Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ulice Nitry ožijú sprievodnými podujatiami Divadelnej Nitry

Už 21. ročník Divadelnej Nitry sa začína dnes a potrvá do 26. septembra.

Ulice Nitry ožijú počas nasledovných dní sprievodnými podujatiami Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

NITRA. Jeho 21. ročník sa začína dnes a potrvá do 26. septembra. Sprievodný program celkovo prinesie 68 podujatí, v ktorých bude vystupovať 220 umelcov. Odohrávať sa budú na ulici, v divadelných sálach, pod hradom, v synagóge, antikvariáte, čajovni, nákupnom centre, ale aj na nezvyčajných miestach ako je bývalá trafostanica, upravený nákladný kontajner či šesť osobných áut.

Priestranstvo pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre sa premenilo na pulzujúce festivalové námestie s novým vzhľadom. Ponúka netradičné priestory skonštruované z lešenárskych systémov a drevených paliet. „Namiesto kávy v klasickej kaviarni si návštevník vypije svoj nápoj v stánku z lešenia, namiesto klasickej čitárne si bude môcť čítať v tej festivalovej a posadiť sa na sedadlá či ležadlá vytvorené z paliet,“ uviedla PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková. Tradičný jarmok s predajom remeselných výrobkov nahradí market súčasného umenia, módy a dizajnu. Namiesto fast foodu budú stánky s občerstvením ponúkať Fest Food.

Ako ďalej informovala Kizáková, v kaviarni vo Festivalovej uličke si budú môcť Nitrania popri popíjaní svojho nápoja vypočuť aj rozhlasovú hru alebo recitál laureátov 50. ročníka Poděbradských dní poézie. Z nočnej pešej zóny sa stane kino a pod holým nebom sa budú v rámci sekcie film.sk.doc premietať nové filmy mladých slovenských tvorcov. Milovníci filmu sa môžu tešiť na dokumentárnu komédiu z rómskej osady Zvonky šťastia o fanúšikoch Karla Gotta a Dariny Rolincovej či experimentálny film Kto z Koho o tom, ako sa z obyčajných každodenných pohybov dajú vytvoriť tanečné kreácie.

Vo festivalovom pouličnom programe nebudú chýbať tanečníci na chodúľoch zo zoskupenia Long Vehicle Circus a tiež ich kolegovia z Chodoroad show Divadla Harry Teater. Po nitrianskych uliciach sa počas festivalu bude pohybovať aj Kocúr v čižmách z Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice či Krokodíl Kroko z Divadielka Svetielko v Nitre. „V predstavení Platea Divadla bez domova uvidia diváci unikátne bláznivé kúsky - holohlavého muža na chodúľoch či 70-ročnú plávajúcu akrobatku,“ doplnila Kizáková. Na výstavy výtvarných diel nebude treba počas Divadelnej Nitry chodiť do kamenných múzeí. Študenti Katedry intermédií a digitálnych médií Akadémie umení v Banskej Bystrici využijú na svoje inštalácie a diela naozaj netradičný priestor, a to osobné automobily rozmiestnené v centre mesta, ktoré budú výstavným priestorom a objektom zároveň.

Návštevníci festivalu si budú môcť vypočuť koncert netradičného „hardcore teatro punku“ v podobe nitrianskej kapely Bijjouterrier, ktorej frontmankou je herečka Divadla Andreja Bagara Alena Pajtinková. Divadelná Nitra poteší aj tých najmenších v rámci sekcie Festival deťom, pripravené sú súťaže, hry a detské divadelné predstavenia. Počas sobotnej Bielej noci vystúpia z rúška tmy nitrianske múzeá a galérie a svoje brány otvoria návštevníkom v neobvyklých večerných hodinách. Rozsvietia sa stovky lampiónov v Lampiónovom sprievode a netradičný virtuálno-reálny a hudobno-vizuálny zážitok prinesú koncerty Longital & VJ Kufrík Brothers a audiovizuálny projekt Lowii.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Smútok v Alekšinciach, zomrel Ján Štajer st.

Ján Štajer odišiel vo veku 62 rokov. Potichu, nečakane, bez slovka rozlúčky s najbližšími. Smrť nemá spôsoby.

Futbalisti v príprave

Tímy z druhej a tretej ligy mali generálky. Pozrite si sumár futbalových výsledkov za minulý týždeň.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

Pomôcť Nitre aj sebe

Nitriansky stred poľa vystužil Christián Steinhübel, jesenný špílmacher Serede s trnavskou minulosťou.

Blízke regióny

Miesta na ktorých sa zastavil čas. Pozrite sa, ako to vyzerá v chátrajúcich pamiatkach nášho regiónu

Skupina nadšencov sa rozhodla zmapovať a spopularizovať priemyselné dedičstvo na Slovensku, ale aj iné spustnuté objekty, ktoré sú zaujímavé. V spolupráci s webom ciernediery.sk vám priblížime miesta z nášho regiónu, na ktorých sa už dávno zastavil čas...

Objasňujú smrť 32-ročného Levičana

Telo muža našli dnes nadránom pod oknami paneláka v Bratislave.

V automobilke PSA zažehnali ďalší spor. V hre sú opäť mzdy

Kolektívne vyjednávanie medzi vedením automobilky a odbormi prebiehalo už od septembra. V novembri ho však pozastavili. Obe strany nezhody doteraz nemedializovali.

Vodiči, pozor na zmenu dopravy

Počas výstavby novej kruhovej križovatky budú platiť obmedzenia.

ŠK Podlužany sa pripravujú na jarnú stíhaciu jazdu

Futbalisti ŠK Podlužany okupujú po jesennej časti Oblastných majstrovstiev druhé miesto a na jar by chceli potrápiť prvé Šahy.

Všetky správy

Boli hlavami chobotnice. Dnes podnikajú, poľujú a stavajú

Bývalí členovia vedenia štátnej poisťovne jej majú vrátiť 15-tisíc eur. Pretože to doteraz neurobili, dala ich na súd.

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Betónové mantinely, ktoré najmä pri personálnych nomináciách dal podľa odborníkov Smer Druckerovi, najlepšie vidno pri riaditeľoch nemocníc.

Kto je kto v zdravotníckej pyramíde vplyvu a prečo

Najsilnejším mužom zdravotníctva je premiér Robert Fico (Smer). Svoju silu naposledy ukázal pri úsporných opatreniach štátnej poisťovne.

Česká NOVA odchádza zo Slovenska a vyhráža sa žalobami

České stanice Novy by mali na Slovensku skončiť, Prima ešte rokuje.

Prípad Gáborík. Taký luxus si môže dovoliť málokto

Slovenský hokejista prežíva v Los Angeles jednu z bodovo najslabších sezón v kariére.

Kam vyraziť