Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Neschopní preraziť múr a cítiť blízkosť toho druhého

Z hry Solitaire.sk môže divák odchádzať s príjemný pocitom, spojeným s iskierkou nádeje, že ten život predsa len nie je úplne nezmyselný.

Miloš Kusenda a Andrea Sabová.(Zdroj: COLLAVINO)

Z hry Solitaire.sk môže divák odchádzať s príjemný pocitom, spojeným s iskierkou nádeje, že ten život predsa len nie je úplne nezmyselný.

NITRA. Štyria herci excelentne rozohrali smutno-smiešnu „partiu“ o samote a hľadaní spriaznenej duše. Hru Solitaire.sk minulú stredu uviedlo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.

Súčasnu slovenskú divadelnú hru Zuzany Ferenczovej a Antona Medowitsa uviedli dokonca v celoslovenskej premiére. Text hry je víťazom súťaže Dráma 2008, vzápätí ho zinscenovala skupina slovenských hercov v pražskom Divadle v Dlouhé.

Smiech aj smútok

Hrdinami grotesknej hry o dnešných tridsiatnikoch sú Nezábudka (Katka Petrusová), Luna (Andrea Sabová), Lečo (Miloš Kusenda) a Hlava (Radovan Hudec). Každý z ich obýva vlastný byt v 12-poschodovom bytovom komplexe. Každý žije vo svojom vlastnom svete, ktorý sa so svetom tých druhých „pretína“ na chodbe, vo výťahu, na schodisku, v komunikácii cez telefón či e-mail. Bližšie, dôvernejšie vzťahy však susedia nevedia nadviazať.

„Všetci štyria sú z pohľadu ostatných ľudí úspešní v tom, čo robia, akurát ich trápi samota. Situácie, do ktorých sa títo hrdinovia dostávajú, sú vtipné, ale na druhej strane z nich vystupuje do popredia neschopnosť preraziť múr medzi sebou a cítiť blízkosť toho druhého. Do komediálnej roviny sa trochu vkráda strach, smútok a zamyslenie nad tým, prečo sú úspešní mladí ľudia osamotení,“ hovorí dramaturgička predstavenia Veronika Gabčíková

„Myslím si, že táto hra je odrazom súčasnej reality. „Single“ ľudí je aj u nás čím ďalej tým viacej. Je veľmi málo párov, ktoré by sa brali okolo 25 rokov, čo bolo za mojich čias úplne normálne. Dnes si väčšina mladých najprv buduje kariéru a zabezpečuje bývanie, až potom rieši otázku partnerstva a rodiny. No čím je človek starší, tým je menej prispôsobivý a náročnejší na výber partnera.“

Za dverami bytu sami

Každá z postáv hry Solitaire.sk sa dostáva do konkrétnych situácií, ktoré - až na jednu špecifickú – môže riešiť každý z nás. Postavy vzhľadom na riešenie istých problémov prechádzajú psychologickým vývojom. Výsledkom riešenia či neriešeniasituácií je napokon pocit samoty.

Príbehy a situácie sa odohrávajú v bytoch a v nebytových priestoroch, ktoré sú v scéne od Zoje Zupkovej len náznakové a symbolické. Kostýmy hercov sú súčasné, civilné, aké bežne vidíme na ulici, Eva Kleinová ich navrhovala s ohľadom na charakter jednotlivých postáv. „V hre vôbec nejde o to, aké sú byty a čo má kto na sebe, ale o to, že tí ľudia zostávajú za dverami bytu sami. Ide o pocit osamotenosti, vykorenenosti,“ dodala Gabčíková.

Koláž výstupov

Režisérom predstavenia je Michal Spišák. Ako povedal, vždy sa snaží vychádzať z takej podoby, ktorú si hra vyžaduje - aby veci boli zrozumiteľné a aby téma z textu hry čo najviac prešla na divákov. „Táto hra je špecifická v tom, že nemá klasický dej. Ide skôr o koláž monologických výstupov jednotlivých postáv, výpovede o životných pocitoch hlavých hrdinov. Náhodne sa stretávajú v priestoroch obytného domu, sem-tam si niečo povedia, ale nič hlboké, závažné. Cez tento fakt hra poukazuje na ich osamotenosť,“ povedal režisér.

Jedna zo ženských postáv – Nezábudka – v hre hovorí, že „dúfa, že sa stane niečo významné, a keď sa nestane, bude si to aspoň predstavovať“. „Všetci niečo v budúcnosti očakávame, niečo, čo zmení naše životy. Hra nie je tragická, je to skôr taký tragikomický obrázok mladých ľudí. Pocit, s ktorým by divák mohol odchádzať z predstavenia, by mal byť príjemný, spojený s iskierkou nádeje, že ten život predsa len nie je úplne nezmyselný,“ pokračuje Michal Spišák.

„Že keď sa posnažíme, nájdeme v ňom nejaké zvyšky zmyslu, na ktorom môžeme budovať svoju ďalšiu existenciu. Záleží na každom, ako sa vie boriť so životnými prekážkami - vždy je dôležitý vnútorný postoj človeka, ako prijíma rany osudu, alebo naopak, návaly šťastia.“

O živote nesníva, je aktívna

Má svoju Nezábudku si v Solitaire.sk zahrala Katka Petrusová. Jej postave sa nedarí nadväzovať vzťahy medzi ľuďmi, nebaví ju ani práca, ktorú robí.

„Stále sníva o tom, čo iné by mohla robiť, ale konkrétne predstavy nemá. Je pasívna, ja sa, naopak, pokladám za dosť aktívnu. Od 20 rokov som v divadle, učím na ZUŠ a mám kopu priateľov, takže sa s mojou postavou v tomto nestotožňujem. Ale baví ma hrať túto trochu nešťastníčku,“ povedala Katka. „Myslím si, že hra najmä mladých divákov pobaví, jej koniec zostáva otvorený, ponúka viac interpretácií.“

Zľava Luna (Andrea Sabová), Hlava (Radovan Hudec) a Nezábudka (Katka Petrusová).

Leča hrá Miloš Kusenda. FOTKY: COLLAVINO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 230
  2. Neded prekvapil v Galante Foto 519
  3. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 398
  4. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 319
  5. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 308
  6. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 257
  7. Pozrite si majstrov okresu v atletike 225
  8. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 212
  9. Sereď opäť doma remizovala 202
  10. Plávať budú už po deviatykrát 170

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole

Víťazom kola je Vincent Komačka z Topoľčian, ktorý uhádol 9 zápasov. Poradie na čele: 65 - Jozef Zima, Vráble, 63 - Iveta Matejová, Nitra, atď.

Blízke regióny

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Všetky správy

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Cigaretový gigant našiel spôsob, ako vybabrať s nechutnými obalmi

Spoločnosť Philip Morris začala distribuovať puzdrá na cigarety s logom Marlboro.

Kam vyraziť