Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Do štrajku sa zapojili všetky základné školy v Šali

Odborárov čaká tento týždeň rokovanie s predstaviteľmi vlády.

(Zdroj: FOTO: TOMÁŠ BENEDIKTOVIČ)

ŠAĽA, GALANTA. Brány väčšiny škôl v Šali a Galante boli minulý štvrtok pre štrajk zatvorené. Učitelia a nepedagogickí zamestnanci sú nespokojní s nastaveným systémom. Žiadajú vyššie mzdy a zvýšenie rozpočtu pre škol-stvo.

Dopravné ihriská

Do výstražného štrajku, ktorý vyhlásil Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy, sa zapojili všetky základné a materské školy v Šali. V deň protestnej akcie boli zatvorené aj stredné školy v meste. Fungovala iba stredná odborná škola poľnohospodárska, ktorá však štrajk ako taký podporovala.

„Materské školy v maďarských dedinách štrajk podporili, ale sa do neho nezapojili. Tri materské školy mi vôbec neposlali odpoveď. S účasťou sme však vo všeobecnosti spokojní, v Šalianskom okrese dosiahla takmer 86-percentnú zapojenosť. Je to vysoké číslo, ktoré sme neočakávali,“ vraví Eva Kutáková, predsedníčka okresnej rady Šaľa.

V Galantskom okrese bola situácia podobná. Na 67 školách štrajkovalo 1201 pracovníkov. Zapojenosť dosiahla takmer 91 percent.

„Hlavne o štátne školy by sa mal štát lepšie starať, prevziať finančnú zodpovednosť za budovy a materiálne vybavenie škôl. Je smiešne, keď prikáže školám vzdelávanie detí v informatike, a nemáme na počítače. Keď zadá povinnú dopravnú výchovu, a nemôžeme si dovoliť vodiť deti na dopravné ihriská. Keď nariadi povinné vyučovanie cudzích jazykov, a nedodá nám učebnice,“ myslí si Jana Ostradecká zo Základnej školy Gejzu Dusíka v Galante.

„Učitelia sa chcú venovať tomu, čo vyštudovali a načo v škole sú. Nechcú písať projekty, žobrať peniaze od rodičov, sponzorov, dávať do školy vlastné peniaze kupovaním si základných vecí k výučbe, chcú „len“ učiť a vychovávať,“ dodáva. Či sa oplatilo zabojovať, ukáže podľa nej čas. Neverí však, že niečo podstatné sa zmení.

„Budú sa nám snažiť hodiť kostičku, napríklad päť percent k platu. Dúfam, že to odbory neprijmú a pod 10 percent ročne na platoch a dvoch percent z HDP ročne plus sa s nimi ani nebudú baviť."

Kľúčové priority

Hoci bol štrajk podľa podpredsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Martina Matáka úspešný, je podľa neho ešte predčasné hovoriť o tom, či ministerstvo školstva vyhovie, alebo nevyhovie ich požiadavkám. S predstaviteľmi vlády majú dohodnuté rokovania už tento týždeň. „Musíme byť v podvedomí pripravení na istý kompromis, ale je pre nás ťažko stráviteľný,“ poznamenáva Maták.

Rezort školstva má v súvislosti s budúcoročným rozpočtom tri kľúčové priority, sociálne štipendiá, platy v škol-stve a podporu vedy i techniky.

„Práve v týchto troch oblastiach rokuje so zástupcami ministerstva financií. Tie sa pre školstvo odvíjajú od celkového stavu verejných zdrojov,“ konštatoval odbor masmediálnej politiky ministerstva školstva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť