Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto požiadalo cirkev, aby v kasárňach nestál obchodný reťazec

Urbanistická štúdia neuvažuje na území, kde došlo k výrubu, so žiadnym obchodným reťazcom. Povedal to viceprimátor Štefan Štefek.

Na rozsiahlom cirkevnom pozemku nedávno vyrúbali stromy aj kríky. Investor tu chce stavať.(Zdroj: Dušan Tarko)

NITRA. Poslanci schválili zámer prenajať budovy v areáli bývalých kasární. O konkrétnych záujemcoch zatiaľ nerozhodovali. Radnica momentálne eviduje 27 žiadostí.

O využití jednotlivých budov rozhodne mesto na základe urbanistickej štúdie. K dispozícii má byť koncom septembra.

Budovy sú v zlom stave

„Uvidíme, či tam, kde bude viac záujemcov, vypíšeme verejnú súťaž, a tam, kde bude iba jeden, pristúpime priamo k zmluvám, ktoré dáme schváliť zastupiteľstvu,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Všetky budovy v areáli sú neudržiavané. Na ich sprevádzkovanie je nevyhnutné investovať nemalé financie. Záujemcovia preto požadujú symbolické nájomné a dobu nájmu aspoň na 10 rokov.

„Budovy sú v súčasnosti odpojené od prívodu energií. Montáž meračov si zabezpečia nájomcovia na vlastné náklady. Rozvody inžinierskych sietí sú vo veľmi zlom technickom stave s častými poruchami,“ píše sa v správe, ktorú vypracovala radnica.

V súčasnosti sú v areáli kasární využívané len niektoré budovy - sklad tu majú mestské odbory kultúry a životného prostredia, Divadlo A. Bagara a ALEF JO film štúdio, ktoré má natáčať film o Cyrilovi a Metodovi.

Na jar zorganizovalo mesto niekoľko brigád, počas ktorých dobrovoľníci vyčistili areál kasární. Foto: Dušan Tarko

Obchodný reťazec?

Väčšina pozemkov v areáli patrí cirkvi, aj tie, ktoré sú pod mestskými objektmi. „Akonáhle príde cirkev s tým, že má záujem o náš pozemok, budeme sa snažiť v prvom rade zameniť ho za pozemky pod budovami v kasárňach,“ avizoval Dvonč.

Nedávno boli na rozsiahlom pozemku v areáli kasární vyrúbané stromy a kríky. Úbytok zelene je viditeľný aj z ulice. Cirkev to zdôvodnila potrebou prekládky inžinierskych sietí. O pozemok má totiž záujem investor.

„Máme informácie, že ide o obchodný reťazec. Požiadali sme cirkev, aby upustila od tohto zámeru a zatiaľ s tým súhlasila. Budú čakať na urbanistickú štúdiu a budú ju rešpektovať. Momentálne sú práce pozastavené,“ povedal primátor. Verí, že k realizácii zámeru nedôjde.

Viceprimátor Štefan Štefek poznamenal, že videl časť štúdie: „Určite v tom území, ktoré je vypílené, sa neuvažuje so žiadnym obchodným reťazcom.“

Cirkev sa k podrobnostiam okolo investície nevyjadrila, potvrdila len, že o pozemok má záujem investor.

Víkendy pre verejnosť

Areál kasární je každý víkend až do konca októbra otvorený pre verejnosť. Mesto ho dalo upratať, vyčistilo cesty, na budovách sú osadené popisky na základe informácií pamiatkarov.

„Časť areálu je pamiatkovo chránená. My sme sa tomu bránili, pretože opravovať takéto budovy je náročné,“ konštatoval primátor.

Časť bývalých kasární, ktorá je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, má slúžiť pre vedu, výskum a historickú prezentáciu mesta. Ale napríklad pozdĺž Dobšinského ulice je prípustná bytová výstavba v polyfunkcii s vybavenosťou do výšky troch - štyroch nadzemných podlaží.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť