Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Začína sa Divadelná Nitra, prinesie legendy svetového divadla

Legendy svetového divadla aj nováčikovia predstavia svoje diela na 21. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa začína dnes.

Legendy svetového divadla aj nováčikovia predstavia svoje diela na 21. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa začína dnes a potrvá do 26. septembra.

NITRA. Do Nitry zavíta 237 divadelných profesionálov z 13 súborov. Diváci sa môžu tešiť na špičkové inscenácie z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie a Slovenska. Pozrieť si budú môcť výkony 105 hercov, tanečníkov a hudobníkov. Súčasťou festivalu bude aj sprievodný program, ktorý prinesie do ulíc 68 podujatí a 220 umelcov.

Divadelná Nitra sa dnes začne inscenáciou svetoznámej argentínskej choreografky Constanzy Macras Otvorení všetkému. V temperamentnej tanečnej freske o živote Rómov sa zaskvie 18 profesionálnych tanečníkov nemeckého súboru DorkyPark a šesť talentovaných Rómov, ktorých vybrali na kastingoch na Slovensku, v Maďarsku a v Českej republike. Dnes večer rozdajú v Divadle Andreja Bagara divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2012.

Divadelná Nitra aj tento rok prinesie spoločensko-politické témy Európy. Podtitulom 21. ročníka festivalu je vina/nevina. „Divadlo dnes považujú ľudia za oddych či zábavu. My ho chápeme ako miesto, kde môže človek nazrieť do tém a problémov, ktoré ho bytostne zaujímajú a ktoré inde nenájde,“ vysvetlila riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová. Ako ďalej dodala, inscenácie opisujú najrôznejšie životné situácie a neboja sa ani háklivých tém ako je chudoba – morálna i materiálna. Zobrazujú javy nenápadné aj nebezpečné a tvorcovia nemajú strach stúpať na nášľapné míny v podobe politických aj súkromných tabu.

Aj vážne témy sa však na Divadelnej Nitre zobrazujú atraktívnym spôsobom. V inscenáciách zohrá veľkú úlohu humor v rôznych podobách - čierny, ironický alebo groteskný. Vážne posolstvá sa dostanú k divákom aj formou tanca a niektoré inscenácie doplní živá hudba. Napríklad v poľskej produkcii III Fúrie zahrá punková kapela, v maďarskej čiernej groteske Anamnéza sa predvedie rocková skupina. Na scéne nebude chýbať ani otvorená politická provokácia v inscenácii Čím viac nás je, tým rýchlejšie dosiahneme cieľ. Jej traja tvorcovia sa premenovali podľa mena slovinského premiéra Janeza Janšu. V ich diele bude hosťovať známa slovenská herečka Zuzana Fialová, ktorá netradičným spôsobom doplní inscenáciu úryvkom z kultovej Shakespearovej drámy Rómeo a Júlia.

Ako ďalej informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková, medzi hviezdne predstavenia festivalu bude patriť britská hra Zajtrajšie večierky, ktorá čerpá aj z tradície obľúbených stand-up comedy šou. Vytvoril ju Tim Etchells so svojím súborom Forced Entertainment, ktorý v Británii označujú za najbrilantnejšiu experimentálnu divadelnú spoločnosť s medzinárodnou reputáciou. Jediné kulisy, ktoré si so sebou dvaja herci privezú v kufri, sú farebné žiarovky. Na Divadelnej Nitre opäť nebudú chýbať ani slovenské inscenácie. Slovenské komorné divadlo z Martina sa predstaví s poslednou premiérou minulej sezóny Sedem dní do pohrebu, Divadlo Pôtoň z Bátoviec prinesie inscenáciu Psota. Obe inscenácie majú po dve nominácie na DOSKY. Divadlo Aréna z Bratislavy uvedie v Nitre hru Kukura a v rámci sekcie Festival Plus si budú môcť diváci pozrieť aj Pohanov Činohry Slovenského národného divadla, ktorá získala najviac – šesť nominácií na DOSKY 2012. Dejiskom hlavného programu festivalu sa stane Divadlo Andreja Bagara v Nitre a Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Všetky inscenácie budú tlmočiť do slovenčiny a angličtiny.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť