Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Začínajú Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre

Počas podujatia si budete môcť pozrieť koncertnú sálu Župného domu, navštíviť depozitáre galérie, koncerty, výstavy, workshopy aj ochutnávky. Môžete sa zapojiť aj do súťaže o Naj suvenír Nitry.

Počas podujatia si budete môcť pozrieť koncertnú sálu Župného domu, navštíviť depozitáre galérie, koncerty, výstavy, workshopy aj ochutnávky. Môžete sa zapojiť aj do súťaže o Naj suvenír Nitry.

NITRA. Významné celoeurópske podujatie - Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) – sa bude konať aj v Nitre. Slávnostné otvorenie DEKD na Slovensku bude 14. septembra v Bratislave. Cieľom akcie je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestnom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu.

Téma tohtoročných DEKD sú Pamiatky môjho domova. Počas podujatia sa sprístupnia mnohé historické budovy, pamiatky a areály, ktoré sú zvyčajne pred očami verejnosti uzavreté. V Nitre sa v rámci DEKD pripravujú prehliadky, dni otvorených dverí, výstavy, prednášky, workshopy, konferencie, semináre a tvorivé dielne.

DEKD v Nitre otvoril v nedeľu 16. septembra organový koncert Poľského klubu v Nitre v katedrále sv. Emeráma. Po ňom bola verejnosti sprístupnená vzácna stredoveká freska, ktorú sa podarilo objaviť počas reštaurovania katedrály.

Počas ďalších dní bude v Nitre rezonovať výstava Národné kultúrne pamiatky mesta Nitry, ktorú v priestoroch synagógy pripravil Krajský pamiatkový ústav v Nitre. Súčasťou DEKD budú aj oslavy Svetového dňa cestovného ruchu, ktorých súčasťou sú aj Dni partnerských miest 27. a 28. septembra. V rámci bohatého programu sú pripravené viaceré zaujímavosti a atrakcie. Záujemcovia budú môcť objavovať kultúru partnerských miest v uličke Pri Synagóge, kde bude ochutnávka zahraničných špecialít namixovaná spoločne s hudbou a predstavením netradičného divadla.

Uskutoční sa aj súťaž o Naj suvenír v Nitre v kategóriách ­najoriginálnejší, najmenší, najvtipnejší, najvzdialenejší, najoriginálnejší či najstarší suvenír z Nitry. Súťažiť sa bude aj o najzaujímavejší suvenír zo Španielska - hosťujúcej krajiny pre rok 201).

Nitrania si môžu pozrieť aj ďalšie výstavy - Nitra – matka slovenských miest, Sv. Cyril a Metod – slovanskí vierozvestcovia a Tradície a pamiatky nášho ľudu v Krajskej knižnici Karola Kmeťku. K lahôdkam DEKD bude patriť slávnostné otvorenie koncertnej sály Župného domu klavírnym recitálom Daniely Varínskej v rámci cyklu komorných koncertov Galérie hudby – uskutoční sa 26. septembra o 18. h.

Depozitáre Nitrianskej galérie budú pre verejnosť otvorené 17. – 21. a 22. – 23. septembra, prehliadky koncertnej sály v Župnom dome budú 19. až 21. septembra) a priestorov Diecézneho múzea 16. septembra. Do rámca DEKD v Nitre zapadne aj oslava 60. výročia založenia Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre, ktoré sa uskutočnia v dňoch 26. - 28. septembra.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Kam vyraziť