Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Školské lavice zaplnia problémové dievčatá až v zime

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach prijíma aj problémové mladé matky s deťmi.

Sisa a Veronika - šestnásťročné baby potrebujú samotu, aby si vyčistili hlavu. Samota je zároveň jedna z vecí, ktorú v centre nenájdu.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Centrum prijíma aj mladé matky s deťmi. Na rozdiel od minulosti sa nestáva, že problémové mamičky musia byť odtrhnuté od svojich malých detí.

ZLATÉ MORAVCE. Aj po začiatku školského roku sú školské lavice určené problémovým dievčatám poloprázdne.

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach sa poriadne zaplní až po prvom polroku, najčastejšie vo februári.

Vtedy sa totiž do centra dostanú dievčatá, ktoré na školách po celom Slovensku vyhodnotia ako problémové.

Až 90 percent žiačok centra malo na svojich pôvodných školách problém so školskou dochádzkou. Dnes je v centre 55 dievčat, pričom zariadenie má kapacitu pre 101 tínedžeriek.

Režim vnáša do ich životov poriadok

Školské zariadenie je určené pre dievčatá s poruchami správania od 13 do 18 rokov. Patrí k jednému z troch takýchto zariadení len pre dievčatá na Slovensku.

Dievčatá sa sem dostávajú na základe rozhodnutia súdu, alebo na žiadosť rodičov.

Reedukačné centrum poskytuje vzdelanie zodpovedajúce ročníkom 7. – 9. základnej školy ako aj strednú školu, ktorú zverenkyne ukončia výučným listom. Učia sa tu v odboroch výroba konfekcie a textilná výroba.

„Okrem klasického vzdelávania ako v každej inej škole u nás prebieha aj reedukácia problémových dievčat. Jej súčasťou sú rôzne terapeutické postupy, záujmové aktivity, športové, turistické či spoločenské činnosti,“ hovorí Miroslav Kováč, riaditeľ reedukačného centra.

Základom pomoci dievčatám je režimový systém, na ktorý si musia zvyknúť. Vnáša poriadok do ich rozbúrených životov.

Dopoludnia majú dievčatá klasickú školu, poobede môžu navštevovať rôzne krúžky, napríklad výtvarný, hrnčiarsky, technický, turistický či hudobno-dramatický. V lete ešte pribúda pravidelný pobyt mimo zariadenia.

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach - sem sa dostávajú problémové dievčatá z celej republiky.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Príbehy do románu

Miroslav Kováč hovorí, že príbeh každého z dievčat je veľmi individuálny a nedá sa preto veľmi zovšeobecňovať.

Opakuje sa snáď len to, že mnohé dievčatá pochádzajú z rozpadnutých rodín. Môžu však byť aj zo vzorných rodín, v ktorých ale na ne rodičia nemali čas, a tak tínedžerky prepadli vplyvu rôznych pouličných skupín.

„Všetky dievčatá mali osudy veľmi pohnuté, za mnohé veci často ani nemohli. Pretĺkali sa životom a príbeh každej by bol jednou kapitolou dobrého románu – a ani by nemuseli nič prikrášľovať či vymýšľať,“ hovorí riaditeľ Kováč.

Podľa skúseností odborníkov má až 70 percent dievčat, ktoré sa dostanú do reedukačného centra, skúsenosti s drogami alebo alkoholom.

Nie je výnimkou, keď tieto mladé dievčatá otehotnejú oveľa skôr ako dovŕšia plnoletosť. Aj preto sa od roku 1993 centrum stará aj o mamy s malými deťmi.

„Ak malo dievča nariadenú ústavnú starostlivosť a otehotnelo, jedinou možnou alternatívou po pôrode bolo, že dieťa išlo do 'dojčáku'. Aby sa odtrhnutiu mladých mamičiek a ich malých detí zabránilo, vytvorili sme pre ne špeciálne zariadenie. Na internáte sme im vyčlenili dve poschodia, aby mama s dieťaťom mohla obývať samostatnú miestnosť. Izby sú tam robené bunkovým systémom, s ďalšou mladou matkou sa delia o sprchy, sociálne zariadenia a kuchynku,“ hovorí riaditeľ Miroslav Kováč.

V reedukačnom centre je momentálne jedenásť mladých mamičiek.

Všetky dievčatá mali pohnuté osudy, hovorí o zverenkyniach Miroslav Kováč, riaditeľ centra.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Herečky

Školskú dochádzku v centre končia dievčatá výučným listom. V tom lepšom prípade zapracuje rodina a ony sa vrátia do normálneho života.

Odísť sa mnohé snažia už počas pobytu v centre. Často si zrátajú, čo sa od nich očakáva a zlepšenie správania dokážu na rodičov 'zahrať'.

Centrum potom darmo upozorňuje, že dievčatá sa správajú účelovo. Ak ich do reedukačného centra neposlal súd, majú rodičia právo si ich zobrať naspäť. Nie je ale výnimkou, že po pár dňoch sa dievčatá doma začnú správať ako kedysi a rodičia ich znovu nahlásia do reedukačného centra.

ico

Problémové dievčatá: Rodina to nie je, ale pomáhajú nám

Keď ich počúvate, problémovo nepôsobia. Šestnásťročná Veronika z Čadce a jej rovesníčka Sisa z malej dediny v okrese Žarnovica rozprávajú o svojich pohnutých životoch, pre ktoré sa ocitli v Reedukačnom centre v Zlatých Moravciach, vecne a pokojne.

Hovoria, akoby opisovali súkromie a najhlbšie pocity niekoho cudzieho.

Otec tyran, frajer na drogách

Ťažko povedať, ktorá z nich to mala ťažšie. Veronika chodí po ústavoch od svojich dvanástich rokoch. Pripisuje to rozvrátenej rodine, v ktorej otec mlátil ju aj jej mamu. Tá nakoniec pred násilníckym mužom ušla do zahraničia.

„Odišla pred všetkým tým zlým, chcela mať lepší život,“ povie tínedžerka a v jej hlase nepočuť ani náznak výčitky. Napokon, Veronika stále komunikuje s oboma rodičmi, aj keď oni sa medzi sebou nerozprávajú.

Sisa si problémy privodila pre partiu, do ktorej sa dostala. Svoju rolu v nej hrali drogy a alkohol, Sisa skúsila pervitín a marihuanu, pred ktorú bez zaváhania vsúva prívlastok 'obyčajná'. „Bol tam jeden, čo si pichal heroín, ale ten od nás odišiel, mal vlastný svet. Partia ma lákala viac ako škola. Mala som v nej chalana, ktorý ma vedel veľmi ovplyvniť,“ priznáva Sisa.

Na jeseň nastúpila na strednú. Na rozdiel od spolužiakov ale školské lavice veľmi nedrala. Po septembrovom príchode sa znovu v škole ukázala až vo februári. Ešte aj dnes sa Sisa usmeje, keď si na to spomenie. „Prvý polrok som tam nechodila takmer vôbec,“ sucho skonštatuje.

A škola na jej absenciu patrične reagovala. Sisu nahlásila a sociálka zariadila, že dievča skončilo v reedukačnom centre. Paradoxne sa ale teraz cíti vyrovnanejšie ako kedykoľvek v minulosti. O starú partiu už ani nezakopne, milenec s drogami je tiež minulosťou. Sisa má priateľa, ktorý ju 'ťahá hore'. Po prázdninách jej sám navrhol, aby znovu nastúpila do reedukačného centra. Chcel ju uchrániť od nástrah, ktoré na ňu vonku číhajú a do ktorých by zase mohla vhupnúť tak ako kedysi v starej partii. „Vzťah s ním je o niečom úplne inom ako vzťah s chalanom zo starej partie. To bývalo len o tom, že každý piatok sme sa rozbili niekde na diskotéke.“

Kôpky nešťastia na jednom mieste

Obe dievčatá si uvedomujú, že reedukačné centrum je len dočasným riešením. Aj keď rodinu im zariadenie sotva nahradí, dievčatá cítia, že v niečom im pomáha.

„Keď viem, že toho mám v sebe veľa a keď tu nemám osobu, ktorej by som sa zdôverila, idem za našou psychologičkou. Niežeby som jej nejako extra verila, ale môžem jej povedať veci o ktorých viem, že ma nebude mrzieť, ak sa jej s nimi zdôverím,“ hovorí Sisa.

V centre dievčatám chýbajú dve veci: normálna rodina a samota, vďaka ktorej by mohli premýšľať o živote a vyčistiť si hlavu. Veronika: „Také kôpky nešťastia tu dali na jedno miesto... Vidíme tie isté tváre 24 hodín denne, nie je chvíľka, že by sme boli sami, aby sme si prečistili myseľ. Máme v sebe nenávisť voči tomu, čo sa dialo doma. Cítime, že tu nemáme rodinu, a tak si vybíjame nenávisť. Musíme len zaťať zuby a vyzúriť sa do vankúša – inú možnosť nemáme.“

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť