Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Školské lavice zaplnia problémové dievčatá až v zime

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach prijíma aj problémové mladé matky s deťmi.

Sisa a Veronika - šestnásťročné baby potrebujú samotu, aby si vyčistili hlavu. Samota je zároveň jedna z vecí, ktorú v centre nenájdu.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Centrum prijíma aj mladé matky s deťmi. Na rozdiel od minulosti sa nestáva, že problémové mamičky musia byť odtrhnuté od svojich malých detí.

ZLATÉ MORAVCE. Aj po začiatku školského roku sú školské lavice určené problémovým dievčatám poloprázdne.

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach sa poriadne zaplní až po prvom polroku, najčastejšie vo februári.

Vtedy sa totiž do centra dostanú dievčatá, ktoré na školách po celom Slovensku vyhodnotia ako problémové.

Až 90 percent žiačok centra malo na svojich pôvodných školách problém so školskou dochádzkou. Dnes je v centre 55 dievčat, pričom zariadenie má kapacitu pre 101 tínedžeriek.

Režim vnáša do ich životov poriadok

Školské zariadenie je určené pre dievčatá s poruchami správania od 13 do 18 rokov. Patrí k jednému z troch takýchto zariadení len pre dievčatá na Slovensku.

Dievčatá sa sem dostávajú na základe rozhodnutia súdu, alebo na žiadosť rodičov.

Reedukačné centrum poskytuje vzdelanie zodpovedajúce ročníkom 7. – 9. základnej školy ako aj strednú školu, ktorú zverenkyne ukončia výučným listom. Učia sa tu v odboroch výroba konfekcie a textilná výroba.

„Okrem klasického vzdelávania ako v každej inej škole u nás prebieha aj reedukácia problémových dievčat. Jej súčasťou sú rôzne terapeutické postupy, záujmové aktivity, športové, turistické či spoločenské činnosti,“ hovorí Miroslav Kováč, riaditeľ reedukačného centra.

Základom pomoci dievčatám je režimový systém, na ktorý si musia zvyknúť. Vnáša poriadok do ich rozbúrených životov.

Dopoludnia majú dievčatá klasickú školu, poobede môžu navštevovať rôzne krúžky, napríklad výtvarný, hrnčiarsky, technický, turistický či hudobno-dramatický. V lete ešte pribúda pravidelný pobyt mimo zariadenia.

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach - sem sa dostávajú problémové dievčatá z celej republiky.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Príbehy do románu

Miroslav Kováč hovorí, že príbeh každého z dievčat je veľmi individuálny a nedá sa preto veľmi zovšeobecňovať.

Opakuje sa snáď len to, že mnohé dievčatá pochádzajú z rozpadnutých rodín. Môžu však byť aj zo vzorných rodín, v ktorých ale na ne rodičia nemali čas, a tak tínedžerky prepadli vplyvu rôznych pouličných skupín.

„Všetky dievčatá mali osudy veľmi pohnuté, za mnohé veci často ani nemohli. Pretĺkali sa životom a príbeh každej by bol jednou kapitolou dobrého románu – a ani by nemuseli nič prikrášľovať či vymýšľať,“ hovorí riaditeľ Kováč.

Podľa skúseností odborníkov má až 70 percent dievčat, ktoré sa dostanú do reedukačného centra, skúsenosti s drogami alebo alkoholom.

Nie je výnimkou, keď tieto mladé dievčatá otehotnejú oveľa skôr ako dovŕšia plnoletosť. Aj preto sa od roku 1993 centrum stará aj o mamy s malými deťmi.

„Ak malo dievča nariadenú ústavnú starostlivosť a otehotnelo, jedinou možnou alternatívou po pôrode bolo, že dieťa išlo do 'dojčáku'. Aby sa odtrhnutiu mladých mamičiek a ich malých detí zabránilo, vytvorili sme pre ne špeciálne zariadenie. Na internáte sme im vyčlenili dve poschodia, aby mama s dieťaťom mohla obývať samostatnú miestnosť. Izby sú tam robené bunkovým systémom, s ďalšou mladou matkou sa delia o sprchy, sociálne zariadenia a kuchynku,“ hovorí riaditeľ Miroslav Kováč.

V reedukačnom centre je momentálne jedenásť mladých mamičiek.

Všetky dievčatá mali pohnuté osudy, hovorí o zverenkyniach Miroslav Kováč, riaditeľ centra.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Herečky

Školskú dochádzku v centre končia dievčatá výučným listom. V tom lepšom prípade zapracuje rodina a ony sa vrátia do normálneho života.

Odísť sa mnohé snažia už počas pobytu v centre. Často si zrátajú, čo sa od nich očakáva a zlepšenie správania dokážu na rodičov 'zahrať'.

Centrum potom darmo upozorňuje, že dievčatá sa správajú účelovo. Ak ich do reedukačného centra neposlal súd, majú rodičia právo si ich zobrať naspäť. Nie je ale výnimkou, že po pár dňoch sa dievčatá doma začnú správať ako kedysi a rodičia ich znovu nahlásia do reedukačného centra.

ico

Problémové dievčatá: Rodina to nie je, ale pomáhajú nám

Keď ich počúvate, problémovo nepôsobia. Šestnásťročná Veronika z Čadce a jej rovesníčka Sisa z malej dediny v okrese Žarnovica rozprávajú o svojich pohnutých životoch, pre ktoré sa ocitli v Reedukačnom centre v Zlatých Moravciach, vecne a pokojne.

Hovoria, akoby opisovali súkromie a najhlbšie pocity niekoho cudzieho.

Otec tyran, frajer na drogách

Ťažko povedať, ktorá z nich to mala ťažšie. Veronika chodí po ústavoch od svojich dvanástich rokoch. Pripisuje to rozvrátenej rodine, v ktorej otec mlátil ju aj jej mamu. Tá nakoniec pred násilníckym mužom ušla do zahraničia.

„Odišla pred všetkým tým zlým, chcela mať lepší život,“ povie tínedžerka a v jej hlase nepočuť ani náznak výčitky. Napokon, Veronika stále komunikuje s oboma rodičmi, aj keď oni sa medzi sebou nerozprávajú.

Sisa si problémy privodila pre partiu, do ktorej sa dostala. Svoju rolu v nej hrali drogy a alkohol, Sisa skúsila pervitín a marihuanu, pred ktorú bez zaváhania vsúva prívlastok 'obyčajná'. „Bol tam jeden, čo si pichal heroín, ale ten od nás odišiel, mal vlastný svet. Partia ma lákala viac ako škola. Mala som v nej chalana, ktorý ma vedel veľmi ovplyvniť,“ priznáva Sisa.

Na jeseň nastúpila na strednú. Na rozdiel od spolužiakov ale školské lavice veľmi nedrala. Po septembrovom príchode sa znovu v škole ukázala až vo februári. Ešte aj dnes sa Sisa usmeje, keď si na to spomenie. „Prvý polrok som tam nechodila takmer vôbec,“ sucho skonštatuje.

A škola na jej absenciu patrične reagovala. Sisu nahlásila a sociálka zariadila, že dievča skončilo v reedukačnom centre. Paradoxne sa ale teraz cíti vyrovnanejšie ako kedykoľvek v minulosti. O starú partiu už ani nezakopne, milenec s drogami je tiež minulosťou. Sisa má priateľa, ktorý ju 'ťahá hore'. Po prázdninách jej sám navrhol, aby znovu nastúpila do reedukačného centra. Chcel ju uchrániť od nástrah, ktoré na ňu vonku číhajú a do ktorých by zase mohla vhupnúť tak ako kedysi v starej partii. „Vzťah s ním je o niečom úplne inom ako vzťah s chalanom zo starej partie. To bývalo len o tom, že každý piatok sme sa rozbili niekde na diskotéke.“

Kôpky nešťastia na jednom mieste

Obe dievčatá si uvedomujú, že reedukačné centrum je len dočasným riešením. Aj keď rodinu im zariadenie sotva nahradí, dievčatá cítia, že v niečom im pomáha.

„Keď viem, že toho mám v sebe veľa a keď tu nemám osobu, ktorej by som sa zdôverila, idem za našou psychologičkou. Niežeby som jej nejako extra verila, ale môžem jej povedať veci o ktorých viem, že ma nebude mrzieť, ak sa jej s nimi zdôverím,“ hovorí Sisa.

V centre dievčatám chýbajú dve veci: normálna rodina a samota, vďaka ktorej by mohli premýšľať o živote a vyčistiť si hlavu. Veronika: „Také kôpky nešťastia tu dali na jedno miesto... Vidíme tie isté tváre 24 hodín denne, nie je chvíľka, že by sme boli sami, aby sme si prečistili myseľ. Máme v sebe nenávisť voči tomu, čo sa dialo doma. Cítime, že tu nemáme rodinu, a tak si vybíjame nenávisť. Musíme len zaťať zuby a vyzúriť sa do vankúša – inú možnosť nemáme.“

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 3 617
  2. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 792
  3. Vargová z Veselí do Šale 665
  4. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 620
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 442
  6. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 373
  7. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 296
  8. Prvá výhra V. Zálužia vonku 188
  9. Neded s cenným víťazstvom 179
  10. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Topoľčianska polícia žiada o pomoc pri pátraní

Filip Chudý sa pravdepodobne vyhýba nástupu do výkonu trestu.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Dominik Dán: Môj rukopis si do konca prečítalo len jedno vydavateľstvo

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

Kam vyraziť