Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Verná kópia domčeka z 9. storočia ukazuje život Slovanov

Kozub a spodné časti stien sú originály z 9. storočia.

Takto vyzeralo obydlie Slovanov v 9. storočí. Jeho presnú kópiu vytvorili v Bojnej.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Kľúč aj pánty dverí sú presné kópie, ktoré vyrobili podľa objavených predmetov.

BOJNÁ, NITRA. Malý, ale zato veľmi nápadný lesný domček vyrástol v kopcoch nad dedinou Bojná. Za desať dní ho tu postavili archeológovia.

Budova je presnou kópiou slovanského domu z 9. storočia. Kozub so spodnými časťami stien sú dokonca autentické, archeológovia s nimi nerobili nič, iba ich zakonzervovali. Ďalšie prvky ako napríklad pánty dverí či kľúč sú presne spravenou kópiou, ktorú vyrobili na základe nálezov pochádzajúcich zo slovanskej osady.

Kopce nad Bojnou sú významným archeologickým náleziskom.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

V malom dome sa tlačili aj dve generácie

Domom tohto typu hovoria zemnica, pretože je zahĺbený do zeme alebo do skaly, ako je to aj v prípade modelového domčeka v Bojnej.

„Robili to z izolačných dôvodov. Podobné domy boli typické nielen pre Slovanov, ale poznali ich aj Kelti či Germáni. Hlavnou časťou takýchto domov bola kamenná pec, ktorá slúžila na varenie a vykurovanie,“ hovorí vedúci výskumu v Bojnej Karol Pieta z Archeologického ústavu v Nitre.

Modelová zemnica je malým domčekom, jej rozmery sú zhruba 3,5 x 3,5 metra. Odborníci ale tvrdia, že nekomfortné priestory nemali nič spoločné s výškou našich slovanských predkov.

„Neboli od nás oveľa nižší, rozdiel bol možno desať centimetrov. Dôvod na takéto malé obydlia bol klimatický, ľahšie ich vykúrili. Pre súčasníka sú zemnice nezvyčajne maličké, no bolo to štandardné bývanie možno aj pre dvojgeneračnú rodinu. Počítame so šiestimi až ôsmimi členmi,“ hovorí archeológ Karol Pieta.

Zemnica Slovanom komfort nedala, no poskytla im útočisko pred zimou. Ako podotkol Karol Pieta, život rodiny sa netočil okolo domu: v zemniciach naši predkovia väčšinou len spali a varili. Ich život sa podobal pastierskemu chlebíčku – väčšinu dňa trávili prácou vonku, v domoch pracovali iba v zime.

Kozub v domčeku je originálom z 9. storočia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Modelový dom stavali rovnako ako kedysi Slovania

Archeológovia si pre svoj zámer vybrali objekt, ktorý im poskytol dostatočné informácie potrebné na modelovanie slovanského obydlia. Odborníci len neradi hovoria o rekonštrukcii pôvodných obydlí, lebo na rozdiel od Slovanov v 9. storočí nepoužívali pri stavbe domu pôvodné nástroje, ale modernú techniku. Čo robili rovnako, boli práce na opracovávaní a úprave stromov potrebných na výstavbu.

„Ani predkovia nešli do stavebnín, aby si nakúpili stavebný materiál. Rovnako sme museli postupovať aj my – zoťať stromy, zbaviť ich kôry a podkôrnej vrstvy,“ opisuje postup Karol Pieta. Obom 'skupinám' stavba jedného domu trvala zhruba rovnaký čas – desať dní. Pieta to zdôvodňuje tým, že čo Slovanom urýchlila ich manuálna zručnosť, to našim súčasným archeológom vynahradila moderná technika. Napríklad drevo, ktoré by museli nechať vysúšať v obave z napadnutia hmyzom, natreli archeológovia konzervačnými látkami.

Dvere s kópiou pôvodného kľúča

Na stavbe domu pomohli znalcom predmety nájdené na hradisku. Domček v Bojnej má napríklad dvere, ktoré sa zatvárajú na kľúč. Pánty na dverách aj kľúč sú verné kópie tu objavených originálov. Autentické prvky veľa vypovedajú o metódach, aké sa v tých časoch v staviteľstve používali.

Dom sprístupnia turistom, ktorí budú môcť získať predstavu o tom, ako Slovania v 9. storočí bývali.

Neďaleko zemnice je aj zrekonštruované valové opevnenie slovanského hradiska.

ico

Unikátny zvon

Nálezy z Bojnej bude môcť vidieť aj verejnosť. Archeoskanzen by mal vzniknúť medzi náleziskom v lese a dedinou. Už teraz ale môžu návštevníci zájsť do novootvoreného Archeologického múzea Veľkej Moravy v Bojnej. Verejnosti predstavuje významné slovanské nálezy z lesov nad dedinou. Medzi predmetmi sú šperky, poľnohospodárske nástroje, predmety v tvare kríža, kopije, hroty šípov aj jazdecké ostrohy. Nechýbajú ani pozlátené plakety z prenosného oltára či zachovaný odlievaný zvon, ktorý dodnes zvoní. Zvon patrí k štvorici zvonov z 9. storočia, ktoré sa v Európe podarilo zachovať.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť