Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Počas Svetového dňa turizmu o kultúrach a cestovaní

NITRA. Tento rok budú v Nitre oslavy Svetového dňa cestovného ruchu spojené s Dňami partnerských miest. Pozvanie prijali mestá Osijek z Chorvátska, Kroměříž a České Budějovice z ČR, Báčsky Petrovec zo Srbska, Zielona Góra z Poľska, Spišská Nová Ves a maďarské mesto Veszprém, s ktorým Nitra v krátkom čase podpíše zmluvu o spolupráci.

Centrom diania sa 27. a 28. septembra stane ulička Pri Synagóge a pešia zóna. Ľudia tu budú môcť ochutnať tradičné špeciality z partnerských miest, vypočuť si koncerty a zapojiť sa do súťaží a kvízov. O 16.30 h a o 17. h budú bezplatné prehliadky mesta so sprievodcom s odchodom spred synagógy. Vo štvrtok 27. septembra bude v synagóge Večer chorvátsko-slovenského priateľstva spojený s hudobnými vystúpeniami a podpísaním priateľskej zmluvy medzi mestom Nitra a Zväzom Slovákov v Chorvátsku. V piatok 28. septembra sa program presunie na pešiu zónu – predstaví sa Divadlo KVELB z Českých Budějovíc a kapely z Nitry, Kroměříža a Spišskej Novej Vsi.

Súčasťou podujatia bude súťaž o naj suvenír z Nitry. Cieľom je zozbierať čo najviac suvenírov od obyvateľov mesta a okolia v rôznych kategóriách - najoriginálnejší, najmenší, najvtipnejší, najvzdialenejší či najstarší suvenír. Suveníry vystavia od 21. do 28. septembra v NISYS-e, súťaž vyhodnotia 28. septembra o 20. h na pešej zóne. Na výstave budú rôzne zaujímavosti, napríklad miniatúrny ružový tank č. 23 - symbol odchodu sovietskych vojsk z Československa, bol pôvodne vystavený na pražskom námestí v roku 1945), zbierka zápaliek z OH Moskva 1980 a iné suveníry.

Súčasťou Svetového dňa turizmu budú 26. septembra aj oslavy na pôde UKF v Akropole na Hodžovej 1, keďže už siedmy rok podujatie spoluorganizujú aj študenti Katedry manažmentu kultúry a turizmu UKF v spolupráci s NSK, NISYS-om, cestovateľmi, cestovnými kanceláriami a ďalšími partnermi. Návštevníkov čakajú prezentácie, prednášky cestovateľov, výstavy. Novinkou je súťaž o najkrajšiu fotografiu z ciest.

Súčasťou programu bude premietanie cestopisného filmu Exotika, ako ju nepoznáme, prezentácie cestovateľov, študentov i pracovníkov UKF v Nitre, ktorí absolvovali pobyty v zahraničí. Vyvrcholením bude aj tento rok beseda s cestovateľom ĽubošomFellnerom.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť