Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Jana Chmelová: Nemrhajme časom, žime tu a teraz

Rozprávačom a pozorovateľom deja je duša mŕtveho Tomáša. V novej knihe sa nitrianska spisovateľka dotkla témy života po živote.

Jana Chmelová zo svojou novinkou.(Zdroj: (ČE))

Rozprávačom a pozorovateľom deja je duša mŕtveho Tomáša. V novej knihe sa nitrianska spisovateľka dotkla témy života po živote.

NITRA. Svoju štvrtú knihu vydala nitrianska spisovateľka Jana Chmelová. Dala jej názov Premárnený čas a rovnako ako jej predchádzajúce tituly je zo súčasnosti.

Prvá Chmelovej kniha Vždy sa vráť vyšla v decembri roku 2007, o rok na to vydala druhú knihu Láska, hriechy a nádeje. V roku 2010 prišla na knižný trh s tretím titulom Sviňa život.

Čo je podstatné

Janu Chmelovú odjakživa bavila práca so slovom – na základnej škole rada písala slohy, rada čítala, v recitovaní povyhrávala niekoľko súťaží. Hoci neskôr vyštudovala potravinársku školu, v tomto odbore nikdy nepracovala – vyskúšala rôzne, skôr ekonomické povolania, no láska ku knihám a písaniu v nej zostala.

Keď jej partner k 40. narodeninám kúpil laptop, bolo rozhodnuté. Stala sa spisovateľkou na „plný úväzok“. Hoci to autori kníh - a nielen domáci – nemajú ľahké, neodradilo ju to. Hneď na začiatku kariéry využila boom vo vydávaní súčasných slovenských spisovateliek a už s prvou knihou sa úspešne zaradila medzi domáce autorky. V rámci obchodných reťazcov sa jej debut v predvianočnom období stal treťou najpredávanejšou knihou.

Jej nový titul Premárnený čas je opäť príbehom zo života. Môže sa v ňom nájsť nejeden súčasník, ktorého uponáhľaná doba núti zabúdať na to, čo je v živote podstatné.

Žiť tu a teraz

Na rozdiel od jej predchádzajúcich kníh do tejto novej zamiešala trochu mysterióznosti - inšpirovala sa pritom Moodyho knihou Život po živote. Rozprávačom a pozorovateľom deja je totiž duša mŕtveho Tomáša, hlavy rodiny.

„Od narodenia bol nechceným dieťaťom - vyrastal síce u láskavých adoptívnych rodičov, no túto traumu si nesie celý svoj život. Odrazí sa to najmä na jeho vzťahoch v rodine,“ prezrádza autorka. „Jeho manželka Hana s ním nedokáže nadviazať úprimný a otvorený vzťah. Z toho vyplynie mnoho sklamaní a tragédií, ktoré natrvalo poznačia ich životy.“

Hoci dušu mŕtveho Tomáša nikto nevidí, svojimi myšlienkami ho privolá jeho dcéra Zina, ktorá s ním mala dobrý vzťah. Manželka s ním nadviaže akýsi myšlienkový rozhovor, ktorý prebieha v jej hlave. Ako racionálne zmýšľajúca osoba neverí v posmrtný život, ale postupom času ju veci, ktoré ju v živote postretnú, donútia uveriť, že niečo medzi nebom a zemou naozaj existuje. Hana a najmä Tomáš – aj keď po smrti – si uvedomia, čo všetko mohli ešte v živote stihnúť, koľko vecí urobiť inak. Zrazu vidia ten „premárnený čas“, ktorý premrhali riešením malicherností a pritom zabudli na skutočné hodnoty. Táto myšlienka je aj akýmsi odkazom, ktorý sa autorka snaží odovzdať svojim čitateľom.

„Chcem ľuďom povedať, že na ceste životom, ktorým spejú k naplneniu svojho osudu, sa iste dopustia mnohých omylov. Stále je však možnosť veci napraviť, zmeniť svoje myslenie a skutky, snažiť sa zdokonaliť a zlepšiť,“ hovorí Jana Chmelová. „Človek by mal častejšie ľuďom okolo seba hovoriť, ako ich má rád, mal by viac vedieť vyjadriť svoje pocity. Život je veľmi krátky na to, aby sme sa zapodievali nepodstatnými vecami a obchádzali tie najdôležitejšie. Treba žiť naplno, tu a teraz.“

Treba vedieť odpustiť

Autorka sa týmto mottom aj sama v živote riadi. Rada vyhľadáva spoločnosť veselých a optimistických ľudí, ktorí jej „dobíjajú baterky“, vyhýba sa, naopak, frfľošom, ktorí sa na všetko sťažujú a všetko kritizujú – tí z nej priam vysávajú energiu.

„V živote mám rada „ľahkosť bytia“, beriem ho tak, že nejako bolo a nejako bude. Myslím si, že nemá význam trápiť sa niečím, čo nemôžeme ovplyvniť. Zažila som v živote dosť sklamaní a ťažkých chvíľ, ale treba ísť ďalej. Človek musí vedieť hlavne odpustiť,“ prezrádza Chmelová. „Nepoznám, čo je to nenávisť, závisť, stále verím v slušnosť ľudí. Život si užívam podľa svojich možností. Občas si rada polietam v oblakoch, ale môj partner sa ma v tomto snaží trochu brzdiť.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť