Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Oheň vo fajkách budú v Nitre „naháňať“ fajkári zo štyroch krajín

Svetový rekord v pomalom fajčení fajky je 3,5 hodiny, nitriansky 56 minút. V sobotu možno „padne“ nový.

Pipe Club J.I.M. Nitra – zakladatelia Maroš Stražanec (vľavo), Igor Escher (vpravo), v strede Josef Stanislav, člen Medzinárodnej fajkárskej akadémie a Medzinárodného výboru fajkových klubov.(Zdroj: ARCHÍV PC J.I.M.)

Svetový rekord v pomalom fajčení fajky je 3,5 hodiny, nitriansky 56 minút. V sobotu možno „padne“ nový.

NITRA. Fajkári zo Slovenska, Maďarska, Česka i Poľska sa stretnú v Nitre. Zúčastnia sa Memoriálu Miroslava Harmana - druhého ročníka súťaže v pomalom fajčení fajky.

Na Slovensku zatiaľ ojedinelú súťaž organizuje nitriansky Pipe Club J.I.M. Zúčastňujú sa jej väčšinou členovia fajkových klubov, ale akcia je otvorená aj milovníkom fajok z radov verejnosti.

Názov z iniciálok

Pipe Club J.I.M. vznikol v Nitre v roku 2003, v súčasnosti má 33 členov zo SR, ČR a Maďarska. Jeho zakladateľmi, ktorých iniciálky prvých mien tvoria názov J.I.M., sú Jaroslav Remža, Igor Escher a Maroš Stražanec.

Prvý ročník súťaže nitriansky klub zorganizoval vlani v Leviciach – bol spojený s medzinárodnou konferenciou o histórii výroby fajok a archeologických nálezoch fajok na našom území. Podujatia v Tekovskom múzeu sa vtedy zúčastnili aj momentálne jediní slovenskí výrobcovia fajok – Karol Stodolica, sochár a kamenár z Turčianskeho sv. Michala, a Ján Fiala, hrnčiar z Brehov.

Moderovať bude Tuli

Druhý ročník súťaže v pomalom fajčení fajok sa uskutoční v sobotu 22. septembra v penzióne Hoffer. Od 13. h je prezentácia, súťaž oficiálne odštartuje o 14. h. Akciu, ktorú oživí vystúpenie skupiny orientálnych tanečníc Aziza spolu s klubom vodných fajok zo Staromestskej čajovne a pesničky kapely The Roxannes, bude moderovať známy herec – tiež fajkár Ivan Tuli Vojtek.

„Očakávame účasť zhruba 40 fajkárov. Vlani medzi 30 účastníkmi súťažili aj dve ženy, verím, že aj tento rok nebude nežné pohlavie chýbať. Súťažiť sa bude podľa pravidiel medzinárodnej fajkárskej organizácie CIPC. Nad ich dodržiavaním budú bdieť štyria rozhodcovia – hlavným bude Josef Stanislav,“ prezrádza podrobnosti súťaže Maroš Stražanec.

„Každý súťažiaci dostane novú fajku z dreva vresovca stromovitého, ktoré sa odborne nazýva bruyer, ďalej 3 gramy tabaku, dve zápalky a dusátko. To všetko si rozložia na papier A 4 a súťaž sa môže začať.“

Zapáliť dvakrát a dosť

Igor Escher doplnil ďalšie zaujímavosti súťaženia v pomalom fajčení fajky. Päť minút musí súťažiacemu stačiť na prípravu tabaku a natlačenie do fajky. Na pripálenie tabaku po odštartovaní súťaže má len dve zápalky a jednu minútu. Ak sa tabak dovtedy nechytí, má smolu - v súťaži skončil. Súťažiaci budú mať pred sebou aj minerálku – v záujme neovplyvňovania výsledkov rôznymi „fígľami“ s vodou sa po prvýkrát môžu napiť až po 10 minútach.

„Každý fajkár má svoje grífy, ako si tabak pripraviť. Práve v tomto spôsobe zrejme tkvie tajomstvo úspechu. Niekto si tabak nadrobno natrhá, presýpa, iný rozmelní na poslinených dlaniach. Treba ho vedieť pripraviť tak, aby v ňom bolo optimálne množstvo vzduchu a vlhkosti. Dôležité je vedieť tabak do fajky aj správne natlačiť – ani nie veľmi, ani nie málo. To isté platí aj o poťahovaní,“ zdôraznil Igor Escher.

„Ešte sme to spomínané tajomstvo neobjavili, ale pracujeme na tom. Pri naháňaní ohňa vo fajkách – ako tomu my fajkári hovoríme – sa snažíme poťahovať tak, aby pôžitok trval čo najdlhšie,“ pokračuje Maroš Stražanec.

„Náš klubový rekord - 56 minút – drží Jiří Šťastný z klubu PC 5 z Rudy nad Moravou, ktorý vlani vyhral 1. ročník nášho memoriálu. Slovenský rekord je 2,5 h, svetový až 3,5 h. Samozrejme, všetky rekordy boli dosiahnuté pri dodržaní rovnakých podmienok súťaženia v pomalom fajčení fajky.“

Fajky z levického zlatého ónyxu

Organizátori veria, že tento rok sa rekord podarí prekonať. Nové fajky sú vraj predurčené na dosiahnutie dobrého času. Súťažiaci sa môžu tešiť na atraktívne ceny – prví traja si odnesú originálne ručne vyrobené fajky z levického zlatého ónyxu. Nálezisko tohto polodrahokamu pri Leviciach je jedným z nemnohých na svete.

V súťaži, v ktorej si sily zmerajú aj samotní organizátori, nepôjde o život. Skôr bude príjemným stretnutím spriaznených duší – milovníkov fajok a modrého dymu.

Momentka z vlaňajšej súťaže v Leviciach - Andrej Banás, člen prezídia Pipe Club J.I.M. Nitra s priateľkou.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť