Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poľnohospodári oslavujú 60. výročie založenia svojej univerzity

Predchodkyňou SPU bola Vysoká škola poľnohospodárska, ktorá v Nitre vznikla v roku 1952. Pôvodne sa skladala z agronomickej a zootechnickej fakulty.

Predchodkyňou SPU bola Vysoká škola poľnohospodárska, ktorá v Nitre vznikla v roku 1952. Pôvodne sa skladala z agronomickej a zootechnickej fakulty.

NITRA. Slávnostným zasadnutím vedeckej rady sa dnes začali oslavy 60. výročia vzniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Rokovanie rady bolo spojené aj s udelením čestných titulov Doctor honoris causa profesorovi Katolíckej univerzity v Leuvene v Belgicku Johanovi F. M. Swinnenovi a rektorovi Štátnej poľnohospodárskej Timiriazevovej univerzity v Moskve Vladimirovi M. Bautinovi.

Na oslavách sa dnes zúčastnil aj Prezident SR Ivan Gašparovič a minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ten zdôraznil mimoriadnu potrebu výchovy vzdelaných poľnohospodárskych odborníkov. Je úplne jasné, čo očakávame od tejto školy. V prvom rade kvalitných absolventov, ktorí nám pomôžu pri reštartovaní slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Je tu absolútne nová výzva, s ktorou poľnohospodári doteraz nemali skúsenosti. Dostali sme sa na rázcestie medzi poľnohospodárskou prvovýrobou a potravinárskym sektorom. Jednoducho, obchodné reťazce nám doniesli novú politiku, kde prvovýroba veľmi ťažko dokáže reagovať. Preto potrebujeme veľmi flexibilných a erudovaných absolventov, zdôraznil Jahnátek.

Podľa ministra je potrebné mladým ľuďom ukázať, že v poľnohospodárstve majú perspektívu. Keď štát zadeklaruje, že poľnohospodárska prvovýroba a potravinárstvo sú prioritou a je koncepcia, kam sa bude uberať, tak určite pochopia, že tu majú na niekoľko rokov perspektívu. Potravinárstvo a výživa ľudstva budú vždy potrebné. Jesť musíme všetci a každý deň. Práve toto je ten odbor národného hospodárstva, ktorý je nevyčerpateľný. Len musíme ukázať mladým ľuďom, že to je dobrý smer, potrebný smer a má dlhodobú perspektívu, myslí si Jahnátek.

Dvojdňový program osláv dnes pokračoval Akademickou záhradnou slávnosťou spojenou s kulinárskym festivalom, vystúpeniami folklórnych súborov, prehliadkou priestorov univerzity a zábavno-športovými podujatiami. Oslavy sú tiež príležitosťou na stretnutia odborníkov z našich i zahraničných poľnohospodárskych fakúlt. V piatok 14. septembra je pre hostí pripravená návšteva kaštieľa v Topoľčiankach spojená s ochutnávkou regionálnych vín, prehliadka Banskej Štiavnice a Slovenského banského múzea.

V roku 1959 sa zootechnická fakulta začlenila do agronomickej a zároveň bola zriadená nová, prevádzkovo-ekonomická fakulta. V roku 1969 vznikla mechanizačná fakulta, v roku 1995 fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva. Zákonom Národnej rady Slovenskej republiky bola v roku 1996 Vysoká škola poľnohospodárska premenovaná na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť