Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výpary z jedla nitrianskych poslancov poškodzovali špičkový klavír

Župa po kritike umelcov a odborníkov zmenila názor. Koncertnú sieň aj špičkový klavír chce odrazu chrániť.

Obedy poslancov počas augustového zasadnutia krajského parlamentu sú nachystané - servírovali sa pár centimetrov od vzácneho klavíra a navyše v koncertnej sále, ktorej namerali určité akustické hodnoty, aké nie sú nikde na svete.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. Zhruba raz mesačne prebieha na župe zasadnutie krajských poslancov.

Odkedy vlani slávnostne otvorili zrekonštruovaný Župný dom v Nitre, rokujú poslanci v jeho historických priestoroch.

Rekonštrukcia, ktorá stála päť miliónov eur, už priniesla viacero problémov.

Župa na jar riešila, že pozabudla na miesto pre verejnosť a médiá počas zasadnutia svojich poslancov. Teraz sa venovala ešte kurióznejšiemu problému – obedom poslancov.

Práve stravovanie krajských poslancov dvihlo zo stoličiek umelcov a odbornú verejnosť. Až 54 krajských poslancov a niekoľko úradníkov obedovalo naraz v koncertnej sále známej svojou jedinečnou akustikou.

Taniere s teplými obedmi poslancom naservírovali len pár krokov od špičkového klavíra, ktorý je v koncertnej sále od júna. Mastné a teplé výpary z jedál pritom podľa odborníkov znehodnocujú koncertnú sieň a ničia aj klavír.

Para z jedla nie je destilovanou vodou

Odborníci sa zhodujú, že takéto priestory a tiež hudobné nástroje si vyžadujú udržiavanie špeciálnej vlhkosti a teploty.

„Môže dochádzať k mikrotrhlinám v laku. Vrchná vrstva je zásadná pre pružnosť daného dreva, a teda aj pre akusticko-rezonančné vlastnosti,“ napísal jeden z nich na internete.

Ďalší sa pozastavoval nad chemickým vplyvom výparov na lak. „Para stúpajúca z jedla nie je destilovaná voda. Veď skúste chytiť normálnou, teda mastnou rukou nejaké špičkové husle – ich majiteľ vám bude chcieť zlomiť ruku,“ napísal ďalší z odborníkov.

Nemôže byť v jednom priestore špičkový hudobný nástroj aj krásna zrekonštruovaná viac ako storočná architektúra a zároveň jedáleň – nech je akokoľvek kultivovaná.
JÚLIUS FUJAK, muzikológ

Klavirista Miki Škuta upozorňuje, že koncertná sála v nitrianskom Župnom dome má najkrajšiu akustiku zo všetkých domácich sál. To potvrdzujú aj merania, ktoré našli v sále určité hodnoty, aké nenamerali v žiadnej významnej sále na svete.

„Pokiaľ tam chodia obedovať poslanci, tak si asi neuvedomili funkciu tejto siene. Keď tam pôjdu na pár koncertov, tak sami zistia, že jesť v koncertnej sále by sa nemalo,“ povedal Škuta.

Koncertná sála a jedáleň sa vylučujú

Podobný názor má aj Július Fujak, súčasný skladateľ a muzikológ z Katedry kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

„Nemôže byť v jednom priestore špičkový hudobný nástroj aj krásna zrekonštruovaná viac ako storočná architektúra a zároveň jedáleň – nech je akokoľvek kultivovaná,“ povedal Fujak. Podľa neho sa zo sály stal vynikajúci priestor na nahrávanie špičkových nahrávok, a preto je nevhodné, aby v nej bola kolísavá vlhkosť či mastné výpary.

To isté platí pre špičkový klavír Steinway & Sons. V Hamburgu ho zo siedmich klavírov vyberal Miki Škuta spolu s generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie Mariánom Lapšanským. Klavír je podľa Škutu jeden z top trojice klavírov na Slovensku.

Július Fujak o ňom hovorí ako o 'Rolls Royce' medzi klavírmi. Poslanci nitrianskej župy napriek tomu kúsok od klavíra konzumujú teplé jedlá.

Muzikológ Július Fujak nechápe ako mohla nitrianska župa tak ľahkovážne pristupovať k unikátnej koncertnej sále a vzácnemu klavíru. Obedy v koncertnej sieni podľa neho nemajú čo hľadať.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Župa otočila: sálu si chce chrániť

Župa ešte v auguste problém bagatelizovala. Hovorca župana Milana Belicu argumentoval, že do Župného domu nosia už hotové obedy. „Vzhľadom k tomu vedenie kraja nepokladá problém výparov za vážny,“ povedal pre Pravdu Belicov hovorca Stanislav Katrinec.

Po spŕške kritiky župa zmenila svoj názor. Predseda kraja Milan Belica rozhodol, že poslanci už pri klavíri v koncertnej sieni obedovať nebudú.

„Koncertné krídlo bolo do sály nainštalované 6. júna. Odvtedy stihli poslanci obedovať v tomto priestore dvakrát. Predseda Milan Belica už po hľadaní ďalších možností rozhodol, že obedy poslancov budú na chodbe A krídla Župného domu,“ reagoval Katrinec.

Tu poslanci obedovali - teplé jedlá im podávali v tesnej blízkosti klavíra.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Burdová: Poslanci sa do sály nepýtali

Podľa poslankyne Ľubice Burdovej (nezávislá) 'zase raz' zlyhal Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja.

„Vôbec by som to nedávala za vinu poslancom alebo vedeniu kraja, ale skôr úradu, ktorý má zabezpečovať servis pre poslancov. Mal nás upozorniť, že v sále sa nachádza vzácny klavír, ktorý môže byť poškodzovaný výparmi,“ povedala poslankyňa.

Krajskí poslanci podľa Burdovej o probléme nevedeli. Viacerí nám to aj potvrdili. „My sme sa do koncertnej sály nepýtali obedovať,“ podotkla Ľubica Burdová.

O názor sme chceli požiadať aj niekdajšieho podžupana a súčasného župného poslanca Jána Vanča (KDH), ktorý už počas rekonštrukcie Župného domu viackrát upozornil novinárov na akustickú výnimočnosť koncertnej sály.

Vančo svoj mobil nedvíhal – podľa našich informácii bol minulý týždeň v zahraničí.

ico

Sála ožije koncertami

Už túto jeseň bude v zrekonštruovanej koncertnej sále Župného domu päť klavírnych recitálov a jeden orchestrálny koncert. Na klavíri Steinway & Sons bude 26. septembra hrať úvodný recitál Daniela Varínska. Zaznie tu Beethovenova Patetická sonáta aj skladby od M. Ravela.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť