Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Divadlo oslávi výročie trojpremiérou

Divadlo Andreja Bagara v Nitre si dnes slávnostnou trojitou premiérou pripomenie 2O. výročie otvorenia budovy.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre si dnes slávnostnou trojitou premiérou pripomenie 20. výročie otvorenia budovy, v ktorej sídli.

NITRA. Výstavba nového divadla si v roku 1982 vyžiadala asanáciu viacerých, i historických budov v centre Nitry. Mnohí Nitrania k nej preto nemali pozitívny vzťah a považovali ju za výsledok komunistickej megalomanskej výstavby. Po revolúcii v roku 1989, ešte v čase výstavby divadla, sa zasa ozývali hlasy o nezmyselnosti divadelnej prevádzky v takej rozľahlej novostavbe. Podľa súčasného riaditeľa DAB Jána Grešša veľká návštevnosť divadla a množstvo jeho priaznivcov sú najlepšou odpoveďou na niekdajšie pochybnosti.

Mnohé argumenty proti novému divadelnému stánku a proti tomu, čo bude produkované na jeho doskách, boli najlepšou hybnou silou pre ľudí, akými boli Viliam Polónyi, Hilda Augustovičová a všetci tí, ktorí stáli za výstavbou divadla. Dôležitým momentom bolo, že sa v niekdajšej federálnej československej vláde podarilo vylobovať výstavbu troch divadiel na Slovensku. Okrem Nitry to bol aj Prešov a Bratislava. Keď sa o tom dozvedel vtedajší riaditeľa DAB Viliam Polónyi, údajne sa od šťastia rozplakal, hovorí Greššo.

Po desiatich rokoch výstavby bola novostavba DAB v júni 1992 pokrstená folklórnym festivalom Akademická Nitra. V septembri ju definitívne otvoril slávnostný koncert. Prvou inscenáciou, ktorá bola na javisku divadla uvedená, bol Geľo Sebechlebský v réžii Ľuboslava Majera. Otvorenie novej budovy malo aspoň trochu slávnostnú atmosféru vďaka tunajším sponzorom, pretože vtedajšie ministerstvo kultúry nechcelo na túto udalosť prispieť ani symbolickou sumou. Preto sme si ho otvorili na princípe národ sebe vďaka menším i väčším darcom, spomína Greššo. Podľa jeho slov už 20 rokov sídli DAB v jednej z najmodernejších divadelných budov na Slovensku. Hoci na ňu mnohí šomrali, dnes jej kvality oceňujú aj zahraniční hostia a umelci. Tí, si na rozdiel od niektorých našincov všímajú a pozitívne hodnotia aj architektonické kvality tejto stavby, skonštatoval.

Budova DAB má dve javiská. Veľkú sálu s kapacitou 577 miest a Štúdio so 120 až 150 miestami variabilného usporiadania. V priebehu jednej divadelnej sezóny navštívi DAB približne 90.000 ľudí. Okrúhle výročie otvorenia novej budovy dnes divadlo oslávi uvedením troch hier Dennisa Kellyho. Celoslovenská trojpremiéra inscenácií Láska a peniaze, DNA a Siroty sa bude konať v Štúdiu i vo Veľkej sále DAB.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť