Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Špeciálnu cenu získali nevidiace a nepočujúce deti

Svoje práce vystavujú mentálne postihnutí autori od 9 rokov do 54 rokov. Porota udelila 30 cien v rôznych kategóriách.

Eva Števková, predsedníčka ZPMP v Nitre, pri kresbách 33-ročného autistu Františka Tótha z Bratislavy.(Zdroj: (ČE))

Svoje práce vystavujú mentálne postihnutí autori od 9 rokov do 54 rokov. Porota udelila 30 cien v rôznych kategóriách.

NITRA. Približne 350 prác v rôznych technikách môže návštevník vidieť v Ponitrianskom múzeu. Pod názvom Výtvarný salón ZPMP 2012 sa prezentuje Združenie na pomoc mentálne postihnutým SR.

Ide už o 17. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky výtvarnej tvorby ľudí s mentálnym postihnutím, ktorá sa v Nitre koná po 6 rokoch. Inak nitrianske ZPMP od roku 1991 každoročne v Nitre organizuje takúto výstavu pod názvom Dobrý deň, Nitra.

Žirafa aj hrad

„Do súťaže nám prišlo 670 prác, z toho 9 individuálnych diel, ktorí nám mentálne postihnutí ľudia poslali sami, ostatné sú zo 66 organizácií ZPMP, domovov sociálnych služieb, MŠ, špeciálnych ZŠ, reedukačných centier, spojených či praktických internátnych škôl z celého Slovenska,“ hovorí Eva Števková, predsedníčka ZPMP v Nitre, ktorá pracuje v Domove sociálnych služieb v Klasove.

„Našich klientov neobmedzujeme vekom ani diagnózou, najmladší vystavovateľ z tejto výstavy má 9 rokov, najstarší asi 54. Sú medzi ľudia s rôznym stupňom mentálneho postihu, deti nevidiace a nepočujúce, k strednému a ťažkému stupňu sa pridružujú aj detská mozgová obrna, autizmus, cievne, kardiologické problémy či cukrovka. Výtvarná činnosť je pre týchto ľudí istým spôsobom arteterapie.“

Na výstave možno obdivovať kresby, maľby, práce z textilu, bavlny, maľby na hodváb, výšivky, diela z keramickej hliny, dreva, kamienkov, semien a iných prírodných materiálov. Mnohé z prác udivujú svojou krásou, fantáziou autora, farebnosťou a precíznosťou vypracovania. Medzi také patrí napríklad hrad z kamienkov s drakom a trojrozmerná žirafa Róza od kolektívov detí zo Spojenej školy internátnej na Tovarníckej ulici v Topoľčanoch či priam ilustrátorsky dokonalé kresby 33-ročného autistu Františka Tótha z Bratislavy a mnohé ďalšie.

Mapa zaujala

Diela vznikali počas výchovných prác, voľného času, doma, cez prázdniny a dovolenky. Ich autori tvorili na tému „najkrajšie miesto na svete“. „Deti dali do svojich diel motívy prostredí, v ktorých sa cítia najlepšie – niektorí doma pri mame, iní pri práci, mnohí práve v domovoch sociálnych služieb pri nás, učiteľkách, ktoré sme pre ne ako druhé mamy,“ hovorí Eva Števková.

„V rámci súťažnej prehliadky sme udelili spolu 30 cien pre jednotlivcov i kolektívy – v kategóriách kresba, maľba, keramika a šperk. Špeciálnu cenu riaditeľa Ponitrianskeho múzea získal kolektív žiakov Evanjelickej spojenej školy internátnej v Červenici. Predstavte si, deti, ktoré nevidia ani nepočujú, s pomocou svojej učiteľky vyrobili na hodine prírodovedy mapu Slovenska, ktoré je pre nich najkrajším miestom na svete. Prostredie okolo seba vnímajú iba rukami, aj mapa je taká plastická. Keď som ju po prvý raz uvidela, povedala som si, že tá práca musí byť ocenená.“

Ocenené práce celoslovenská centrála ZPMP ďalej využíva na propagačné účely – dávajú sa ako prezenty, dražia sa na aukciách alebo sa z reprodukcií tlačia kalendáre a iné predmety. Financie z predaja prispievajú na činnosť 56 združení na pomoc mentálne postihnutým po celom Slovensku.

Výstavu Výtvarný salón ZPMP 2012 v Nitre zorganizovali celoslovenské a nitrianske Združenie na pomoc mentálne postihnutým, Ponitrianske múzeum v spolupráci s NSK, v múzeu potrvá do konca septembra.

Špeciálnu cenu riaditeľa Ponitrianskeho múzea získal kolektív nepočujúcich a nevidiacich žiakov Evanjelickej spojenej školy internátnej v Červenici za túto mapu SR.

Žirafa Róza od kolektívu detí zo Spojenej školy internátnej na Tovarníckej ulici v Topoľčanoch.

Hrad draka Babráka od detí SŠI Tovarnícka ulica Topoľčany

Práca Dominika Heldesa zo SZŠI pod Kalváriou, Topoľčany.

"Kone" od Jána Bartoša zo SZŠI pod Kalváriou Topoľčany, pod nimi práca P. Zuzkoviča, P. Žatka, D. Žatka a B. Roháčkovej zo SZŠI pod Kalváriou Topoľčany.

Ručné práce kolektívu autorov zo ZSS Domum Krškany.

Varešky "Mama a otec" od Jozefa Sedláka z DSS Spišská Nová Ves.

Kolektívna práca Štastná rodinka z DSS Symbia Zvolen.

"Kráľ Dávid zabíja šípom medveďa" - DSS a RS Dúbravská cesta Bratislava.

Spoločná práca "Najlepšie sa cítim v centre" - Vstúpte n.o. Malacky. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť