Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V nitrianskom Bunkri neúprosne funguje červený časostroj

Vystavovať v Bunkri bol jeho sen. Ondrušovou premiérou v tomto priestore je výstava o pominuteľnosti ľudského života. Návštevník sa ocitne vo svojom „vnútri“.

Autor Igor Ondruš s kurátorkou Ľudmilou Dragulovou pri červenej časomiere.(Zdroj: (ČE))

Vystavovať v Bunkri bol jeho sen. Ondrušovou premiérou v tomto priestore je výstava o pominuteľnosti ľudského života. Návštevník sa ocitne vo svojom „vnútri“.

NITRA. Tajomná, až trochu strašidelná atmosféra privíta návštevníka Bunkra v Nitrianskej galérii. Hneď pri vstupe ho obklopí všadeprítomné červené svetlo. Na stenách Bunkra blikajú červené digitálne číslice, ktoré všetkým rovnako odmeriavajú čas na tomto svete.

Človek vo svojom vnútri

Presne s týmto cieľom vytvoril bratislavský umelec Igor Ondruš rovnomennú výstavu Čas, s.r.o. Bunker je podľa jeho koncepcie vnútrom človeka, v ktorom pobyt ešte umocňujú hlasité zvuky srdcovej a tráviacej činnosti. V tomto veľmi sugestívnom priestore človeku na um prichádzajú všelijaké myšlienky, čo aj bolo zámerom autora.

Ako nám Igor Ondruš prezradil, vystavovať v atypickom Bunkri bol jeho sen. Videl jeho priestory i netradičné výstavy, ktorými sa tu prezentujú predovšetkým mladí umelci.

„Keď som si Bunker pozrel, uvažoval som, čo by sa tu tak ja mohol urobiť. Dlho mi nič nenapadlo,“ hovorí 40-ročný autor. „Potom sa však stretol Ľudmilu Dragulovú, ktorá praxovala v galérii Cypriána Majerníka v Bratislave. Práve v súvislosti s ňou mi prišiel na um nápad k realizácii takejto výstavy. Oslovil som ju, jej sa myšlienka zapáčila a tak sa ako študentka estetiky na UKF zhostila mojej výstavy ako kurátorka.“

Autor má predstavu, že keď návštevník vstúpi do Bunkra, uvidí červené digitálne tabule symbolizujúce plynutie času, doplnené trochu depresívnymi telesnými zvukmi, zamyslí sa nad tým, že sa nachádza v istej etape svojho života. A „časostroj“ neprestáva plynúť...

Finisáž ako symbolická smrť

„Keď potom z Bunkra vyjde, chcem, aby si uvedomil, koľko toho ešte v živote môže stihnúť. Preto je v súvislosti s touto výstavou dôležitá jej finisáž – ukončenie, ktoré bude 11. októbra o 17. h. Pri ňom akoby pri smrti sa tu všetko vypne - nebude červené svetlo, ani zvuky,“ pokračuje Igor Ondruš.

„Z tmy človek pôjde akoby tunelom von za oslepujúcim svetlom. Keď však zájde za zdroj svetla – reflektor, uvedomí si, že je ešte na svete a že je všetko v pohode. Je osobne verím tomu, že neexistuje žiaden posmrtný život. Smrť je podľa mňa „vypnutie“ všetkého, už nič neexistuje. Myslím si, že keď umriem, nebudem vedieť o ničom, bude koniec.“

Na scéne vlastnej existencie

Podľa kurátorky Ľudmily Dragulovej rozhodnutie, akým spôsobom Igor Ondruš pretvorí priestor Bunkra, bolo v jeho rukách. Na výzvu odpovedal vytvorením spomínaného časostroja. Vnímanie času v Bunkri sa pre človeka stáva intenzívnym zážitkom, zvuk i osvetlenie ho vťahujú na scénu vlastnej existencie, pričom čas „vonku“, mimo galérie, je pre neho nepovšimnutou samozrejmosťou.

„Čísla na digitálnych tabuliach nie sú len aktuálnou informáciou o dátume a roku. Zároveň upozorňujú na nemilosrdné plynutie času. Súčasná hektická doba nám nepraje, naše diáre sú natoľko preplnené, že si ani neuvedomujeme, ako rýchlo plynú dni, mesiace a roky,“ hovorí 23-ročná Ľudmila Dragulová. „Čas nemôžeme zastaviť ani vrátiť, ale v našej réžii ostáva, či ho využijeme najlepšie ako vieme, alebo ho premrháme.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť