Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vydarená premiéra Nitrianskych behov

Druhá septembrová nedeľa patrila pod Zoborom behu. Nové podujatie sa ujalo.

V parku na Sihoti sa konal prvý ročník bežeckých pretekov s názvom Beh Nitranov na dve míle a City Sports Polmaratón + Beh na 10 km. Športovalo sa v pomerne širokom spektre bežeckých disciplín, od behov pre deti, hendikepovaných športovcov alebo amatérov a vrcholom bol polmaratón spolu s behom na 10 kilometrov.

„Snažili sme sa zorganizovať akciu, ktorá by prilákala čo najširšiu verejnosť, nielen výkonnostných bežcov. Preto sme okrem dosť náročných disciplín - beh na 10 km a polmaratón, do programu zaradili aj trate, ktoré nie sú až také náročné,“ priblížil jeden z organizátorov Michal Šatura. „Skrátka sme chceli prilákať všetkých ľudí, ktorí majú záujem o zdravý pohyb,“ pokračoval. Aj preto sa v rámci podujatia objavil aj Hobby beh s dĺžkou dve míle (3,2 km)m či detské behy do 100 metrov a atmosféru pretekov dopĺňali rôzne sprievodné podujatia ako lukostreľba pod vedením inštruktora alebo detská zumba.

Pretekov sa zúčastnilo okolo 200 pretekárov, aktívnych aj príležitostných bežcov. Na prvý ročník je to pekné číslo, ktoré v budúcnosti určite porastie. „Pravdupovediac, vôbec sme neočakávali taký počet účastníkov,“ povedal Šatura. „Skôr sme predpokladali, že príde okolo sto bežcov. Tajne sme dúfali, že sa priblížime k počtu stopäťdesiat. Účasť teda predčila naše očakávania,“ pokračoval a zároveň netajil spokojnosť s priebehom premiérového ročníka Nitrianskych mestských behov. „Bol to prvý ročník, takže sa určite vyskytli aj chyby. Nie všetko boli iba detaily, ale s priebehom, účasťou aj samotnými výkonmi sme určite veľmi spokojní. Všetkým patrí poďakovanie. Najmä by som rád vyzdvihol prácu dobrovoľníkov, bez ktorých by sme to určite nezvládli,“ uzavrel Michal Šatura.

Hneď v úvodnom ročníku pretekov sa prejavil aj ich ďalší rozmer, nielen ten športový. Jedna z registrovaných účastníčok mala v pláne odbehnúť svoj prvý polmaratón. V predstihu sa do pretekov prihlásila cez internet, no 26. augusta ju postihla mozgová príhoda a nemohla sa zúčastniť. Prišli však jej priatelia, ktorí aj týmto spôsobom chceli 29-ročnú Dagmar (Dadku) Svátekovú podporiť a prvý kilometer z každých pretekov bol venovaný práve jej ako symbolická pomoc v jej ťažkom boji.

Z výsledkov

Polmaratón - muži do 39 r.: 1. M. Švec 1:20:48, 8. M. Parikrupa, muži 40-49 r.: 1. R. Poláček 1:24:26, 50-59 r.: 1. Š. Gibala 1:29:10, nad 60 r.: 1. R. Petrikovič 1:42:37, ženy do 39 r.: 1. J. Kleskeňová 1:32:38, ženy 40-49 r.: 1. J. Baronová 1:46:28.

Beh na 10 km - muži do 39 r.: 1. J. Nagy 40:22, 2. Mi. Illéš, 3. D. Harangozó, muži 40-49 r.: 1. M. Furár 37:40, nad 60 r.: 1. M. Žukovič 50:35, ženy do 39 r.: 1. M. Malá 51:09, ženy 40-49 r.: 1. V. Halásová 49:33.
FOTO: DUŠAN TARKO

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť