Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z tenisového hotela v Nitre budú mestské nájomné byty

Byty by podľa primátora mohli vzniknúť aj v ďalších nevyužitých mestských budovách. Žiadateľov sú stovky.

Hotel Tenis na Ďumbierskej ulici.(Zdroj: Dušan Tarko)

Byty by podľa primátora mohli vzniknúť aj v ďalších nevyužitých mestských budovách. Radnica eviduje stovky žiadateľov.

NITRA. Mesto dá prebudovať Hotel Tenis na Chrenovej na malometrážne nájomné byty. Rozhodli o tom poslanci.

Mestský hotel je od januára mimo prevádzky. Správa športových a rekreačných zariadení ho dala zavrieť, keď pre neplatenie nájomného ukončila zmluvu s Tenisovým klubom Nitra. Objekt je odpojený od vody a energií.

Deväť garsónok

Po rekonštrukcii bude v bývalom hoteli deväť garsónok. „Je to alternatíva, ktorú prijalo mesto vzhľadom na poradovníky žiadateľov o nájomné byty, ktoré nie je zo svojich súčasných kapacít schopné uspokojiť,“ povedal Miloš Dovičovič, riaditeľ Správy športových a rekreačných zariadení.

Termín prestavby hotela bude závisieť od toho, či na ňu bude potrebné vydať stavebné povolenie. Náklady budú známe po vypracovaní projektovej dokumentácie. Dovičovič predbežne odhadol, že pôjde o sumu 45-tisíc eur, ku ktorej treba prirátať náklady na novú kotolňu.

„Mestská správcovská spoločnosť Službyt má svoje zdroje, ktoré by sa na prebudovanie hotela dali využiť. Službyt si potom tieto peniaze vyberie na nájomnom. Druhou možnosťou je, že by sme využili zdroje z projektu znižovania energetickej náročnosti budov,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Foto: Dušan Tarko

Päť alternatív

Poslanci sa rozhodovali medzi piatimi alternatívami využitia Hotela Tenis. Tri uvažovali s jeho prebudovaním na byty - okrem deviatich garsónok tu mohli vzniknúť aj štyri dvojizbové či dva troj- až štvorizbové byty.

Ďalšou možnosťou bolo vypísanie verejnej súťaže, na základe ktorej by radnica celú budovu prenajala.

Mestská rada odporučila alternatívu, podľa ktorej sa mal hotel využiť na dočasné ubytovanie „formou lôžkového ubytovania v obytných miestnostiach (cca 28 lôžok)“. Toto riešenie by si nevyžiadalo žiadne investície do prestavby.

Nakoniec však až 24 poslancov hlasovalo za alternatívu urobiť v budove deväť garsónok, ktorú preferoval aj primátor Jozef Dvonč. Nikto nebol proti, jeden poslanec sa hlasovania zdržal.

V tomto objekte vzniknú garsónky. Foto: Dušan Tarko

Stovky žiadostí

Radnica eviduje 300 až 400 žiadateľov o byt, ktorých nedokáže uspokojiť. Podľa primátora Jozefa Dvonča by preto byty mohli vzniknúť aj v ďalších nevyužitých mestských budovách.

„Ja by som sa skutočne nebál prijať rozhodnutie, že by sme takéto objekty, z ktorých dnes mesto nič nemá, veľmi jednoduchým spôsobom upravili a poskytli ľuďom bývanie,“ konštatoval primátor.

Mesto chce s finančnou podporou štátu postaviť aj nové byty. Bude sa uchádzať o štátnu dotáciu na 96 nájomných bytov na Dieloch. Petíciu miestnych obyvateľov proti výstavbe radnica označila za neopodstatnenú.

ico

Hotel kedysi patril tenisovému klubu

Hotel Tenis sa nachádza na Ďumbierskej ulici, v tenisovom areáli. Ide o prízemnú budovu so štyrmi dvojlôžkovými apartmánmi a ôsmimi dvojlôžkovými izbami, sociálne zariadenia sú spoločné.

V minulosti bol hotel prioritne prevádzkovaný ako ubytovňa pre študentov nitrianskych univerzít. Pôvodným vlastníkom bol tenisový klub. Pre finančné problémy však hotel spolu s ďalším majetkom v roku 2008 daroval mestu.

Dostal za to jednorazovú dotáciu 3,6 milióna korún a zmluvu, podľa ktorej malo mesto uhrádzať klubu do 80% nákladov na energie.

V roku 2009 si tenisový klub zobral hotel do prenájmu. Prestal však platiť nájomné, preto Správa športových a rekreačných zariadení odstúpila od zmluvy.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť