Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Divadelná Nitra odhalí tajné svedectvá o komunizme

Umelci zo 6 krajín v rámci projektu Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície tvoria dokumentárne inscenácie na základe prieskumov v archívoch tajných polícií vo svojich domovinách. Premiéra inscenácií sa uskutoční na Divadelnej Nitre 2013.

BRATISLAVA/NITRA. Praktiky tajných služieb, zlyhania jednotlivcov ale aj celej spoločnosti poodhalí festival Divadelná Nitra, ktorý sa v Nitre uskutoční od 21. do 26. septembra. Svedectvá o živote v komunizme prinesie do programu najväčšieho medzinárodného festivalu divadla na Slovensku viacročný medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra "Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície".

Umelci zo šiestich krajín v rámci projektu tvoria dokumentárne inscenácie na základe prieskumov v archívoch tajných polícií vo svojich domovinách. Premiéra inscenácií sa uskutoční na budúcoročnej Divadelnej Nitre. Výsledky svojej doterajšej práce predstavia aj na aktuálnom ročníku festivalu, agentúru o tom informovala PR manažérka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Zuzana Kizáková.

Podľa kurátora projektu Paralelné životy Jána Šimka tvorcovia chcú upozorniť napríklad na praktiky tajných polícií komunistických vlád či na spôsoby, akými spoločnosť v jednotlivých krajinách pristúpila k pochopeniu nedávnej histórie a aj na rozdiely medzi tým, ako si na minulosť spomína človek, ktorý danú udalosť prežil, a ako je zaznamenaná v archívoch. Prinesú pohľad zo Slovenska a Českej republiky, tiež z Poľska, Maďarska, Nemecka a Rumunska.

"Umelci už počas uplynulej sezóny začali výskumnú prácu v archívoch a 23. septembra od 13.30 h budú na Paralelnom fóre v Gio Café pred verejnosťou prezentovať námety a príbehy, z ktorých počas nasledujúceho roka pripravia a naštudujú divadelné inscenácie," informovala ďalej Kizáková. Dôležitou súčasťou projektu sú aj podujatia, ktoré na blížiacej sa Divadelnej Nitre 2012 predstavia verejnosti tematiku a myšlienku Paralelných životov. Jedna zo sekcií projektu – Parallel Plus uvedie počas festivalu dve divadelné inscenácie, ktoré sa zaoberajú pôsobením tajných polícií v štátoch bývalého sovietskeho bloku.

Slovensko v projekte zastupujú divadelníci Divadla SkRAT z Bratislavy - režisér, herec a autor divadelných hier Dušan Vicen, laureát Ceny Alfréda Radoka a tiež hudobný skladateľ, herec a režisér Ľubomír Burgr, ktorý bol členom divadla Stoka. Českú republiku napríklad reprezentuje hudobný skladateľ Aleš Březina. Komunistický útlak v Rumunsku odhalí režisérka a dramatička Gianina Carbunariu a utajené príbehy z Maďarska prinesie na dosky mladý maďarský režisér Dániel D. Kovács pod vedením svetovo uznávaného režiséra Viktora Bodóa.

Veľká medzinárodná premiéra šiestich inscenácií bude na Divadelnej Nitre 2013. Potom hry uvedú v Košiciach a stanú sa súčasť repertoáru koprodukčných partnerov - divadiel v jednotlivých krajinách - Opery Národního divadla v Prahe, Teatra Polski Wroclaw či drážďanského Staatsschauspiel. Stanú sa súčasťou ponuky divadla Szputnyik Shipping Company v Budapešti, tiež rumunských divadiel Dramacum Bukurešť a ColectivA z Cluj-Napoca.

Na projekte sa s Asociáciou Divadelná Nitra za Slovensko podieľajú bratislavské Divadlo SkRAT a organizátori projektu Košice 2013 - Európske hlavné mesto kultúry. Zapojené sú aj pamäťové inštitúcie jednotlivých krajín, ktoré fungujú ako odborní garanti, napríklad Ústav pamäti národa z Bratislavy.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť