Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Fotografovanie sa stalo jeho životnou láskou i povolaním

Jeho prvou víťaznou snímkou bola fotografia Dovidenia, mamička, na ktorej je jeho dcéra Zuzana. Najbizarnejšou je Dilema – beznohý pacient hľadí na jednu protézu nohy.

Pavol Čepček pri netradičnej fotografii Eiffelovky.(Zdroj: (KOS))

Jeho prvou víťaznou snímkou bola fotografia Dovidenia, mamička, na ktorej je jeho dcéra Zuzana. Najbizarnejšou je Dilema – beznohý pacient hľadí na jednu protézu nohy.

NITRA. Pestrým výberom zo svojej tvorby sa v Nitre prezentuje fotograf Pavol čepček. Jeho výstava Momenty v Krajskom osvetovom stredisku potrvá do 28. septembra.

Zasvätil ho otec

Autor sa narodil v Zlatých Moravciach, v októbri oslávi okrúhle jubileum 50 rokov. Detstvo a mladosť prežil v Topoľčiankach, ktoré sú podľa neho priam predurčené na fotografovanie. „Pri prechádzkach v zámockom parku ma otec často zasväcoval do tajov fotografovania a potom sme doma v tmavej komore vyvolávali filmy a fotografie. Tajomné červené svetlo tmavej komory mi učarovalo,“ vyznáva sa Pavol Čepček.

„Na základne škole som pracoval vo fotokrúžku pod vedením Kolomana Zemanoviča. Neskôr som sa už vydal vlastnou cestou a s väčšími, či menšími prestávkami som fotil stále. Boli to najmä fotografie rodiny, priateľov a prírody.“

Prvé miesto za Eiffelovku

Pavol Čepček bol jedným z prvých fotografov na Slovensku, ktorý si od roku 1984 začal doma vyvolávať aj farebné diapozitívy. Aktívnejšie začal znovu fotografovať, až keď sa oženil a fotografoval rodinných príslušníkov. V roku 1988 urobil svoju prvú víťaznú fotografiu.

„Snímka Dovidenia, mamička, na ktorej je naša dcéra Zuzana s kufrom na železničnej stanici v Zlatých Moravciach, získala 1. miesto v súťaži Mládež na cestách - ČSSR - Zápisník. Potom som začal prispievať fotografiami do Fototipu, kde som mal viackrát víťazné fotografie, získal som aj 1. miesto v časopise Krásy Slovenska 2009, v súťaži Mattoni 1995 som bol medzi 10 najlepšími autormi. Moje snímky vyšli aj v periodikách Geo, Jazdectvo a Životný štýl,“ hovorí o svojich úspechoch fotograf.

„V roku 2010 ma ocenili za kreatívny prístup v knihe portrétov Faces of Fringe a vlani som za fotografiu Eiffelovka získal 1. miesto v súťaži Environment. Okrem týchto ocenení mám aj mnoho cien z českých časopisov Foto Video a Digi.“

Sprevádza ho aj manželka

Fotografie si autor v súčasnosti archivuje na externých diskoch, kde ich má už úctyhodné množstvo, odkladá si aj negatívy, niektoré ešte z čias mladosti. Snímky posiela do rôznych súťaží, zúčastňuje sa mnohých výstav - Foma Foto Fest, Foto Slovakia, Vysoké hory Nitra, AMFO a iné. Ako zakladajúci člen fotoklubu FoTOP v Topoľčiankach sa so svojimi fotkami pravidelne prezentuje aj na klubových súťažiach. Vlastnú autorskú výstavu som mal vlani v Zámku v Topoľčiankach, druhou je súčasná výstava Momenty v nitrianskom KOS.

„Fotografovanie je mojou životnou láskou a fotoaparát mám stále so sebou. Mojim mottom je myšlienka „kde niet fotografie, niet histórie“. Snažím sa preto zachytiť momenty, ktoré ma niečím zaujmú. Najradšej fotím, samozrejme, krásy Slovenska, okolie Topoľčianok a potom najmä Škótsko. Posledné dva roky ma chytilo fotografovanie chrámov, portrétov a street foto,“ prezrádza Pavol Čepček.

„Fotografiou žije aj celá moja rodina - nebyť pochopenia manželky, asi by som sa tomu nemohol tak intenzívne venovať. Manželka ma na „fotovýletoch“ často sprevádza, neraz ma upozorní na niečo, čo stojí za to „cvaknúť“.“

Za srdce ho chytila gotika

Keďže fotograf našiel v svojej päťčlennej rodine podporu, jeho koníček pred 10 rokmi prerástol do povolania. Otvorili si rodinný obchod s minilabom. Už má síce menej času na fotografovanie, ale na vychádzky do prírody sa ho snaží vždy nájsť.

„Najďalej som sa s fotením dostal do Moskvy, ale najradšej fotografujem v Škótsku, kde je krásna príroda. Fotím tu najväčší kultúrny festival na svete Fringe v Edinburghu. Tu som začal aj s fotením chrámov, hlavne gotických. Gotika ako taká ma fascinuje, preto sa na fotografiách snažím zachytiť krásu a mohutnosť týchto stavieb, napríklad St. Giles a St. Marys v Edinburghu, Saint Etiénne v Metz, Notre Damme Paríž, Rosslyn v Škótsku a podobne,“ prezradil fotograf.

Podľa Čepčeka je jeho snáď najbizarnejšou fotka Dilema, na ktorej je beznohý pacient v nemocnici s jednou protézou nohy. Pre svoju drsnosť ju zatiaľ nikde nevystavoval. Jeho najobľúbenejšími sú Dovidenia, mamička, Free style a Eiffelovka.

Autor v októbri oslávi päťdesiatku – k jubileu si želá hlavne zdravie. „Nech mi slúžia oči a nohy, aby som videl a mohol nafotiť ešte mnoho zaujímavých fotografií, prajem si aj rodinnú pohodu, lebo v pohode sa fotí najlepšie. A ešte niekoľko snov, o nich sa však zatiaľ pomlčím. Sny sa nemajú prezrádzať, aby sa splnili,“ hovorí Čepček.

„Chcel by som fotiť veci, ktoré ľudí zaujmú a očaria, pretože posledné roky aj na fotografických súťažiach vyhrávajú najmä snímky, ktoré ukazujú násilie a tragédie. Ja chcem ľuďom mojimi fotografiami ukázať krásu, farebnosť a ľudí, ktorí sa tešia zo života.“

Na vernisáži výstavy Momenty v KOS v Nitre Pavol Čepček s manželkou a dcérou.

Víťazná fotka Dovidenia, mamička s dcérou Zuzanou.

Fotka Dilema. Zatiaľ ju autor nikde nevystavoval.

Free style.

Prírodné zábery.

St. Marys Cathedral.

St. Giles Cathedral.

Tvar stromu.

Snímky s náboženskou tematikou. FOTKY: PAVOL ČEPČEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť