnil 297 divadelných a 14 filmových postáv, režíroval 42 divadelných hier, 276 rozhlasových hier, 115 skečov, 13 pásiem a jeden kabaret.

Divák sa môže začítať aj do Bagarových pamätí i zápiskov z ciest po svete - Indii, Veľkej Británii, Srí Lanke, Kambodži, Maroku, Grécku, Rumunsku či NDR. Vydal z nich knihu reportáží Rozpačitý mier. Výstavu dopĺňajú karikatúry umelca od viacerých slovenských karikaturistov, pozoruhodné sú aj kresby a olejomaľby Bagara od kolegu Františka Zvaríka a Emila Pauloviča.

Bol sluhom aj kuričom

Rodák z Trenčianskych Teplíc sa vo Viedni vyučil sa čalúnnika, pričom zároveň študoval na umelecko-priemyselnej škole a neskôr herectvo na konzervatóriu v Prahe. Predtým, než sa stal hercom, bol aj robotníkom, hotelovým sluhom či kuričom.

V rokoch 1919-21 pôsobil v ochotníckom divadelnom krúžku pri robotníckej telovýchovnej jednotev Trenčianskych Tepliciach, od augusta 1921 sa stal členom kočujúcej hereckej spoločnosti Slovenského národného divadla. Sám Bagar na svoje začiatky spomína takto: „Naši neboli nadšení, azda vplyvom kočujúcich spoločností, ktoré navštevovali naše mesto a ktoré nevystupovali zrovna reprezentatívne. Moja stará mať nemohla ani vidieť „čaučpílerov“, od tých čias, čo jej jeden, ktorý u nej býval, po konci letnej sezóny utiekol oknom bez vyrovnania účtov.“

Hral pre partizánov

V SND, kde ho kolegovia prezývali „Veľký Andy“, Bagar celkovo pôsobil počas štyroch období, vytvoril tu desiatky významných postáv v činohre, operete, opere i balete, neskôr aj režíroval. V slovenskom profesionálnom divadle bol prvým Hamletom. Podľa kritikov ho hral po novom, bol vášnivý, búrlivý, boľavý, rozorvaný...

V rokoch 1939-44 bol Bagar mimo divadla. Pre svoju protifašistickú činnosť bol väznený, bol aj v pracovných táboroch vo Viedni a Berlíne. Po prepustení pôsobil pod krycím menom Ján Minárik ako režisér bratislavského rozhlasu. V roku 1944 sa stal spoluzakladateľom martinského divadla, neskôr, keď mu pobyt v Martine zakázali, odišiel do SNP. Medzi partizánov prišiel s divadelným súborom, neskôr založil a viedol Frontové divadlo. Po oslobodení bol do roku 1951 umeleckým riaditeľom SND, bol tiež pedagógom a rektorom VŠMU.

Panely s archívnymi materiálmi dokumentujú bohatý osobný i profesionálny život umelca.

Obraz s podobizňou Andreja Bagara od kolegu - herca Františka Zvaríka. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť