Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V novom múzeu starých predmetov aj práčka z roku 1959

Múzeum vzniklo v starej sýpke, ktorá bola v havarijnom stave a ohrozovala okoloidúcich. Obec získala na rekonštrukciu peniaze z eurofondov.

TESÁRSKE MLYŇANY. Múzeum starých predmetov vzniklo v Tesárskych Mlyňanoch v okrese Zlaté Moravce. Možno tu nájsť napríklad starú práčku z roku 1959, ktorá je dodnes funkčná. Má aj záručný list s blokom, ktorý prezrádza, že stála 1 170 korún československých. Zvonka je drevená, zvnútra plechová. Svoje miesto tu majú aj staré rádiá, klasický šliapací šijací stroj, drevené hračky či vojenský drevený kufor, s ktorým sa chodilo na vojnu. Nechýba ani dobový fotoaparát, ľudový kroj, staré korčule, ktoré sa upevňovali na topánky alebo drevené lyže, ktoré starosta našiel na povale farského úradu. Návštevníkom pri prehliadke vyhráva z gramofónu hudba 50-tych rokov.

„Za dôležitú vec som považoval, aby sa konečne zverejnila kronika obce, ktorá doposiaľ ležala v skrinke na obecnom úrade. Som rád, že do nej konečne môžu nahliadnuť aj obyvatelia,“ povedal starosta Tesárskych Mlynian Štefan Valkovič. Miestny farár poskytol farskú kroniku. Vo vystavených albumoch s čiernobielymi fotografiami mnohí obyvatelia obce nájdu svojich známych alebo predkov.

Múzeum vzniklo v starej sýpke, ktorá bola v havarijnom stave a ohrozovala okoloidúcich. Zo strechy padali škridly, z múrov odpadávalo murivo. Na rekonštrukciu tejto ruiny získala obec peniaze z eurofondov. Celkové náklady projektu boli 80-tisíc eur, z toho 90 percent išlo z programu Leader a zvyšných desať percent zaplatila obec. Predmety do múzea venovali obyvatelia.

„Oslovil som občanov a známych, spočiatku boli zdržanlivejší, ale páčilo sa im, čo tu vzniká, tak nám postupne začali nosiť predmety,“ povedal Valkovič. Vystavené sú v dvoch miestnostiach a na povale je depozit artefaktov. Sýpka má aj zrekonštruované pivničné priestory, tie zatiaľ nie sú využité.

Múzeum obec otvorí vždy na požiadanie návštevníka a počas rôznych podujatí. Na stáleho pracovníka múzea nie sú peniaze. Budova sýpky má za sebou dlhú históriu, pôvodne tu bol Kostol kráľovnej anjelov z roku 1397, kultúrna pamiatka. V 16. storočí kostol vážne poškodili Turci, obnovili ho začiatkom 18. storočia. Ešte pre ním tu stál drevený kostolík z 11. storočia.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť