Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Učitelia poukazujú na nízke platy aj na zlé pracovné podmienky

Úsilie učiteľov podporujú na mnohých školách aj nepedagogickí pracovníci. Zároveň však upozorňujú, že by sa pri zlepšovaní pracovných a platových podmienok nemalo zabúdať ani na nich.

Úsilie učiteľov podporujú na mnohých školách aj nepedagogickí pracovníci. Zároveň však upozorňujú, že by sa pri zlepšovaní pracovných a platových podmienok nemalo zabúdať ani na nich.

NITRA. V Nitrianskom kraji sa zapojilo do dnešného štrajku učiteľov viac ako 90 percent základných škôl. Najvyššia, vyše 96-percentná účasť je podľa Evy Pavelekovej z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v okrese Šaľa. Ako uviedla pre TASR, vo všetkých okresoch kraja dosiahla účasť na štrajku viac ako 85 percent, vo väčšine prípadov však presiahla 90-percentnú hranicu. Nezaznamenali sme žiadne problémy. Dostali sme iba jedinú informáciu o tom, že v jednej základnej škole v topoľčianskom okrese riaditeľ štrajk nechcel povoliť, informovala Paveleková.

Štrajk na ZŠ Nábrežie mládeže v Nitre. FOTO: TASR

Ako informoval Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), zo 76 stredných škôl, ktoré má vo svojej pôsobnosti, sa ich do ostrého štrajku zapojilo 52. Aj zo škôl, na ktorých sa dnes učilo, sa však ozývala podpora štrajkujúcim učiteľom. Takou bola aj Stredná priemyselná škola stavebná (SPŠS) v Nitre, kde sa riadne vyučovalo. Nie je to vyslovene náš nesúhlas so štrajkom. My súhlasíme s tým, že situácia v našom školstve v súčasnosti nie je dobrá, ale rozhodli sme nejsť priamo do ostrého štrajku. Čiže nevolili sme túto formu a nezrušili sme vyučovanie. Zvolili sme taký tichší protest, takže buď máme pripnuté čierne stužky, alebo sme prišli v tmavom oblečení. To vyjadruje súčasnú situáciu nášho školstva. To je forma nášho protestu, uviedla predsedníčka základnej odborovej organizácie na SPŠS v Nitre Petra Ratulovská.

Na Základnej škole (ZŠ) Nábrežie mládeže v Nitre súhlasili s ostrým štrajkom prakticky všetci učitelia. Členky štrajkového výboru však pripomínajú, že im nejde iba o zvýšenie platov. Tam nejde len o tento problém, ale o to, aby sa tá situácia v celom školstve naozaj zmenila, teda nielen pre učiteľov, ale hlavne pre deti. Veď do kapitoly školstva ide strašne málo peňazí. A popri týchto problémoch je potrebné riešiť aj tie platy, však sú úbohé, skonštatovala predsedníčka základnej odborovej organizácie na ZŠ Nábrežie mládeže v Nitre Ľubica Uhrínová. Okrem zlého platového ohodnotenia poukazuje aj na nevhodné pracovné podmienky pedagógov. Sú veľmi zlé. Pozrite sa, koľko nás tu v zborovni je. Ja nemám tento stôl, za ktorým sedím. Ja mám túto polovičku stola, lebo tu oproti mne sedí kolegyňa. Na 25 učiteľov je tu jedna kopírka a jeden počítač, o ktorý sa bijeme. Keď čokoľvek chcem pri vyučovaní vylepšiť, musím si to kúpiť za vlastné peniaze. Tak aké sú to podmienky na prácu, pýta sa Uhrínová.

Veď treba aj upratovať, aj deťom navariť. A o chvíľu to nebude mať kto robiť. Aj u nás na škole máme voľné miesto, ale nikto tu nechce robiť za takýchto podmienok. Pozrite sa na moju výplatnú pásku. Ja sa za ňu nehanbím, nech sa hanbia tí, ktorí môžu za to, že mám na nej 290 eur, ktoré za svoju prácu mesačne zarobím. A my máme taký istý žalúdok ako učitelia, primátori, alebo ministri. Ale vyžiť musím z takýchto peňazí, pripomenula upratovačka jednej z nitrianskych základných škôl, ktorá nechcela byť menovaná.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť