Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Aktivisti chcú vytvoriť prímestský park v Šali

V lesoparku pribudnú lavičky, atrakcie pre deti aj dospelých a šachovnica.

(Zdroj: FOTO: RÓBERT ANDRÁŠI)

ŠAĽA. Snahou šalianskych aktivistov je zatraktívniť mesto. Do svojich aktivít zapájajú dokonca aj bezdomovcov. Na pláži pri Váhu plánujú v spolupráci so študentmi nitrianskej univerzity vytvoriť prímestský park.

Mantinely pre florbalistov

Natierajú a renovujú lavičky, opravujú pieskoviská a ploty, zbierajú odpad, upravujú kríky. Toto je zlomok aktivít niektorých dobrovoľníkov, ktorí „chcú spraviť Šaľu krajšou“.

„Vznikli sme preto, lebo sme videli, že niektoré miesta a veci v meste nie sú udržiavané a mesto na ich riešenie nemá peniaze. Tak sme sa do nich pustili my,“ hovorí Róbert Andráši z občianskej skupiny Šaľa-Tvoje mesto. Má zhruba 50 stálych členov a okolo 1300 sympatizantov. O akciách sa navzájom informujú aj prostredníctvom sociálnej siete. Zapájajú do nich aj ľudí bez domova. Tí na sídliskách natierali lavičky, zbierali komunálny odpad a konáre na Kráľovskej ulici, ktoré strihali dobrovoľníci.

„Tí, čo s nami chodievali, si už našli prácu aj ubytovanie, ale mimo mesta, takže musíme zmobilizovať iných. Budeme aj ich motivovať peniazmi, ktoré sme získali sponzorsky,“ vraví Andráši.

„Sponzorsky sa snažíme získať všetko, napríklad aj mantinely pre florbalistov. Štyritisíc eur by nám vedel poskytnúť miestny podnikateľ s tým, že polovicu sumy by si florbalisti mali odpracovať, aby si darovanú vec vážili. Mantinely sa budú dať zložiť, čo znamená, že si ich budú môcť zapožičať aj základné školy,“ dodáva aktivista.

V súčasnosti pracuje na projekte prímestského parku, ktorý by vznikol na brehu Váhu na šalianskej strane. Štúdiu parku v rámci ateliéru vypracujú v zimnom semestri študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Grafickú časť a jej zadanie do školy bude mať na starosti Slavomíra Tóthová, bývalá riaditeľka kultúrneho domu v Šali.

„Od železničného mosta po Kráľovú nad Váhom by sa upravila zeleň, opravil chodníček, ktorý aj teraz využívajú cyklisti, pribudli by určité skrášľovacie prvky, chceli by sme využiť aj vodu z vrtu, ktorá tam vyteká. Do projektu sa dokonca pridávajú aj firmy, ktoré by do toho investovali.“

Náučný chodník

Skupina miestneho aktivistu úzko spolupracuje aj s občianskym združením Petra Bošňáka. Ku skupine sa pripojili na jar pri čistení medzihrádzového priestoru, takzvaného lesoparku. Ten patrí urbariátu - združeniu majiteľov lesa, ktorého správcom je Tibor Karafa.

V lesoparku je vybudovaná sieť betónových chodníkov, ktoré vznikli pod vedením Petra Bošňáka približne pred tridsiatimi rokmi ako základ pre mestský park. Časom však zarástli burinou a bazou a boli takmer nepriechodné.

„Zorganizovali sme množstvo brigád, na ktorých sme vyzbierali desiatky vriec odpadu. Podarilo sa nám zaangažovať bezdomovcov, základné a stredné školy. Pre žiakov mal proces aj výchovný charakter, keďže si mohli vysadiť bylinky a trvalky na chodník, ktorý sme nazvali náučný,“ vraví Gabriela Lacková, predsedníčka združenia.

„Pod vedením správcu urbariátu sme potom orezávali prebytočnú bazu, aby sme les presvietili a spriechodnili chodníky. Stále v tom pokračujeme, voláme to „šamlíkové brigády“, keďže niekedy sedíme aj na šamlíkoch. Chceli by sme tiež opraviť praskliny na chodníkoch a dobudovať chodníky tam, kde nie sú dokončené,“ dodáva Lacková.

Z kedysi mŕtveho miesta sa podľa jej slov stane v blízkej budúcnosti oddychová zóna. Aktivisti totiž získali vďaka úspešnému projektu vyše 1100 eur na úpravu lesoparku. Pribudnú v ňom nové prvky ako lavičky, smetné koše, preliezky atrakcie pre deti aj dospelých a aj obrovská šachovnica. Tú vytvorí miestny stolár Juraj Pollák.

„Niekoľko brigád sme zorganizovali cez leto aj v meste. Ošetrovali sme kríky, orezali sme ich, vyčistili od smetí. Niektoré obchodné reťazce, firmy a organizácie sme písomne požiadali, aby si upravili svoje okolie a niektoré nám vyhoveli. Milo nás to prekvapilo a potešilo, pretože sme sa presvedčili, že keď každý priloží ruku k dielu, všetko ide oveľa ľahšie.“

Čistenie chodníkov v lesoparku.

Aktivisti zapojili do prác aj bezdomovcov.

FOTO: RA

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť