Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Neschopní preraziť múr a cítiť blízkosť toho druhého

Z hry Solitaire.sk môže divák odchádzať s príjemný pocitom, spojeným s iskierkou nádeje, že ten život predsa len nie je úplne nezmyselný.

Miloš Kusenda a Andrea Sabová.(Zdroj: COLLAVINO)

Z hry Solitaire.sk môže divák odchádzať s príjemný pocitom, spojeným s iskierkou nádeje, že ten život predsa len nie je úplne nezmyselný.

NITRA. Štyria herci excelentne rozohrali smutno-smiešnu „partiu“ o samote a hľadaní spriaznenej duše. Hru Solitaire.sk minulú stredu uviedlo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.

Súčasnu slovenskú divadelnú hru Zuzany Ferenczovej a Antona Medowitsa uviedli dokonca v celoslovenskej premiére. Text hry je víťazom súťaže Dráma 2008, vzápätí ho zinscenovala skupina slovenských hercov v pražskom Divadle v Dlouhé.

Smiech aj smútok

Hrdinami grotesknej hry o dnešných tridsiatnikoch sú Nezábudka (Katka Petrusová), Luna (Andrea Sabová), Lečo (Miloš Kusenda) a Hlava (Radovan Hudec). Každý z ich obýva vlastný byt v 12-poschodovom bytovom komplexe. Každý žije vo svojom vlastnom svete, ktorý sa so svetom tých druhých „pretína“ na chodbe, vo výťahu, na schodisku, v komunikácii cez telefón či e-mail. Bližšie, dôvernejšie vzťahy však susedia nevedia nadviazať.

„Všetci štyria sú z pohľadu ostatných ľudí úspešní v tom, čo robia, akurát ich trápi samota. Situácie, do ktorých sa títo hrdinovia dostávajú, sú vtipné, ale na druhej strane z nich vystupuje do popredia neschopnosť preraziť múr medzi sebou a cítiť blízkosť toho druhého. Do komediálnej roviny sa trochu vkráda strach, smútok a zamyslenie nad tým, prečo sú úspešní mladí ľudia osamotení,“ hovorí dramaturgička predstavenia Veronika Gabčíková

„Myslím si, že táto hra je odrazom súčasnej reality. „Single“ ľudí je aj u nás čím ďalej tým viacej. Je veľmi málo párov, ktoré by sa brali okolo 25 rokov, čo bolo za mojich čias úplne normálne. Dnes si väčšina mladých najprv buduje kariéru a zabezpečuje bývanie, až potom rieši otázku partnerstva a rodiny. No čím je človek starší, tým je menej prispôsobivý a náročnejší na výber partnera.“

Za dverami bytu sami

Každá z postáv hry Solitaire.sk sa dostáva do konkrétnych situácií, ktoré - až na jednu špecifickú – môže riešiť každý z nás. Postavy vzhľadom na riešenie istých problémov prechádzajú psychologickým vývojom. Výsledkom riešenia či neriešeniasituácií je napokon pocit samoty.

Príbehy a situácie sa odohrávajú v bytoch a v nebytových priestoroch, ktoré sú v scéne od Zoje Zupkovej len náznakové a symbolické. Kostýmy hercov sú súčasné, civilné, aké bežne vidíme na ulici, Eva Kleinová ich navrhovala s ohľadom na charakter jednotlivých postáv. „V hre vôbec nejde o to, aké sú byty a čo má kto na sebe, ale o to, že tí ľudia zostávajú za dverami bytu sami. Ide o pocit osamotenosti, vykorenenosti,“ dodala Gabčíková.

Koláž výstupov

Režisérom predstavenia je Michal Spišák. Ako povedal, vždy sa snaží vychádzať z takej podoby, ktorú si hra vyžaduje - aby veci boli zrozumiteľné a aby téma z textu hry čo najviac prešla na divákov. „Táto hra je špecifická v tom, že nemá klasický dej. Ide skôr o koláž monologických výstupov jednotlivých postáv, výpovede o životných pocitoch hlavých hrdinov. Náhodne sa stretávajú v priestoroch obytného domu, sem-tam si niečo povedia, ale nič hlboké, závažné. Cez tento fakt hra poukazuje na ich osamotenosť,“ povedal režisér.

Jedna zo ženských postáv – Nezábudka – v hre hovorí, že „dúfa, že sa stane niečo významné, a keď sa nestane, bude si to aspoň predstavovať“. „Všetci niečo v budúcnosti očakávame, niečo, čo zmení naše životy. Hra nie je tragická, je to skôr taký tragikomický obrázok mladých ľudí. Pocit, s ktorým by divák mohol odchádzať z predstavenia, by mal byť príjemný, spojený s iskierkou nádeje, že ten život predsa len nie je úplne nezmyselný,“ pokračuje Michal Spišák.

„Že keď sa posnažíme, nájdeme v ňom nejaké zvyšky zmyslu, na ktorom môžeme budovať svoju ďalšiu existenciu. Záleží na každom, ako sa vie boriť so životnými prekážkami - vždy je dôležitý vnútorný postoj človeka, ako prijíma rany osudu, alebo naopak, návaly šťastia.“

O živote nesníva, je aktívna

Má svoju Nezábudku si v Solitaire.sk zahrala Katka Petrusová. Jej postave sa nedarí nadväzovať vzťahy medzi ľuďmi, nebaví ju ani práca, ktorú robí.

„Stále sníva o tom, čo iné by mohla robiť, ale konkrétne predstavy nemá. Je pasívna, ja sa, naopak, pokladám za dosť aktívnu. Od 20 rokov som v divadle, učím na ZUŠ a mám kopu priateľov, takže sa s mojou postavou v tomto nestotožňujem. Ale baví ma hrať túto trochu nešťastníčku,“ povedala Katka. „Myslím si, že hra najmä mladých divákov pobaví, jej koniec zostáva otvorený, ponúka viac interpretácií.“

Zľava Luna (Andrea Sabová), Hlava (Radovan Hudec) a Nezábudka (Katka Petrusová).

Leča hrá Miloš Kusenda. FOTKY: COLLAVINO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť