Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Divadelná Nitra odhalí tajné svedectvá o komunizme

Umelci zo 6 krajín v rámci projektu Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície tvoria dokumentárne inscenácie na základe prieskumov v archívoch tajných polícií vo svojich domovinách. Premiéra inscenácií sa uskutoční na Divadelnej Nitre 2013.

BRATISLAVA/NITRA. Praktiky tajných služieb, zlyhania jednotlivcov ale aj celej spoločnosti poodhalí festival Divadelná Nitra, ktorý sa v Nitre uskutoční od 21. do 26. septembra. Svedectvá o živote v komunizme prinesie do programu najväčšieho medzinárodného festivalu divadla na Slovensku viacročný medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra "Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície".

Umelci zo šiestich krajín v rámci projektu tvoria dokumentárne inscenácie na základe prieskumov v archívoch tajných polícií vo svojich domovinách. Premiéra inscenácií sa uskutoční na budúcoročnej Divadelnej Nitre. Výsledky svojej doterajšej práce predstavia aj na aktuálnom ročníku festivalu, agentúru o tom informovala PR manažérka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Zuzana Kizáková.

Podľa kurátora projektu Paralelné životy Jána Šimka tvorcovia chcú upozorniť napríklad na praktiky tajných polícií komunistických vlád či na spôsoby, akými spoločnosť v jednotlivých krajinách pristúpila k pochopeniu nedávnej histórie a aj na rozdiely medzi tým, ako si na minulosť spomína človek, ktorý danú udalosť prežil, a ako je zaznamenaná v archívoch. Prinesú pohľad zo Slovenska a Českej republiky, tiež z Poľska, Maďarska, Nemecka a Rumunska.

"Umelci už počas uplynulej sezóny začali výskumnú prácu v archívoch a 23. septembra od 13.30 h budú na Paralelnom fóre v Gio Café pred verejnosťou prezentovať námety a príbehy, z ktorých počas nasledujúceho roka pripravia a naštudujú divadelné inscenácie," informovala ďalej Kizáková. Dôležitou súčasťou projektu sú aj podujatia, ktoré na blížiacej sa Divadelnej Nitre 2012 predstavia verejnosti tematiku a myšlienku Paralelných životov. Jedna zo sekcií projektu – Parallel Plus uvedie počas festivalu dve divadelné inscenácie, ktoré sa zaoberajú pôsobením tajných polícií v štátoch bývalého sovietskeho bloku.

Slovensko v projekte zastupujú divadelníci Divadla SkRAT z Bratislavy - režisér, herec a autor divadelných hier Dušan Vicen, laureát Ceny Alfréda Radoka a tiež hudobný skladateľ, herec a režisér Ľubomír Burgr, ktorý bol členom divadla Stoka. Českú republiku napríklad reprezentuje hudobný skladateľ Aleš Březina. Komunistický útlak v Rumunsku odhalí režisérka a dramatička Gianina Carbunariu a utajené príbehy z Maďarska prinesie na dosky mladý maďarský režisér Dániel D. Kovács pod vedením svetovo uznávaného režiséra Viktora Bodóa.

Veľká medzinárodná premiéra šiestich inscenácií bude na Divadelnej Nitre 2013. Potom hry uvedú v Košiciach a stanú sa súčasť repertoáru koprodukčných partnerov - divadiel v jednotlivých krajinách - Opery Národního divadla v Prahe, Teatra Polski Wroclaw či drážďanského Staatsschauspiel. Stanú sa súčasťou ponuky divadla Szputnyik Shipping Company v Budapešti, tiež rumunských divadiel Dramacum Bukurešť a ColectivA z Cluj-Napoca.

Na projekte sa s Asociáciou Divadelná Nitra za Slovensko podieľajú bratislavské Divadlo SkRAT a organizátori projektu Košice 2013 - Európske hlavné mesto kultúry. Zapojené sú aj pamäťové inštitúcie jednotlivých krajín, ktoré fungujú ako odborní garanti, napríklad Ústav pamäti národa z Bratislavy.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 701
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 410
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 120
  4. Ivan Veľký 888
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 624
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 575
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 477
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 466
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 414
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 359

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Američania schválili Slovensku vrtuľníky za 135 miliónov. Nik sa k nim nehlási

Požiadavku posielal ešte minister Glváč. Stroj firmy Bell spadol nedávno pri Prešove a zahynuli v ňom dvaja hasiči. Ďalšie rovnaké helikoptéry by chceli ministerstvá vnútra aj obrany.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť